reklama

Vaše kočka, která žije spíš venku, si v zimě zaslouží víc než jen krmení

Venku žijící kočky prožívají během zimy náročné období zvláště tehdy, když je zima tuhá, bohatá na sníh a teploty pod bodem mrazu. Během drsného zimního období se proto snažíme kočce nabídnout nejen kvalitní stravu, ale také důstojné místo pro odpočinek. Některé činnosti člověka v zimě kočkám neprospívají.

Péče o kočku v zimě nespočívá jen v krmení (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Péče o kočku během zimního období spočívá především v přísunu kvalitní stravy. Základem kočičího jídelníčku jsou granule. Během zimy předkládejte kočce granule kvalitní, s vyváženým poměrem živin, nejlépe superprémiová krmiva, která neobsahují alergeny. Zajistíte tak dobrou funkci zažívacího systému a omezíte riziko případných zažívacích obtíží. Docela často se stává, že venkovní kočka značková krmiva odmítá pozřít. Pokud tomu tak je, dejte jí krmiva, která má nejraději. Kromě granulí nezapomínejte ani na kapsičky a konzervy s vysokým obsahem masa.

Starší kočky mívají problémy se zuby nebo dásněmi. Mohou mít proto problém s rozkousáním samotných granulí. Když jim do nich rozmícháte kapsičku nebo masovou konzervu, uvidíte, jak rychle všechno krmivo z misky zmizí. Správné je, pokud kočky krmíte až 6 krát denně v menších dávkách. Když chodíte do práce, je možné krmit i méně často. Dávejte ale pozor na větší dávky krmení, které kočce mohou způsobit potíže, především pak zvracení.

Každá kočka musí mít svoji misku – je to i prevence případných nesvárů mezi nimi
Každá kočka musí mít svoji misku – je to i prevence případných nesvárů mezi nimi (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Kočce také připravte důstojné místo pro odpočinek. Některé jsou navyklé na pobyt venku i uvnitř, a proto je v mrazivých dnech vhodné nenechat je venku. I když se kočky na zimu dobře připraví tím, že jim zhoustne srst a přiberou na váze, teplé místo pro každodenní přespání určitě neodmítnou. Zvláště starší jedinci mají rádi teplo, a pokud je venku nevlídně, vydrží odpočívat po celý den. Někdy jim pro odpočinek stačí i polystyrenové boxy, které vyříznutím otvoru přetvoříte na vysoce funkční kočičí domeček. Aby jim bylo toto obydlí příjemné, vystelte jej senem.

Místo pro odpočinek je nezbytností
Místo pro odpočinek je nezbytností (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Každá kočka vyžaduje i během zimního období péči v podobě kartáčování, což udržuje hustou srst ve velmi dobré kondici. S koncem zimy je tato procedura ještě nutnější, protože dochází k částečné ztrátě osrstění z důvodu příchodu teplejšího rázu počasí. Kočky kartáčování přímo milují. Nebojte se také přesvědčit, zda je srst prostá parazitů - nejčastěji blech.

Jako prevence se používá pipeta, které se kočce aplikuje za krk. Důležité je také pravidelné odčervení. Začervení je pro kočku zvláště nebezpečné tehdy, pokud se objeví plicnivky, které mohou způsobit až udušení. Odčervení provádějte alespoň třikrát ročně, vhodný přípravek seženete u veterináře nebo v lékárně.

Zdroj informací: primanapady.cz

Podívejte se, jak venčit kočku domácí:

Publikováno: 29. 1. 2022, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček