reklama

Tato známá sukulentní pokojovka oživí interiér pestrými barvami

Vypěstujte si barvy. Kalanchoe (Kalanchoe blossfeldiana) neboli kolopejka vděčná patří mezi oblíbené a léty prověřené pokojové květiny. Kalanchoe je rod, který zahrnuje přes 120 druhů. Domovinou těchto květin je Madagaskar a Afrika.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pěstování Kalanchoe blossfeldiana, která vyniká krásnými barvami květů v široké paletě (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Kalanchoe (kolopejka vděčná) se pěstuje zejména jako interiérová dekorace v zimním a jarním období. Vyniká kompaktním růstem, sytě zelenými okrouhlými listy (s leskem) a atraktivním květenstvím v pestrých, zářivých barvách. Svoje jméno dostala po německém botanikovi Robertu Blossfeldovi, který ji poprvé přivezl do Evropy. Žádná jiná kalanchoe si nedokázala získat takovou popularitu.

Jak na pěstování kalanchoe

Hlavním pěstebním obdobím kalanchoe bylo tradičně jaro. V tuto dobu se dá také koupit snad ve všech zahradnických prodejnách. Díky pestrým květům, které dlouho vydrží, nenáročnosti a vysoké dekorativnosti se v posledních letech (hned za bramboříkem a vánoční hvězdou) stává také typickou vánoční a předvánoční květinou. Dalším důvodem k zimnímu pěstování je i její životní cyklus. Kalanchoe totiž patří mezi rostliny krátkého dne.

Krátkodenní rostliny jsou ty, které nasazují poupata a pak následně kvetou v období, kdy je den kratší než 12 hodin. Zima je proto ideálním obdobím a kalanchoe sama bohatě nakvétá. Pokud bychom ji chtěli přimět ke kvetení v létě, museli bychom ji pravidelně zatemňovat tak, abychom dodrželi podmínku kratšího dne (méně než 12 světelných hodin). Kolopejka vděčná má nejen krásná a skutečně bohatá květenství, jejich předností je také velká trvanlivost. Květy vydrží na rostlině i několik týdnů.

Kalanchoe má i plnokvěté formy
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kalanchoe má i plnokvěté formy

Rostlinu seženeme v mnoha barvách, běžné jsou varianty žluté, růžové, červené, purpurové i bílé. Rostliny se mohou lišit také velikostně, ale maximální výška nepřesahuje 30 cm. Množí se poměrně snadno řízkováním. Použijeme-li malý květináček v kombinaci s postřikem retardačních látek, vzniknou úplné miniaturky, vhodné třeba na malý stolek nebo na pracovní stůl. Po odkvětu je dobré květenství seříznout a rostlinu postavit na stíněný sluneční parapet.

Jeden měsíc se substrát udržuje skoro suchý a po uplynutí této doby přeneseme rostlinu na dobře osluněné místo a normálně ji zaléváme. Často se stane, že její listy zčervenají, ale není to žádná vada, příčinou je účinek slunečních paprsků. Aby nám kalanchoe v bytě dlouho vydržela, měli bychom respektovat a dodržovat následující pěstební podmínky.

Nároky na teplo nejsou nijak specifické, pouze v zimě by teplota neměla klesnout pod 10 °C. Kalanchoe pěstujeme na slunném místě, od jara do podzimu je nechte na západním nebo východním okně, v zimě je lepší je přestěhovat na jih. Vzhledem k tomu, že se jedná o sukulentní rostliny, není třeba zálivku nijak přehánět. Lépe než přemokření snesou občasné sucho, v optimálním případě zaléváme po oschnutí povrchu substrátu. Příjemnou vlastností kolopejek je, že nevyžadují pravidelné mlžení, suché klima panelových bytů jim dobře vyhovuje.

Květy vydrží zdobit rostlinu i několik týdnů
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Květy vydrží zdobit rostlinu i několik týdnů

Pro pěstování používáme substrát, který není přespříliš bohatý na organické látky. Dobrou kvalitu získáme smícháním zeminy určené pro pokojové rostliny ze substrátem pro sukulenty v poměru 1:1. Rostlinu přesazujeme nejlépe každoročně, a to v jarním období.

Za zmínku jistě stojí i využití listů kalanchoí v chovatelství. Kalanchoe totiž představují ideální zimní zelenou potravu pro suchozemské želvy. Stejně jako mnohé želvy i kalanchoe pochází z Madagaskaru a konzumace těchto rostlin je tedy pro želvy velmi přirozená, v zimě je navíc o čerstvé krmení celkem nouze. Důležitým předpokladem pro zkrmování je rostlinu nehnojit na list a nepoužívat žádné chemické přípravky. Po koupi je lepší nechat rostlinu asi 3 týdny růst a teprve potom ji nabídnout želvám. Nejstarší listy můžeme také ostříhat, nové je velmi rychle nahradí.

Velmi zajímavým druhem je i K. daigremontiana, která zaujme svým způsobem rozmnožování. Nové mladé rostlinky se tvoří v hojném počtu přímo na okrajích listů.

Mladé rostlinky kalanchoe na mateřské rostlině
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Mladé rostlinky kalanchoe na mateřské rostlině

Způsob pěstování je stejný jako u K. blossfeldiana, jen s tím rozdílem, že je ještě o něco méně náročná. Samozřejmě, že i tuto kolopejku zdobí květy, ale skutečně zajímavou ji dělají její listy. Je velmi vitální a roste rychle. V růstu se dá snadno usměrňovat řezem.

Zdroj informací: Wikipedia, thespruce.com

Podívejte se, jak na množení kalanchoí:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 13. 1. 2022, Autor: Daniela Dušková, Profil autora: Daniela Dušková