Vodní mechová rostlinka řasokoule si získává srdce malých i velkých pěstitelů po celém světě. Je to ideální volba pro všechny, u nichž žádná pokojová rostlina dlouho nevydrží. Přestože je to rostlina, potřebuje pomazlit, proto je také skvělý mazlíček pro děti. Chcete vědět více? Ještě jste o řasokouli neslyšeli? Tak čtěte dále, my vám o ní ještě něco povíme.
Mechová řasokoule, vodní rostlina nejen k pěstování, ale i k pomazlení
Řasokoule jsou zvláštní vodní rostliny z čeledi cladophoraceae. Jde vlastně o řasy tvarované do koule. Vznikají přichycením řasy k zrnku písku nebo kamínku. Jejich domovinou je Asie, roste například v Japonsku. Živí se velmi pomalu fotosyntézou. Díky místům, kde žijí, si udržují svůj typický kulatý tvar. Slouží nejen jako efektní dekorace, ale zajišťují i přirozenější prostředí v akváriích a jezírkách.
Lidé po celém světě si tuto řasu oblíbili, a dokonce se z ní stal malý mazlíček. Velkou výhodou u řasokoule je to, že stojí jen pár korun, ale také to, že se o ni nemusíte příliš starat. Rozhodně nepotřebuje tolik péče, jakou vyžaduje živé zvířátko. Potřebuje jenom občas trochu pomazlit. Přitom byste řasokouli měli trochu pokoulet nebo poválet, aby si zachovala svůj kulovitý tvar.
Jak řasokouli pěstovat?
Řasokoule představuje jednu z nejjednodušších rostlin na pěstování. Příliš mnoho toho totiž nepotřebuje. Ke spokojenosti jí stačí pouze dostatek světla, nikoliv však přímé světlo. Vyhovuje jí studená, nejlépe převařená voda. Aby se řasokouli u vás dařilo, tak ji 1-2x za týden vodu vyměňte za novou. A když už budete měnit vodu, nezapomeňte se s rostlinkou trochu pomazlit. Při výměně vody ji koulejte v dlaních pod tekoucí vodou. Jemně ji přitom žmoulejte a mačkejte, ždímejte z ní nasáklou vodu, aby se z ní vyplavily veškeré nečistoty. Pokud chcete řasokouli udělat radost, hoďte v létě do akvária jednou za čas kostku ledu. Vzhledem k tomu, že je v létě teplo, je zapotřebí vodu měnit častěji. Řasokouli také prospěje, když ji v horkém létě dáte na chvíli do lednice.
Co byste o ní měli ještě vědět
Za rok povyroste maximálně o 0,5 cm. Při správné péči je její životnost i 100 let. Řasokoule nepotřebuje ničím krmit, nemusíte ji ani hnojit. Hlídejte ji, zda se na ní neobjevily hnědé skvrnky, nebo zda dokonce není oslizlá (její povrch není zešedivělý). To znamená, že potřebuje častěji vyměnit vodu nebo potřebuje více studené vody. Pokud se to stane, napadená místa s tou největší opatrností odstřihněte či odřízněte. Dále pak kouli každý den properte a vyždímejte v čerstvé studené vodě.
V případě, že ji pěstujete v malé nádobě, vyměňte nádobu aspoň na určitou dobu za větší, kde voda vydrží déle chladnější. Přeneste ji také na chladnější místo. Někdy se stane, že se začne rozpadat, je to běžný jev. Když se to stane, svažte ji nití zpátky do kuličky, ale neutahujte příliš a vyčkejte. Řasokouli to trvá, roste totiž pomaličku, ale časem svůj původní tvar obnoví. Teprve pak nit odstraňte. Jestliže se přesto rozpadne, můžete ji zkusit rozmnožit. Každou ze vzniklých částí vytvarujte v dlani do kuličky, svažte ji nití a dál to nechte na přírodě.
V čem ji pěstovat?
Řasokoule může ozdobit vaše akvárium s rybičkami, nicméně nemusíte si kvůli ní pořizovat celé akvárko, pěstovat ji můžete i samostatně. Dost dobře se jí daří i ve skleněné misce, malé kulaté skleněné váze nebo třeba v dóze se špuntem. Velmi působivě vypadá i v teráriu.
Množení řasokoulí
Řasokouli je možné i rozmnožit. Ve svém přirozeném prostředí se jedna koule může rozdělit na dvě. Množí se totiž dělením. Nechte to však na ní, až bude chtít, rozmnoží se.
Kde ji sehnat?
Řasokouli seženete překvapivě poměrně snadno. Najdete ji v mnoha specializovaných e-shopech zaměřených na akvaristiku. Kromě toho ji také prodávají i obchody zaměřené na chov domácích mazlíčků a chovatelské potřeby.
Zdroje informací: hebe.cz; superzoo.cz; zahradananiti.cz; blog-petcenter.cz; abecedazahrady.cz
Podívejte se, jak na nádherné holandské akvárium:
Publikováno: 11. 1. 2022, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová