reklama

Z kaštanů si vyrobíte nejen zvířátka, ale i přírodní šampon

Vyrobte si z kaštanů šampon podle našeho návodu. Suchý šampon je ideální nejen na doma, na osvěžení vlasů mezi mytím vodou, ale i na cestování. Je lehký, skladný, nemůže se vylít. Navíc je čistě přírodní, takže jím ani neznečistíte přírodu, když si ho vezmete třeba pod stan. Výroba je navíc jednoduchá a bude vás stát pár korun.

i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Přinášíme vám návod na domácí výrobu suchého šamponu z kaštanů (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Návod na výrobu suchého šamponu z kaštanů obsahuje tyto suroviny:

  • asi 10 kaštanů - podle velikosti
  • 2 polévkové vrchovaté lžíce bramborového nebo kukuřičného škrobu
  • 1 polévková lžíce sušených rozdrcených pivoňkových květů
  • pro vůni můžete přidat libovolný éterický olej

Z kaštanů je potřeba odstranit slupku. Okrájejte tedy nožem hnědou část, aby vám zůstalo jen krémově zbarvené jádro. U těch čerstvých to jde velmi snadno. Ideální tedy je sbírat je těsně před jejich spotřebováním. Potom kaštany nastrouhejte na jemném struhadle. Nasypejte je na plech vyložený pečicím papírem a nechte přes noc ideálně na teplém místě přeschnout – nejlepší je pec nebo kamna. Vypomoci si můžete také troubou, tam sušte nastrouhané kaštany na co nejnižší teplotu, nejlépe 40 °C. Po tomto procesu budou mít mnohem sušší strukturu, budou připomínat kokos.

Oloupané kaštany nastrouhejte najemno
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Oloupané kaštany nastrouhejte najemno

Po vysušení dejte kaštany do hmoždíře a rozdrťte je na prášek. Dejte tomu čas, aby byl výsledkem opravdu co nejjemnější prášek. Dejte do misky škrob, pivoňkové květy a 1 polévkovou lžíci prášku z kaštanů. Pokud by vám směs nevoněla, přidejte pár kapek éterického oleje. Důkladně spolu promíchejte. Skvěle k tomu poslouží štětka na holení nebo velký kosmetický štětec na pudr.

Jemný pudr smíchejte se škrobem a uchovejte v uzavíratelných nádobách
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Jemný pudr smíchejte se škrobem a uchovejte v uzavíratelných nádobách

A jak šampon správně používat? Suchý šampon patří vždy na suché vlasy. Udělejte si pěšinku a nanášejte od kořínků vlasů pomocí štětce, po pěšince pudr hezky rozprašte. A vyčesejte. Takto pokračujte po celé hlavě. Pozor, nepleťte si tyto kaštany s těmi jedlými. Toto jsou plody jírovce maďalu a jsou při požití toxické až jedovaté. Jsou vhodné pouze pro zevní užití.

Co umí kaštany?

Kaštany nejsou jen na výrobu zvířátek. Najdete v nich látky, které pomůžou při zdravotních problémech i v domácnosti.  Obsahují totiž látku aescin. Protože zvyšuje pevnost žilních stěn, pomáhá při problémech s křečovými žílami. Umí také snížit nejrůznější otoky a záněty, rychleji se díky němu také ztrácejí modřiny. Využijete ho i při bolestech šlach a kloubů.

Kaštanům je připisována léčivá moc
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Kaštanům je připisována léčivá moc

Můžete také vyzkoušet babskou radu – nasbírejte si tolik kaštanů, kolik je vám let, a dejte si je pod polštář. Měly by vás ochránit před negativní energií a převzít ji na sebe. To samé platí o chorobách. Proto byste je neměli sbírat na temných místech, jako je třeba hřbitov, kde do sebe vtáhnou špatnou energii. Vyberte si pro jejich sběr pozitivní místo.

Už v minulosti se kaštany používaly pro svůj čisticí účinek. Obsahují totiž saponiny. Ty odmašťují a krásně pění. Můžete v nich prát nebo z nich vyrábět kosmetické produkty s čisticím efektem, jako je výše vyrobený šampon.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, zdravezdravi.cz

Vyrobte si kopřivový šampon:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 11. 1. 2022, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.