Od ledna do prosince loňského roku jsme se pro vás snažili přinášet nápady z různých druhů oborů, pracovní návody, postupy, inspirace, ale i informace o chovu zvířat či pěstování rostlin. Připomeňme si desítku nejčtenějších článků, které jste si vy, čtenáři našich Prima nápadů, nejvíce oblíbili. Určitě stojí za to se k nim vrátit.
V lednu jsme se věnovali stále populárnějšímu háčkování, které si získává oblibu pro svou variabilnost, praktičnost, dostupnost a kreativitu. Dlouhé zimní večery jsou tou pravou volbou pro výrobu háčkovaných doplňků, které se výborně hodí do všech druhů interiérů, a jsou vhodným a užitečným moderním doplňkem. Háčkované košíky nebo kapsáře různých tvarů a barevných provedení využijeme jako organizéry v kuchyni, koupelně nebo obývacím pokoji.
Háčkování je znovu in
Háčkované mandaly využijí jako dekoraci všichni, kdo mají rádi boho nebo skandinávský styl. Různé druhy pufů, které lze prát, využijeme v obývacím či dětském pokoji jako další místo k sezení.
Děti potěší háčkovaná zvířátka nebo postavičky z oblíbených seriálů či filmů. Kdo fandí udržitelnému stylu, uháčkuje si pratelné odličovací tampóny či žínky. K tomu můžeme použít zbytkovou či vypáranou přízi (second hand). Všechny návody na háčkované doplňky lze najít i na našem webu.
Svoji imunitu si hýčkejte
Únor byl ve znamení léčení bolestivých kloubů a posílení imunity. Poradili jsme, jak si vyrobit tekuté léčivé zlato ze dvou ingrediencí, které má každý ve své kuchyni. Jedná se o olivový olej a citrón. Olivový olej nebo také extra panenský olej je v neteplené úpravě zdrojem nenasycených mastných kyselin, vitamínu K a E a antioxidantů.
Proto je vhodný jak k přímé konzumaci, tak i k péči o pokožku, vlasy, nehty nebo k masážím. Citrón je prospěšný pro svůj vysoký obsah vitamínu C, kyseliny listové (vitamínu B9). Je silným antioxidantem, posiluje obranyschopnost organismu, má protizánětlivé a antibakteriální účinky. Je důležitý pro stavbu svalů a rovněž v předcházení závažných onemocnění, jako jsou rakovina nebo nemoci srdce. Z citrónu se dá využít nejen šťáva, ale i kůra.
Není kočka jako kočka
V březnu jsme se dozvěděli informace o kočce zvané Munchkin, která má krátké nohy díky genové mutaci. Toto plemeno pochází Anglie a odtud se po druhé světové válce rozšířilo do USA a Ruska.
Kromě své fyziologické odlišnosti od ostatních koček, která mimochodem není nijak na závadu, se pyšní pohodovou povahou, inteligenci a hravostí. Dobře se snáší s ostatními zvířaty a je vhodná jako mazlíček ke starším dětem. Údržba srsti vyžaduje časté kartáčování či vyčesávání podle délky srsti. Na stravu je velmi nenáročná, postačí jí běžné krmivo pro kočky.
Dekorace i lék
Dekorativní pokojová léčivá rostlina byla oblíbeným tématem v dubnového článku. Jednalo se o nenáročný sukulent, o kterém se tvrdí, že umí přivolat peníze, což v dnešní době všichni velmi oceníme.
Tlustice vejčitá je krásná v květináči nejen v obývacím pokoji, ale i v ložnici. Potřebuje dostatek světla a střídmou zálivku, je tak ideálním partnerem pro ty, kteří zapomínají květiny zalévat. Šťáva z listů má blahodárné účinky na pokožku, především na léčení různých oděrek a drobných popálenin, je vhodná i na opary.
I vejce podléhají trendům
Velikonoce jsou svátky jara a jejich neodmyslitelnou tradicí je i barvení vajíček. Pokud nemáme dostatek času, určitě využijeme nápad, jak je rychle a jednoduše obarvit batikovací metodou podle Ládi Hrušky.
Výsledný efekt bude nejen originální, ale pestrobarevná vajíčka jistě potěší každého koledníka. Podívejte se na návod a vyzkoušejte si letos o Velikonocích tuto zajímavou techniku. Zapojit do práce můžete i své děti.
Rodinu miluje nadevše
Milovníky psích plemen zaujala informace o rodinném, energickém a pohybově zdatném plemeni, které bylo vyšlechtěno v druhé polovině 20. století. Spojením dvou ras čau čau a vlčího špice a došlechtěním se samojedem vzešlo plemeno Eurasier - uznávané Mezinárodní kynologickou federací FCI. Jeho přednosti jsou vyrovnanost, klid, přátelskost, ale i ostražitost, což jsou zděděné vlastnosti po předcích.
Je velmi inteligentní, miluje dlouhé procházky a vycvičit jej může i kynologický začátečník. Ve volné přírodě se nebude hnát za zvěří, neboť má šlechtěním potlačené lovecké pudy. Je přátelský k ostatním zvířatům a neprojevuje se agresivně. Péče o srst vyžaduje časté pročesávání, aby se netvořily chuchvalce. Zájemce o toto plemeno může odradit jen vyšší pořizovací cena, která je několik desítek tisíc korun.
Tato čistička vzduchu zásuvku nepotřebuje
Květnový článek o přírodní čističce vzduchu, kterou je zelená rostlina, jistě potěšil všechny alergiky nebo osoby s onemocněním plic.
Tuto rostlinu používají i astronauté z NASA na orbitálních stanicích. Umí zlikvidovat až 80 % mikrobů, odfiltrovat aceton, formaldehyd, amoniak nebo oxid uhelnatý. Je nenáročná na pěstování a péči o ni zvládne i úplný začátečník. Tuto zelenou rostlinu znaly již naše babičky a jedná se o zelenec chocholatý.
Naslouchejte starému učení
V červenci jsme se věnovali čínské filozofii taoismu, jehož základem je jin a jang. Jedná se o učení o protikladných silách, které jsou v rovnováze a vytvářejí jeden celek. Pokud budeme mít obě části v rovnováze, můžeme se těšit štěstí, harmonii a zdraví. Jin a jang je podobné evropskému srovnání den a noc, světlo a tma, pasivita a aktivita nebo žena a muž.
Často tyto dvojice vnímáme jako protiklady, ale jedno bez druhého není nic. Princip jin a jang je v mnoha ohledech využíván v tradiční čínské medicíně jako studený a horký prvek. Nikde není nic černobílé - ani lidská povaha. Někdo má převahu jin, jiný člověk jang. Stejně jako přírodní živly země, voda, oheň a vítr se jeden bez druhého neobejdou, ale všeho moc škodí.
Je dobré využívat protikladné síly v rovnováze a cestou poznání se dostat do harmonie. Jóga, meditace a pokora nabízí možnosti, jak se naučit nebojovat sami se sebou, ale ani s nikým jiným. Jedná se o cestu k získání životní síly a moudrosti.
Ať se blýská!
Listopad byl časem podzimního úklidu, a tak jsme se blíže podívali na údržbu sprchového skla, které je dnes nedílnou součástí sprchového koutu skoro každé koupelny. Každodenní používání přináší starost nejedné domácnosti ve snaze udržovat koupelnové sklo v čistotě. Velkým pomocníkem v čištění může být jednoduchý roztok, který si snadno vyrobíme doma. Účinnost je zvýšena použitím prostředku na mytí nádobí.
Citrónová šťáva je poněkud dražší, ale stále dostupná tekutina, která je oproti octu mnohem voňavější a není tak kyselá. Další možností je čpavek, který nezanechává šmouhy. Nevýhodou je jeho zápach. Může bez řádného vyvětrání způsobit zdravotní komplikace. Peroxid vodíku je nejlepším prostředkem pro každodenní čištění sprchového skla. Používá se rovněž jako předcházející prostředky ve zředěném stavu. Vyčistit je třeba nejen skla, ale i kolejnice sprchových dveří. Výborným pomocníkem v těchto složitě přístupných místech může být bílý ocet.
Tradiční Vánoce netradičně
Netradiční vánoční dekorace jsou jedinečnou příležitostí k pobavení návštěv nebo kolemjdoucích. V prosinci vás nejvíce zaujal článek inspirující k výrobě adventního věnce ze šály, která se dá po skončení vánočních svátků znovu použít jako hřejivá dekorace ke kabátu.
Druhým tipem byla výroba obřího vánočního svícnu umístěného na staré židli, jehož základem je 5litrová zavařovací sklenice s velkou svíčkou.
Váš zájem o naše články nejen v loňském roce je pro nás inspirativní a budeme se snažit i letos přinášet pravidelně dostatek informací, inspirace, rad a návodů. Věříme, že si naše nové články rádi přečtete také v tomto roce a získané informace dál využijete. Děkujeme za přízeň.
Zdroj informací: primanapady.cz
Poraďte si s nepříjemnou bolestí kloubů:
Publikováno: 1. 2. 2022, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská