reklama

I obyčejná plechovka může vykvést. Vytvořte si z nich klidně pugét

Plechovky od nealkoholických nápojů nebo piva nemusíme recyklovat jen vyhozením do speciálního kontejneru. Můžeme je ještě využít například na výrobu ozdobných dekorací, kterými mohou být oblíbené růže.

Zužitkujte plechovky od nápojů a přetvořte je v překrásné růže. Připravili jsme pro vás jednoduchý návod (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Materiál a pomůcky potřebné k přípravě:

 • kovové plechovky od nealkoholických nápojů nebo piva
 • starý rám obrazu s výplní
 • barevný lak ve zlaté barvě
 • černá a bronzová akrylová barva
 • papírové kancelářské desky
 • tužka
 • šablony z papíru
 • molitanová houbička
 • nůž
 • nůžky
 • štětec
 • dřevěné kolíčky
 • tavná pistole
Materiál a pomůcky potřebné k přípravě
Materiál a pomůcky potřebné k přípravě (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Nejdříve si plechovky vypláchneme, usušíme a přestříkáme lakem. V tomto případě jsme zvolili zlatou akrylovou barvu. Po zaschnutí pomocí nože opatrně odřízneme vršek plechovky a za pomoci nůžek prostřihneme plechovku podél až k jejímu dnu, které rovněž opatrně odstřihneme.

Vznikne nám pracovní plocha, kterou kolíčky připevníme k papírovým kancelářským deskám. Můžeme použít jakýkoliv podklad, důležité je dosáhnout rovné pracovní plochy. Připravené šablony lístků květů a listů růží obkreslíme tužkou, která nám na plechovkové ploše zanechá prohlubně potřebné k snadnému vystřižení.

Šablony obkreslíme
Šablony obkreslíme (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Za pomoci nůžek opatrně vystřihneme růži do požadovaných tvarů. Počet okvětních lístků růží a listů volíme podle potřeby. Na jeden květ budeme potřebovat 6 okvětních lístků a 8 listů. Nezapomeneme na proužky, které použijeme na stonky. Aby měly vystřižené tvary správný lesk a hloubku, je nutné všechny ze spodní strany (ta není nalakovaná zlatou barvou) natupovat černou akrylovou barvou a nechat zaschnout.

Kulatou tužkou nebo štětcem všechny lístky na koncích postupně natvarujeme. Tímto jim dodáme dokonalou plastičnost. Vystřižené okvětní lístky růží je nutné také upravit. Postačí tužkou nakreslit podélnou vodorovnou čáru a od středu této čáry ještě menší k okrajům listů. Poté nůžkami okraje listů nastřihneme, tím jim rovněž dodáme plastičnost. Stonky vyrobíme z proužku plechu, který namotáme po celé délce tužky nebo štětce. Vysunutím použitého náčiní dostaneme potřebný plastický podlouhlý tvar stonku růží.  

Pomocí tužky dáme listům plastičnost
Pomocí tužky dáme listům plastičnost (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Vnitřní stranu rámu vyplníme kartonem ze starých kancelářských desek, který jsme předem potáhli plátnem nebo obdobným podkladem.

Na takto připravený podklad si rozmístíme jednotlivé připravené části. Postupně za pomoci tavné pistole připevňujeme a vrstvíme jednotlivé okvětní lístky růží na sebe na plochu rámu obrazu. Začínáme od nevětšího po nejmenší. Přilepíme rovněž listy a stonky do prostoru obrazu. Nakonec okraje okvětních lístků růží dobarvíme molitanovou houbičkou bronzovou a černou akrylovou barvou.

Lístky přilepujeme tavnou pistolí
Lístky přilepujeme tavnou pistolí (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Výsledný patinový efekt dodá našemu výtvoru dokonalý nádech autentičnosti. Tento obrázek se nám velmi dobře hodí do interiéru ve stylu našich prababiček.   

Tip:

Plechovky můžeme nalakovat různými barevnými odstíny a vytvořit lze pomocí šablon i jiné květy, než jsou jen růže. Těmi potom můžeme ozdobit třeba nalakovanou dřevěnou krabičku.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky

Originální svícen z plechovky? Proč ne:

Publikováno: 7. 1. 2022, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská