reklama

Chovejte miminka jako v bavlnce. Stačí vám pár šikovných rukou, klubíčko a háček

Návodů na háčkování není nikdy dost. A proto je najdete i na našich stránkách. Dnes si podle našeho návodu můžete uháčkovat třeba spací pytel pro miminko čili vlněný fusak. Tento kousek využijete nejen v teplejším období v kočárku, ale i doma v postýlce, kde je skvělou variantou pro všechna miminka, které mají tendenci se v noci odkopávat. Náš návod je přátelský pro začátečníky.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Návody na háčkování jsou oblíbené a najdete je i na našich stránkách (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Návody na háčkování spacího pytle pro miminko

Návody na háčkování spacího pytle pro miminko jsou žádané, protože jsou skvělým dárkem pro všechny ty, co očekávají příchod potomka. Svou velikostí jsou ideální nejen do dětských postýlek, ale i do kočárku. Velká výhoda háčkovaného fusaku spočívá v tom, že miminko je v něm pěkně zamuchlané a kapuce mu chrání hlavičku před zimou i průvanem. Pozor, i tak by ale mělo mít na hlavě čepičku. Pokud fusak zateplíte, je vhodný dokonce i na zimu.

Co potřebujete k uháčkování spacího pytle?

 • 4 balení příze 100 g na háček 4 až 5 (3 stejné barvy a 1 jiné)
 • háček velikosti 4,5
 • jehlu na vlnu
 • knoflíky
 • dřevěný štítek
 • nůžky
 • krejčovský metr
 • rozlišovače
 • jehly a nitě příhodných barev
K háčkování spacího pytle pro miminko toho příliš mnoho nepotřebujete
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
K háčkování spacího pytle pro miminko toho příliš mnoho nepotřebujete

Návody na háčkování mohou mít různou podobu. Ten náš je určen i pro začátečníky. Abyste uháčkovali pytel, je nutné nejprve nahodit první oko a dále pak uháčkovat řetízek o padesáti okách. Oficiálně první řadu potom uháčkujte s pomocí tzv. half double crochet stitch, čili česky polodlouhý sloupek (1,5 dlouhého sloupku). Nahoďte na háček nit, háček píchněte do druhého oka od kraje a provlékněte tímto okem nahozené další oko.

Na háčku máte tím pádem tři oka. Naberte vlnu na další oko, které protáhněte třemi oky na háčku, jež z háčku následně shoďte. Na háčku vám zůstane jedno oko. Postup opakujte s náběrem každého oka v řadě až na konec řady. Po doháčkování řady naberte dvě řetízková oka. Háčkování otočte tak, abyste měli háček na pravé straně, a naopak na levé straně to, co se chystáte háčkovat

Základem je half double crochet stitch
i (Zdroj: Adriana Dosedělová)
Základem je half double crochet stitch

Druhou řadu a všechny následující řady háčkujte od prvního oka za použití half double crochet stitch, který však půjde přes zadní nit oka. Jde tedy o dozadu píchaný polodlouhý sloupek. Technika háčkování vypadá tedy tak, že při háčkování nebudete oko podebírat, ale háček píchnete seshora do oka a povedete ho pod zadní nit, kudy hlavu háčku protáhnete, naberete na něj vlnu a vytáhnete ho s novým okem zase ven. Tři oka na háčku shodíte najednou přes jedno další oko. Po uháčkování řady na konci vždy nahoďte dvě řetízková oka a pleteninu obraťte. Háčkujte, dokud nebudete mít uháčkováno alespoň 120 cm.

Háčkováním zadního half double crochet stitch vám vznikne pěkný vroubkovaný vzor
i (Zdroj: Adriana Dosedělová)
Háčkováním zadního half double crochet stitch vám vznikne pěkný vroubkovaný vzor

Pokud máte uháčkovaný dostatečně dlouhý pruh, rozčleňte si ho na tři části. Jedna bude sloužit pro hlavičku a kapuci, na druhé části bude miminko ležet a ta třetí ho bude přikrývat. Na horním okraji pleteniny si následně vyměřte střed. Vezměte okrajové rohy a přehněte je k středové linii. Oba rohy se uprostřed střetnou a vznikne vám středová linie. Sešijte okraje skrytým stehem s jehlou na vlnu. K sešívání přitom použijte vlnu stejné barvy. Kapuci sešívejte tak, aby uzlíky byly ukryty uvnitř.

Ohněte rohy do středu a sešijte, vznikne vám tak kapuce
i (Zdroj: Adriana Dosedělová)
Ohněte rohy do středu a sešijte, vznikne vám tak kapuce

Spodní část přehněte směrem nahoru. V přehybu by mělo mít miminko tělíčko. Pro větší estetický dojem pak okraj (asi 5 až 7 cm) zahněte směrem ven. Okraje přichyťte k podkladu v rozích. K šití opět použijte jehlu na vlnu a vlnu stejné barvy. Vnější okraje budoucího pytle na spaní potom olemujte. Vyberte si jeden okraj tkaniny a protáhněte jím vlnu. Vytvořte první single crochet stitch, který opakujte po celém obvodu, až skončíte na druhé straně.

Háčkujete do bočních stran tkaniny, kdy háček vpichujete do každého otvoru. Háčkováním single stitch (čili jednoduchý háčkovací steh, krátký sloupek) jinou barvou vám pak vznikne zajímavý vaflový vzor. Když doháčkujete na konec řady, nahoďte si jedno řetízkové oko, tkaninu otočte a háčkujte zpět. Stejně postupujte i v případě třetí řady. Rozprostřete si fusak před sebe a s pomocí rozlišovačů si poznačte, kde bude dírka na knoflík a kde knoflík.

Tam, kde přijdou knoflíky a kde by měly být knoflíkové dírky, umístěte rozlišovače
i (Zdroj: Adriana Dosedělová)
Tam, kde přijdou knoflíky a kde by měly být knoflíkové dírky, umístěte rozlišovače

Dbejte na to, aby byly rozlišovače na druhé straně pytle ve stejné linii. Knoflíky budou našity na spodní straně pytle, otvory na knoflíky budou na horním dílu, který se přiklápí. Po vyznačení se dejte do háčkování čtvrté řady. Když se dostanete k rozlišovači, který napovídá, že by tam měla být knoflíková dírka, vytvořte dvě řetízková očka, přeskočte v řadě dvě očka a háček zapíchněte do toho třetího a uháčkujte single crochet stitch. Single crochet pak háčkujte až do chvíle, kdy narazíte na další rozlišovač.

Po uháčkování všech dírek pokračujte přes spodní rozlišovače, kterých si nevšímejte, normálně přes ně háčkujte. Obháčkujte kapuci, druhou spodní část a následně pak vytvořte knoflíkové dírky na druhé straně pytle. Na konci řady nahoďte jedno řetízkové očko, otočte pleteninu a upleťte ještě dvě až tři řady za užití single crochet stitch. Po vytvoření širokého lemu háčkování ukončete. Z horního dílu vytáhněte rozlišovače. Tam, kde máte v spodní části umístěny rozlišovače, našijte knoflíky. Všechny trčící konce vlny zapošijte, aby nebyly vidět. Pokud chcete, můžete háčkovaný spací pytel ještě ozdobit.

Nakonec našijte knoflíky, zapošijte konce, dozdobte drobnými aplikacemi a máte hotovo
i (Zdroj: Adriana Dosedělová)
Nakonec našijte knoflíky, zapošijte konce, dozdobte drobnými aplikacemi a máte hotovo

Naše tipy:

 • Pokud nevíte, jak na obháčkování, podívat se můžete na článek: Šetřete přírodu i svoji peněženku s háčkovanými kosmetickými tampony.
 • Pokud nevíte, jak na single crochet stich, nahlédněte do našeho článku: Uháčkujte si povlak na polštář - návod pro začátečníky, kde je způsob háčkování více ukázán.

Zdroj informací: autorka článku, Pinterest

Podívejte se, jak fotografovat novorozence:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 30. 1. 2022, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová