reklama

Jaké zrcadlo je nejkrásnější? Takové, které si vyrobíte sami

Ze starého zrcadla s ošklivým rámem získáte velmi jednoduše hotový skvost. Tato domácí výroba totiž není nic složitého a zvládnou ji každé trochu šikovné ruce.

i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Ozdobte si rám starého zrcadla, získáte tak originální prvek (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Ozdobením zrcadlového rámu získáte skutečný originál, protože si ho uděláte podle vlastní fantazie. Stačí, když si na zahradě nebo na procházce v přírodě nasbíráte zajímavé suché středně velké i menší větvičky zajímavých tvarů.

Co budete na ozdobení zrcadlového rámu potřebovat:

  • staré zrcadlo zbavené původního rámu
  • suché větvičky
  • překližku
  • technické lepidlo
  • brusku
Připravte se materiál, který budete potřebovat
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Připravte se materiál, který budete potřebovat

Staré zrcadlo bez původního rámu očistěte a položte na překližku, na kterou obkreslíte jeho tvar. Obrys udělejte asi o 10 cm větší, než je průměr zrcadla, na tuto plochu „navíc“ budete lepit dekorace z větví. Pak požadovaný tvar překližky vyřízněte a začistěte, třeba brusným kotoučem.

Zrcadlo nalepte na překližku, použijte dobré technické lepidlo, aby vše dobře drželo. S týmž lepidlem pak připevníte i dekorace. Nalepené zrcadlo ponechte důkladně zaschnout a mezitím si můžete připravit větvičky a klacíky.

Ty především zbavte nečistot, mechů a kůry. K tomu se hodí nejen ostrý nůž, ale také třeba stará škrabka na brambory, se kterou velmi jednoduše sloupnete starou kůru. Když máte hotovo a zrcadlo drží pevně na překližkovém podkladu, začnete s lepením větévek. Tady se meze vaší fantazii nekladou.

Klacíky, které použijete na dekoraci, pečlivě zbavte nečistot a staré kůry
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Klacíky, které použijete na dekoraci, pečlivě zbavte nečistot a staré kůry

A pak už nezbývá, než pro zrcadlo najít nějaké pěkné místo, kde se bude dobře vyjímat. Vzhledem k charakteru dekorací se takové zrcadlo hodí třeba na chalupu nebo do nějakého rustikálního interiéru.

Co jste možná nevěděli:

  • Zrcadla používá lidstvo už nějaké to tisíciletí. Nejdříve je nahrazovala klidná vodní hladina, kde mohli lidé pozorovat své nejbližší okolí a také sami sebe. Před necelými 2 000 lety se objevují zrcadla z leštěného bronzu, která používali staří Římané nebo Egypťané. Skleněná zrcadla se začala vyrábět ve středověku, nejdříve v Benátkách kolem roku 1300.
  • Zrcadla hrají významnou roli v učení feng-šuej. Podle této nauky zlepšuje pozitivní energii v celém domě tak, aby se v něm držely hojnost a štěstí. Zrcadla odrážejí světlo a energii, a proto působí v prostoru jako energetický urychlovač. Používáme ho také v případě, když chceme pozitivní proudění v prostoru správně směrovat do určité části domu nebo místnosti. 
Se zrcadlem se lidstvo kamarádí už nějaké to tisíciletí
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Se zrcadlem se lidstvo kamarádí už nějaké to tisíciletí

Tip pro vás:

Krásu zrcadla pochopitelně korunuje to, že je čisté a jasné. K jeho údržbě nemusíte nakupovat žádné drahé prostředky v drogerii. Většinou si vystačíte s tím, co je v domácnosti neustále po ruce, například vinný ocet nebo voda s citronem. Větších nečistot se zbavíte pastou z jedlé sody. Plochu pak doleštíte jemnou kůží (nejlépe jelenicí) nebo hadříkem. Použít lze také starý novinový papír, ale pozor, pokud je hodně silný nebo hrubý, zrcadlo byste mohli poškrábat.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky

Vyrobit zrcadlo si můžete i z obyčejných plotovek:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 4. 1. 2022, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová