reklama

6 tipů pro snadné šití různých typů látek na šicím stroji

Sešívání látek může být někdy záludné. Jednou pruží, podruhé jsou pevné, jindy jemňoučké, nebo naopak velmi silné. Je důležité mít správné vybavení, co se týče jehel i nití, ale také si umět správně seřídit stroj, který budete k šití používat. Pak už to může být hračka

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Se správnou jehlou bude sešívání látek na šicím stroji hračkou (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Při šití a sešívání látek vás bude v první řadě zajímat, zda látka pruží, nebo se jedná o nepružnou látku. V podstatě můžeme látky rozdělit na tkaniny a pleteniny.

Tkaniny

Látky tkané na tkacích strojích mohou být různé podle typu vazby. Patří sem třeba plátno, popelín, kepr, flanel, froté, manšestr satén, softshell, tyl apod. Ze své podstaty jsou nepružné. Pokud se do nich nepřidá elastan. Pak jsou pružné. Ne sice tak výrazně, jako je tomu u pletenin, ale do jisté míry ano. Oblečení z nich je pevné, ale zároveň natolik pružné, abychom se v něm mohli pohodlně hýbat. Typicky jde třeba o džínovinu.

Pleteniny

Pleteniny jsou látky pletené na pletacích strojích. I tady můžeme najít různé typy – jednolícní či dvoulícní úplet, teplákovinu, plavkovinu, french terry, svetrovinu apod. Jejich typickou vlastností je pružnost, a to v jednom, nebo i obou směrech (i bez elastanu). S elastanem jsou pak ještě pružnější a tuto vlastnost si zároveň déle zachovávají. Proto byste na oblečení namáhané v loktech a kolenou měli používat nejlépe látky s elastanem, nebudete je mít hned vytahané.

Podle druhu látky vyberte jehlu a způsob sešívání
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Podle druhu látky vyberte jehlu a způsob sešívání

Jak šít pružné látky?

S pružnými látkami se pravděpodobně v dnešní době setkáte nejčastěji. Trička, legíny, tepláčky nebo mikiny pro sebe i pro děti si snadno ušijete doma. Je potřeba, abyste při jejich šití dodrželi několik pravidel. Vyberte si  správnou jehlu – měla by mít označení jersey nebo ball point. Takové jehly mají zakulacenou špičku a látku nepotrhají. Jiný typ jehly poruší vlákna a po pár použitích by se kolem švů začaly dělat dírky.

Další zásadní věcí je zvolit pružný steh. Pružné látky můžete šít i na klasickém stroji. Jen musíte zvolit správný steh. Musí totiž být natolik pružný, aby se při napínání látky nepotrhal. Můžete zvolit cikcak nebo entlovací steh, případně jakýkoli další pružný steh váš stroj nabízí. Také je potřeba lehce povolit napětí spodní a někdy i horní nitě, aby nit byla dostatečně volná a dovolila látce pružit. Snižte i přítlak patky, aby se při šití látka hezky posouvala a nevytahovala se. Další možností je pořídit si kráčející patku.

Na pružné látky zvolte speciální jehlu a pružný steh
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Na pružné látky zvolte speciální jehlu a pružný steh

Ta se dá připevnit na většinu strojů. Je to pomocník, který vám šití úpletů značně zjednoduší. Posouvá vrchní vrstvu látky, a ta se tak nevlní. Vše musíte vyzkoušet vždy na konkrétním materiálu i stroji. Pokud šijete často, je ideální pořídit si overlock. Je to speciální stroj, který v jednom kroku sešije, ořízne a také začistí švy. Používá k tomu dvě jehly a tři, čtyři nebo pět nití. Díky diferenciálnímu podávání se látka nehrne, nebo si naopak můžete nastavit i řasení. Výsledný steh je velmi pružný a také pevný.

Jak šít pevné látky?

Chcete si ušít polštářek nebo povlečení? Po určité době praxe se můžete dát i do šití košilí, šatů či kabelek. Na to se hodí plátno, popelín i další nepružné látky. K jejich šití je potřeba hlavně přesnost. Pokud jste třeba zatím šili jen z úpletů, které vám nějakou tu menší nepřesnost odpustí, u pevných látek to tak není. Vystačíte si s klasickým šicím strojem, ale overlock vám může práci ulehčit.

Pevné materiály se totiž rády třepí, je proto potřeba je začistit. Můžete je tedy rovnou sešít na overlocku, který je i hezky ořízne a sešije. Tam je nutné upravit diferenciální podávání látek tak, aby se podávaly obě stejně a ani jedna z nich se nenatahovala, není to potřeba. Na klasickém stroji pak látky sešívejte rovným stehem a potom ještě znovu prošijte u kraje cikcakem, aby se netřepily. Jehlu volte podle typu materiálu – na džínovinu, kepr nebo další silné látky volte jehlu jeans/denim.

Pokud můžete, pořiďte si overlock
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pokud můžete, pořiďte si overlock

Na kůži nebo koženku potom leather. Tenké, jemné materiály si zaslouží jehly sharp/microtex, které jsou velmi ostré a štíhlé. Síla jehly se odvíjí od síly šitého materiálu – 70 pro jemné, tenké látky typu hedvábí a podšívky, 80 pro standardní plátna, 90 pro silnější láky, jako je třeba samet, 100 pro ještě silnější materiály.

Jak šít další, třeba i netypické látky?

Pak tu máme ještě další kategorie látek, se kterými se možná u stroje nesetkáte tak často, i když patří do některé z výše zmíněných kategorií.

Jemné látky

Takový šifon, hedvábí či podšívkovina a další jemné látky vyžadují speciální zacházení. Použijte k práci s nimi tenké a ostré špendlíky. Je vhodné špendlit opravdu nahusto, aby látka neutíkala. Při překreslování střihu pak používejte předměty na zatížení, aby se vám nikde nic nepohnulo. Na šití si opatřete tenkou jehlu, která bude lehce procházet mezi vlákny. Také je ve většině případů potřeba snížit napětí horní i dolní nitě, aby se látka nekrabatila.

Softshell

Běžně už si dnes můžete ušít i softshellové oblečení, koupit se dá jednobarevný i v nejrůznějších vzorech. I když jde o materiál, který mírně pruží, můžete ho sešívat i bez použití pružných stehů. Výhodou je i to, že se netřepí. Při šití volte co nejkratší stehy, abyste udrželi funkčnost softshellu. Můžete ho bez obav šít i na overlocku. To vám zajistí pevnější šev a také hezké začištění. Jen počítejte s tím, že nože se mohou při šití těžších materiál rychleji otupit.

Dnes už si můžete ušít i oblečení z oblíbeného softshellu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Dnes už si můžete ušít i oblečení z oblíbeného softshellu

Ideální je stříhat přesně a pod nůž dávat minimum materiálu. Začisťovací steh pak vždy ještě pojistěte rovným stehem. Budete mít jistotu, že se švy nebudou rozjíždět. Nitě i jehly pro šití volte co nejtenčí, abyste zbytečně nenarušovali membránu. Z toho důvodu je vhodné nepoužívat při přípravě špendlíky, ale skřipečky.

Zdroj informací: caramilla.cz; prosikulky.cz

Vyrobte si šité dekorace:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 1. 2. 2022, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová