reklama

Nebojte se všívání zipu, není to nic složitého. S námi to zvládnete

Jsou kousky oblečení a doplňků, kde se neobejdete bez všívání zipu. Ať už jde o obyčejný polštářek nebo bundu či mikinu, jednou na zip dojde. Ale nemusíte se bát, není to tak těžké, jak se může zdát. A výrobek pak bude hned na jiné úrovni. Podívejte se na jeden ze způsobů, jak zip vsadit.

Všívání zipu šicím strojem podle našeho návodu určitě zvládnete (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jaký zip ke všívání koupit?

Zipů ke všívání do oblečení a dekorací existuje celá řada. Je potřeba si vybrat ten správný podle účelu, ke kterému ho chcete použít.

  • Dělitelné a nedělitelné zipy – dělitelné jsou ty, které můžete rozepnout a oddělit je tak úplně od sebe. Takové zipy najdete u bundy nebo mikiny. Ty nedělitelné zůstanou na konci spojené – patří tak do polštářů, na kalhoty, tašky apod.
  • Kovové, kostěné zipy, spirálové, skryté – kovové zipy jsou silnější, pevnější, někomu můžou připadat nepříjemné, studené, občas se špatně rozepínají. Kostěné zipy mají zoubky z plastů, mohou být různě veliké i různého tvaru. Spirálové jsou tvořeny tenkou plastovou spirálou, vzhledem k velikosti je využijete také u tenkých materiálů. Je to vlastně i skrytý zip, který má jezdce na druhé straně, a při našití je tak vidět minimálně. 

Mezi těmito zipy najdete tyto speciality:

  • Nekonečný zip – koupíte ho v metráží a pohodlně ustřihnete v požadované délce. Bojovka může být navlečení jezdce, ale i to se s trochou cviku poddá.
  • Obousměrný zip – na oblečení i doplňcích využijete zipy otevíratelné z obou stran.
  • Oboustranný zip – jezdce najdete v tomto případě na lícové i rubové straně zipu. Typicky je najdete na spacáku, využijete je třeba na oboustranných bundách.

Tip:

Nic vám nebrání, pokud zrovna nemáte po ruce ten pravý, použít dělitelný zip místo nedělitelného. Obráceně už to ale nejde.

Co vám pomůže

Další vybavení, které vám může se všíváním zipu pomoct, je zipová patka. Může to být obyčejná zipová patka, případně i patka na skrytý zip. Záleží, jaký máte stroj a která bude kompatibilní. Vystačíte si ale i s patkou obyčejnou. Některé stroje mají možnost posunu jehly více ke kraji, můžete využít i toto nastavení, abyste šili co nejblíže zoubků zipu.

Zip je hotov. Vyberte správný typ, barvu a délku zipu. Práci vám usnadní i zipová šicí patka.
Zip je hotov. Vyberte správný typ, barvu a délku zipu. Práci vám usnadní i zipová šicí patka. (Zdroj: Lenka Tajbrová)

Pokud šijete pružný materiál, můžete si vypomoci vlizelinovým páskem s osnovou, kterým látku podžehlíte, a ta se vám pak při šití nebude natahovat a následně i se zipem vlnit. Podobně vám poslouží speciální lepicí páska. Tou jednoduše zip přilepíte na místo a následně přišijete. Tato páska pak zůstane všitá ve výrobku. K mání je ale i páska taková, která se vypráním ztratí. V obou případech není potřeba zip špendlit nebo stehovat, ale i tak ho přišijete dokonale.

Jak na všití zipu

Na látce si vyznačte délku zipu, pokud už tam nemáte značku ze střihové předlohy. Pak můžete oba díly směrem od značky dál sešít běžným rovným stehem. U značky zapošijte. Od značky přes místo, kde bude zip, šijte také rovným stehem, volte ale ten nejdelší možný.

Vyznačte si délku zipu na látce
Vyznačte si délku zipu na látce (Zdroj: Lenka Tajbrová)
Díly sešijte podle značek
Díly sešijte podle značek (Zdroj: Lenka Tajbrová)

Švy rozžehlete a přišpendlete zip na místo. Šev musí ležet uprostřed zipu. Špendlík úplně na konci zipu značí místo, kde chceme mít konec zipu. Měla by zde být ona nakreslená značka.

Zip umístěte a přišpendlete
Zip umístěte a přišpendlete (Zdroj: Lenka Tajbrová)

V tom místě začněte šít směrem k druhému okraji zipu rovným stehem. Stroj zastavte kousek před jezdcem zipu. Jehlu nechte zapíchnutou v látce, ale patku zvedněte. Nepohnete si tak při manipulaci se zipem - s místem šití. Teď můžete zip rozepnout.

A došijte až ke kraji. Zip zase zapněte. Pak prošijte krátkou část. Budete šít přes zip, šijte tedy opatrně. U plastového zipu by to neměl být problém, u kovového je lepší zoubky přeskočit. Mohli byste si na nich vylámat  - sice ne zuby, ale jehlu ano. Pak prošijte druhou stranu zipu, postupujte stejně jako poprvé.

Zip rozepněte
Zip rozepněte (Zdroj: Lenka Tajbrová)
Obě strany prošijte
Obě strany prošijte (Zdroj: Lenka Tajbrová)

Na konci si ale budete muset vypomoct. Abyste mohli zip rozepnout, je třeba kousek vypárat a zip rozepnout. Zastavte tedy zase kousek před krajem, jehlu nechte zapíchnutou v látce, patku zvedněte. Rozstříhejte dlouhé švy až kousek za patku. Teď lze zip rozepnout, patku dát zase dolů a došít do konce.

Švy rozstřihněte
Švy rozstřihněte (Zdroj: Lenka Tajbrová)
Zip rozepněte
Zip rozepněte (Zdroj: Lenka Tajbrová)

 Můžete rozpárat švy nad zipem šité dlouhými stehy. A zip máte všitý.

Zdroj informací: nitevsude.cz; caramilla.cz

Ušijte si jednoduše originální dekoraci:

Zip je hotov
Zip je hotov (Zdroj: Lenka Tajbrová)

Publikováno: 15. 2. 2022, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová