reklama

Už jste zalévali kameny? Zkuste to a některé vám mohou i rozkvést

Znáte lithops, tedy živé kameny? Milujete sukulenty a baví vás objevovat novinky? Potom péče o živé kameny pro vás nebude žádnou novinkou. Jsou příbuzné právě sukulentům a kaktusům, proto i péče o ně bude hodně podobná. A odmění vás zajímavou podívanou a něžnými květy.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Některé kameny vám můžou ožívat pod rukama. Jsou to lithops, živé kameny (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Ač je to k nevíře, kameny mohou při správném pěstování obživnout, dokonce je můžete vidět svlékat se z kůže nebo krásně kvést. Řeč je o nenápadných sukulentech, které na první pohled za rostlinu nebo kytku považovat nebudete. Nemají totiž stonek, ani klasicky vypadající listy. Tvoří je vždy jenom dva tlusté sukulentní listy, které se v zimě mohou oddělovat. Můžou se dokonce i svlékat z kůže. A při dobré péči za pár let od výsevu vás odmění květy. Je to stejná radost, jako když vám rozkvete na panelákovém balkonu kaktus.

Jak pěstovat živé kameny?

Pusťte se s chutí do pěstování. Pokud vás živé kameny zaujaly, nejlepší pro pěstování v našich podmínkách jsou lithopsy a konofyty. Zásadní pravidlo je dostatek světla po celý rok a substrát bohatý na minerály. Celková péče je hodně podobná běžnějším sukulentům a kaktusům.

Živé kameny se umí svléknout podobně jako hadi z kůže
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Živé kameny se umí svléknout podobně jako hadi z kůže

Nádobu naplňte vhodným a výživným substrátem. Můžete vysévat semínka nebo zakoupit malé rostlinky. Rostlinu umístěte na světlé místo, částečně snese i přímé sluníčko. V zimě rostlinu umístěte na chladnější místo, ale pořád s přísunem dostatečného světla. Snese nízké teploty i kolem 5 °C. Zálivku nabízejte rostlince pravidelně, osvědčené je zalévat třeba jednou za 14 dní - podle teploty. Nezalévejte ale dřív, než je půda suchá, pozor tedy na mokření a přelévání. Kombinujte tyto sukulenty s klasickými kameny, lépe tak vyniknou.

Roztomilé sukulenty z rodu lithops si snadno spletete s většími oblázky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Roztomilé sukulenty z rodu lithops si snadno spletete s většími oblázky

Od jara do podzimu je pro tyto něžné živé kamínky důležitý dostatek světla, ideální je pro ně parapet na východ nebo jihovýchod. Celodenní přímé silné sluníčko jim může ale uškodit, naopak nedostatek světla je zase nepřirozeně degeneruje. V takovém případě se vytahují, protože hledají světlo a ztrácí přirozenou barvu.

Při teplotě nad 30 °C přestávají tyto rostliny přijímat vodu, stopněte proto zalévání a dostatečně větrejte. Potřebují nejen dostatek světla, ale také proudícího čerstvého vzduchu. Můžete je při vysokých teplotách také přemístit do stínu. Čím lepší větrání a stínění, tím lépe zvládnou silné horko.

Rozkvetlý kámen vás příjemně překvapí
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Rozkvetlý kámen vás příjemně překvapí

Svědčí jim menší nádoby, říční kameny, drobné oblázky. Přesazovat potřebují, až když kořeny zaplní celou nádobu. To je jasný signál pro přestěhování z garsonky do něčeho většího. Při vhodných podmínkách je můžete vyletnit ven. Na terasu nebo zahradu je vyneste jen v případě, že je zvládnete uchránit na daném místě před deštěm. Kapky vody zachycené na listech by mohly fungovat jako lupa a rostlinu nenávratně poškodit. Dobrou volbou je umístění pod košatým stromem nebo keřem. Zpátky do bytu je přestěhujte pak co nejdříve před příchodem ochlazení, chladná a vlhká podzimní rána by mohla způsobit hnilobu listů a krčků.

Jak si živé kameny rozmnožit

Množení je také hodně podobné jako u jiných sukulentů a nic komplikovaného v tom nehledejte. Jednoduše opatrně oddělte od sebe jednotlivé rostlinky či celé trsy a přesaďte je do nové nádoby. Pracujte ale opatrně, oddělujte raději už starší a silnější kusy. Nejlepší kousky seženete také na jarních zemědělských výstavách.

Nebo si pořiďte nová semínka ve specializovaných prodejnách. Výsev začne klíčit zhruba za šest až dvanáct týdnů. Nádobu se semínky postavte do nádoby s vodou, nelejte vodu přímo na výsev. Můžete je zakrýt fólií s dírkami a pravidelně větrat. Vyklíčit by měla semena zhruba za šest týdnů.

Živé kameny můžou být i zajímavým drobným dárkem pro přátele
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Živé kameny můžou být i zajímavým drobným dárkem pro přátele

Z čeho můžete vybírat:

  • Liothops pseudotruncatella - olivově zelená barva s hnědou kresbou
  • Liothops salicola – šedá barva se zeleně skvrnitým vrcholem
  • Liothops testiculare - zelenkavě bílá barva
  • Liothops turbiniformis – hnědá barva se žlutými květy
  • Liothops bella - světle hnědá barva s tmavou kresbou a bílými květy
  • Liothops fulleri – šedozelená barva se skvrnitým vrcholem
  • Liothops comptonii – zelenohnědá barva s purpurovými okénky a žlutými květy
  • Liothops margeretae – modrošedá barva

Zdroj informací: www.domky-delta.cz; www.nkz.cz; www.wikipedie.cz

Podívejte se, jak pěstovat sukulenty v patrových nádobách:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 17. 1. 2022, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná