reklama

I psi jednou zestárnou. Chlupatý senior si vaši péči zaslouží

Staří psi v našich očích zůstanou navždycky štěňaty, ačkoli už můžou být ve věku seniorů. Objevíte šedivé chlupy, procházky venku budou muset být pomalejší. Pak je potřeba se přizpůsobit jejich potřebám a věnovat jim větší pozornost v mnoha oblastech jejich života. Veterinářka Michaela Reidlová vám poradí, jak o pejska ve vyšším věku správně pečovat.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Starý pes vyžaduje zvláštní péči (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pečujete doma o starého psa?

I psi stárnou. ale stejně jako lidé se dožívají stále vyššího věku. Proto přibývá psích seniorů, kteří vyžadují specifičtější péči než psi mladší. Jak takového psího seniora poznat? Je to záležitost plemene. Malí psi, jako jsou třeba jorkšíři nebo čivavy, začínají stárnout okolo 10. roku věku. U středních plemen je to o něco dříve. Velká až obří plemena jsou v seniorském věku už po 5. nebo 6. roce života. Kromě velikosti ale záleží i na dalších faktorech. Těmi jsou výživa, genetika i prostředí, ve kterém pes žije.

Seniorem se pes může stát už v pěti letech
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Seniorem se pes může stát už v pěti letech

Jakým oblastem života psího seniora je potřeba věnovat pozornost?

U starších psů je třeba více dbát na některé oblasti, které je mohou v tomto věku potrápit. Jednou z nich jsou zuby. Ty byste měli nechat alespoň jednou do roka zkontrolovat u veterináře. Stav zubů a dásní se totiž s přibývajícím věkem zhoršuje, a proto je nutné jim věnovat patřičnou pozornost.

Další zásadní oblastí je výživa. Starší pes už může mít problémy s kousáním potravy, nechutenstvím, obezitou, nejrůznějšími trávicími obtížemi. Je potřeba vzít v potaz specifika výživy v tomto věku – těmi jsou menší fyzická aktivita, a tím také menší potřeba energie. V průmyslově vyráběných krmivech se toho dosahuje vyšším obsahem vlákniny, nižším obsahem sacharidů a tuků v ideálním poměru k bílkovinám. Ta by měly být vysoce kvalitní a dobře stravitelná. Krmiva by v této kategorii měla mít vhodný obsah dalších důležitých látek, kterými jsou prebiotika, probiotika, nenasycené mastné kyseliny a látky kloubní výživy.

Důležité je staršího pejska správně krmit
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Důležité je staršího pejska správně krmit

Můžete sáhnout třeba po krmivu Prominent Dog Senior. Tento český výrobek obsahuje 40 % surovin živočišného původu. Najdete v něm kromě masa čekankový kořen, který má mnoho zdraví prospěšných účinků – na játra, správnou funkci střev i oběhový systém a pohybový aparát. Stejně tak obsažený lososový olej je malým zázrakem. Pomáhá k dobrému stavu kůže, lepšímu zraku a podporuje správnou funkci oběhového i rozmnožovacího systému.

Dejte ale pozor. Pro každého staršího psa není vhodná výživa pro seniory. Je třeba brát v úvahu jeho aktuální kondici, zdravotní stav i skutečnou fyzickou zátěž. Pokud byste měli pochybnosti, proberte s veterinářem otázku vhodného krmení, které je v tomto věku klíčové.

Další péče o staršího psa

Kromě vhodného krmení podporujte psa i v obvyklých fyzických aktivitách. Berte ho na vycházky, které by měly být kratší než obvykle, zato častější. Zabavte ho i psychicky. Pořiďte mu hračky nebo hlavolamy. Procvičí si tak mozek i myšlení.

Zaměstnejte psa i psychicky
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Zaměstnejte psa i psychicky

S věkem můžou přijít i pohybové obtíže. Pokuste domácnost přizpůsobit tomu, aby se zde i se svými případnými problémy mohl bez obtíží pohybovat. Máte-li v domě vysoké, příkré schody, po kterých pes chodí, zvažte pořízení rampy. Na kluzké podlahy umístěte koberce a běhouny, aby se zde nebál pohybovat. Trpí-li ztrátou zraku, nestěhujte věci a nábytek. Nechte vše tak, jak byl vždy zvyklý. Stejně tak i jídlo a vodu ponechte na obvyklém místě. Abyste předešli tvorbě otlaků, pokuste se, aby odpočíval a spal na měkké podložce nebo v pelíšku.

Přizpůsobte mu své tempo
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Přizpůsobte mu své tempo

Na veterinu častěji

Častěji byste měli se psem také navštěvovat veterináře. Minimálně by to mělo být jednou, ideálně ale dvakrát do roka. Kromě obvyklé prohlídky mohou být nutné i krevní testy, zubní péče nebo další vyšetření. Mnoho plemen má predispozice k různým onemocněním. Vzniká zde riziko vzniku artrózy, rakoviny, cukrovky i dalších onemocnění. Jejich včasná detekce je důležitá pro včasnou léčbu, čím později se odhalí, tím obtížněji jsou řešitelné. 

Častější návštěvy veterináře by měly být nezbytností
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Častější návštěvy veterináře by měly být nezbytností

Pomozte i s hygienou

Stárnoucí pes může mít časem potíže i s vlastní očistou. Proto byste  mu s tím měli pomoci a alespoň jednou týdně mu prohlédnout a pročesat srst. Zabráníte tím jejímu zacuchávání a zároveň rozvoji zánětů pod smotky srsti. Také můžete snáze a zavčasu odhalit různé kožní změny nebo rostoucí útvary.

Věnujte celkově pozornost změnám chování a zdravotního stavu svého psa. Může jít o změnu chuti k jídlu, změny hmotnosti či příjmu tekutin, vracející se trávicí obtíže, ochotu k pohybu. Všechny změny konzultujte s veterinářem. Jako moderní medicína prodlužuje životy nám, může správná kombinace pozornosti a preventivní péče prodloužit život i domácím mazlíčkům. Není pochyb o tom, že toto období bude náročnější, ale pes si to za léta strávená s vámi rozhodně zaslouží.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů

Udělejte z vašeho psa a dítěte nerozlučné parťáky:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 8. 1. 2022, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová