Ještě nedávno bývaly lamy spatřovány pouze v dokumentárních filmech z jihoamerických pamp nebo na vlastní oči v ZOO. Současná legislativa ale dovoluje tato zajímavá a užitečná zvířata chovat i pro soukromé účely. Seznamte se s lamou.
Seznamte se s lamou
Lama patří mezi tzv. velbloudy Jižní Ameriky. Je z čeledi velbloudovitých, ale je bezhrbá. Jejich domovinou je, jak jsme již řekli, Jižní Amerika, kde se lamy chovají jako hospodářská zvířata. Můžeme se s nimi setkat i v mnoha evropských nebo asijských zemích v zoologických zahradách, ale stále častěji je uvidíme na pastvinách a zahradách, kde je lidé chovají jako domácí zvířata. Někdy jsou lamy využívány jako náhradníci za ovce či kozy.
Zajímavosti o lamách
- Lamy patří mezi sudokopytníky, jsou to savci a býložravci, a také přežvýkavci, ačkoliv mají pouze tři žaludky.
- Jsou to mimochodníci, což znamená, že vykračují oběma pravýma nebo levýma nohama současně.
- Další zajímavostí je, že lamy nemají horní zuby, pouze spodní. Pokud jim tedy chcete přilepšit a nabídnout jim kousek mrkve nebo jablka, musí být tato potrava nakrájená na menší kousky, aby se lamy neudusily.
- Lamy mají na spodní straně nohou nejen kopýtko, ale i polštářky, aby se snáze udržely na strmých horských pastvinách.
- Jsou velmi zvědavé a nebojácně zkoumají neznámé objekty. Také se umí rozvzteklit až do nepříčetnosti, ve vyrušení a ve stresu okolo sebe poměrně přesně plivou žaludeční šťávy a jejich kopnutí je dokonce nebezpečné.
- Během noci spí, přes den se pasou, přežvykují odpoledne a navečer.
Společně se do skupiny lam zařazuje i vikuňa, ačkoliv se jedná o trochu odlišného jedince. Toto zvíře se proto může označovat jako lama vikuňa nebo pouze jako vikuňa. Typickými zástupci lam jsou lama krotká (Lama glama) a lama guanako/huanako (Lama guanicoe). Mezi jejich zástupce řadíme vikuně (Vicugna vicugna) a alpaky (Vicugna pacos).
Chov lam v zajetí
Lamy jsou chovány pro vlnu, kůži, maso a mléko. Zájem je především o vlnu lam krotkých a alpak, vysokou kvalitu má zejména vikuní vlna. Vlna lam je obecně uznávána za velmi kvalitní, přičemž vikuní vlna je považována za nejlepší na světě. Maso lam je ceněné a jeho nutriční hodnota je velmi vysoká v porovnání s ostatními druhy. Kůže i kožešina má velké uplatnění v kožedělném průmyslu a výrobě uměleckých a náboženských předmětů, zejména u jihoamerického domorodého obyvatelstva. Evropské nebo asijské státy se omezují na chov z hlediska užitkovosti hospodářské, případně se jedná o zajímavou atrakci pro turisty.
Dobře využitelný je také lamí trus. Lamy se vyprazdňují vždy na jednom místě a tomuto místu se potom vyhýbají, takže sběr trusu je poměrně jednoduchý. Sušený se používá jako hnojivo a jako ochrana stromů před okusem. Lamy jsou také skvělí nosiči a tahouni. Unesou až 40 kg a jsou schopny ujít za den až několik kilometrů.
Všestrannost lamy se projevuje v mnoha oblastech výcviku, dají se vodit na procházku a používat také k jízdě (mladší samci). Lamy jsou učenlivé a přátelské, a proto je učí jejich majitelé řadě úkonů, které by třeba pes ani nezvládl. Jsou tedy schopny v řadě případů nahradit psa. Chovají se také jako domácí mazlíčci. Lamí samec mívá ve stádu až 10 samic. Samice bývají březí skoro rok. U lam dochází k porodu vždy jen jednoho mláděte. Jelikož lamy nejsou schopny kvůli nepohyblivému jazyku narozené mládě očistit, rodí se mláďata během nejteplejší části dne, tedy zhruba dopoledne.
Samice si umí porod doslova naplánovat na den, kdy je pěkné slunné počasí a kdy mají jistotu, že narozené mládě na teplém slunci a vzduchu rychle oschne. Po dvou hodinách jsou mláďata již schopná vstát a pít mateřské mléko.
Alpaky dosahují výšky v kohoutku 94–104 cm a hmotnosti 55–65 kg. Vikuňa patří svým vzrůstem mezi nejmenší lamy, dosahuje výšky 96 cm a hmotnosti 45–55 kg. Zbarvení srsti je bílé, černé, světle hnědé, hnědé, béžové nebo šedé. Podle druhu vlny rozeznáváme dva typy - Suri a Huacaya, z nichž Suri je považována za vlnu s horší kvalitou.
Pokud chováme lamy jako hospodářská zvířata, měli bychom jim zajistit dostatek kvalitní potravy. Lamy jako býložravci spásají trávu a byliny, v zimě je jim podáváno seno. Lamám chovaným v Evropě musí být uměle podáván taurin, a to především ve formě granulí.
Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů
Podívejte se, jak si poradit se spřádáním srsti:
Publikováno: 9. 2. 2022, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová