Pletení na hrábích je veselá a rychlá forma, jak si uplést teplou a netradiční šálu. Volánková příze je na to nejlepší a dlouhou šálu máte hotovou za jeden večer u filmu. Pokud vám tedy v šatníku chybí teplá šála, nebo si chcete vyrobit něco originálního, tak pletení volánkové šály na hrábích je to pravé.
Co budete pro pletení na hrábích potřebovat:
- volánkovou přízi
- hrábě
- háček, velkou jehlu nebo párátko
- nůžky
- dobrou náladu
Pletení na hrábích je opravdu snadné. Pracovat budeme s bočním okrajem, tedy částí, která se táhne podél volánkové příze. Navlečte první 3-4 oka na hrábě zhruba uprostřed, přízi otočte a navlečte druhým směrem 6-7 ok. (Podle toho, jak širokou šálu chcete uplést.) Oka budeme tvořit přehazováním přes hroty hrábí.
Vezměte si na pomoc háček, velkou jehlu, nebo klidně jenom hladkou špejli. Zvládnete i prsty, ale je to trochu pracnější. Dávejte pozor, aby vám očko, které má zůstat na hrotu, nevypadlo. Spodní oko navlečte na pomocnou tyčku (háček) a provlékněte přes horní oko skrz hrot na druhou stranu. Tady pleteme jenom první oka - zhruba do půlky, abychom zafixovali začátek.
V dalších krocích budeme plést už celou řadu, navlečte tedy pokračování okraje příze na vybraný počet hrotů. Podle typu příze navlečte vždy každé oko na jeden hrot, nebo klidně navlečte každé druhé oko, aby se vám volánek volně navlékl na hrábě, není nutné mít přízi těsně napnutou. Hlídejte si pak ale stejné navlékání po celou dobu pletení. Navlečte celou šířku a oka provlékněte stejným způsobem jako v předchozím kroku.
Pleťte celou dobu stejným způsobem. Na okraji navlečte hned vedlejší oko, nebo nechte jedno oko volné. Záleží na tom, jak se vám bude příze napínat a jak se vám bude pohodlněji plést. Díky bohatému volánkovému vzhledu se případně změny a menší chybičky jednoduše schovají. Ze začátku to bude vypadat, že se šála netvoří, ale volánky se skládají na sebe. Vydržte, zhruba od desátého řádku se to začne měnit.
Po chvilce už začnete vidět, jak se tvoří šála a krásné volánky. Po delší době se začnou volánky samovolně kroutit a otáčet, což je nejhezčí efekt této šály. Z druhé strany vypadá trochu jako kobereček, ale to je v pořádku. Občas si obě strany zkontrolujte, zda jste se někde nezamotali, ale velké chyby by se neměly stávat, pokud vám pletení z hrotů nevypadne. Opatrně nasuňte oka zpátky, nebo začněte znovu.
Jestliže máte hladkou násadu, příze ze vám neustále vysmekává a dělá to potíže, nalepte na pletací hroty obyčejnou náplast nebo papírovou pásku. Díky tomu nebudou oka tak klouzat a bude se vám lépe pracovat.
Celou šálu byste měli zvládnout uplést za jednu až dvě hodiny. Záleží na tom, jak dlouhou šálu chcete mít. Poslední řadu ukončete tím, že oka propletete navzájem. Směrem ke konci příze provlečte jedno oko na druhé (už nepřidáváte řadu) a proleťte stejným způsobem, až vám zůstane poslední oko na hrábích.
Poslední oko navlečte na dlouhou jehlu nebo háček a vytáhněte z hrábí. Ustřihněte zbylou přízi, ale nechte si delší konec. Ten namotejte do ruličky k sobě a provlečte ho tímto posledním okem. Bude to trochu piplačka a musíte dávat pozor, abyste si přízi nepotrhali. Při troše snahy se vám to za chvilku podaří. Udělejte pak klasický uzel, utáhněte a přebytek příze ustřihněte.
To stejné můžete udělat i na začátku a případně pro jistotu jemně uzlíky prošít klasickou nití. Po otočení konce nebude vidět.
Zdroj informací: autorka článku
Tip pro nápadité využití oblečení, které byste normálně vyhodili:
Publikováno: 31. 1. 2022, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná