Než si pejska nebo kočičku pořídíte, máte o druhu stravy asi jasno. Jak ji ale zpestřit? Možností je mnoho a měli byste čas od času pejskovi přilepšit. Zásadně tím totiž můžete podpořit jeho imunitní systém, a tak prospět jeho zdraví. Různé doplňky pak nejsou jen k tomuto účelu, ale je vhodné je používat i při nejrůznějších zdravotních problémech.
Proč psovi zajistit pestrou stravu?
Jako je pestrá strava důležitá u člověka, je důležitá i u psa. Zda budete krmit svého mazlíčka granulemi, syrovou nebo vařenou stravou, v tom máte asi jasno. Jak mu přilepšit - zejména při jednotvárném krmení granulemi? V dnešní době existuje mnoho způsobů. Krom toho, že pejskovi bude víc chutnat, tak navíc pestrou stravou podpoříte jeho imunitní systém. Ten je, jak se říká, nejlepším lékařem. Občasná obměna potravy je pro něj velmi přínosná.
Jedním ze způsobů může být například krmení granulemi lisovanými za studena přes týden, o víkendu potom syrovou stravou, tzv. barf. Ale buďte při zavádění takového střídání druhů krmení opatrní, ne každý trávicí trakt to snese. Pokud to vyzkoušíte a vše bude v pořádku, je to způsob optimální pro imunitní systém i pro celý organismus. Pak jsou tu ještě psi s poruchami příjmu potravy, trpící nechutenstvím a podobně. V takovém případě můžete použít omáčky pro psy. Stačí použít malé množství a ochutit jím granule. Jídlo bude hned atraktivnější a chutnější.
Jak přilepšit při nemoci?
Různými doplňky stravy můžete pomoci psovi i při různých chorobách. Zároveň tím psovi zajistíte onu důležitou pestrost v jídle. Při závažnějších trávicích obtížích, parazitózách nebo po léčbě antibiotiky je vhodné trávicí trakt znovu osadit přátelskými bakteriemi. Můžete použít různé preparáty obsahující probiotika i prebiotika. Vhodný je třeba jogurt pro psy, který použijete jako svačinu, a to klidně běžně i mimo období zdravotních problémů.
Vyrábí se nejen z kravského, ale i z ovčího mléka. Nemusíte se bát, že by zvířeti uškodil – je bez laktózy, kterou psi ani kočky neumí trávit. Proto průjmy nezpůsobuje, ale naopak je pomáhá léčit. A to i ty, které trvají delší dobu. Mnozí z vás ocení i to, že jeho konzumace umí potlačit plynatost. Při závažnějších problémech je potom dobré použít už speciální kmeny, které podporují probiotickou mikroflóru – tzv. mikrobiom. Obsahují prebiotika podporující trávicí trakt i probiotika, která podpoří celý imunitní systém, zažívací trakt (v něm i přátelské bakterie).
Když krmíte masem
Rozhodli jste se pro krmení syrovým masem označovaným barf? Zde je potřeba mít hlubší znalosti o výživových potřebách každého psa, ale nesmíte zapomenout ani na přídavek nutričních doplňků, které v granulích už najdete. Pokud byste si tento způsob stravování chtěli ulehčit, můžete sáhnout po mase, které už probiotika a například kloubní výživu obsahuje. Vždy je ale třeba vědět, co přesně a v danou situaci konkrétní pes potřebuje. Je před létem a klíšťovou sezónou? Pak nasaďte v rámci stravy pivovarské kvasnice, které by klíšťata měly odpuzovat. Při aktuálních nebo očekávaných problémech s pohybovým aparátem můžete zase přidat přípravek na klouby s probiotiky atd.
Prospěšné rostlinné oleje
I na další problémy, které můžou psa postihnout, lze úspěšně použít doplňky stravy. Jde například o hojení ran, onemocnění oslabující imunitní systém, kožní problémy nebo virózy. Nejprve je třeba najít vhodný imunostimulant pro každého konkrétního pacienta. Současně je třeba brát ohled na aplikační formu, kterou budou pes nebo kočka ochotni přijmout. Vhodným prostředkem jsou proto rostlinné oleje, které jednoduše přidáte do krmení.
Za studena lisované oleje obsahují velké množství přírodních vitamínů, antioxidantů a také omega 3 a omega 6 mastných kyselin. Nebyojte se sáhnout po lněném oleji, který pročistí organismus, vhodný je i olej lososový a velmi se osvědčuje olej konopný. Nemusíte se bát, žádné nepovolené látky v něm nenajdete. Jen výše zmíněné vitamíny a mastné kyseliny důležité pro zdravý vývoj mozku, dále kompletní výčet aminokyselin a také minerály hořčík, mangan, železo a další. Jejich konzumace je ideální pro podpoření léčby kožních a zánětlivých onemocnění.
Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů
Publikováno: 19. 1. 2022, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová