reklama

Víte, jak vydržet u novoročních předsevzetí? My ano!

Existuje nějaká finta na to, jak se dá vydržet u novoročních předsevzetí? Je jedno, zda jste se s novoročním přípitkem rozhodli, že zhubnete dvacet kilo nebo že se naučíte hrát na ukulele, v téměř 90 % případů to končí stejně – neúspěchem. Lze si udržet motivaci a nezklamat sebe a okolí tím, že to zase nevyšlo? Vypadá to, že ano!

Jestli máte tendenci s každým rokem začínat znovu, bude vás zajímat, jak vydržet u novoročních předsevzetí (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak dodržet novoroční předsevzetí? Pozitivní myšlení, základ pro udržení motivace

Cink, mé novoroční předsevzetí je to, že… Doplňte si dle sebe a pogratulujte si. Už to, že jste si nějaký závazek dali, je vlastně úspěch. Vědomě jste si připustili, že vám něco schází a o tom něčem přemýšlíte. Má-li však vaše novoroční předsevzetí klapnout a vy u něj vydržet, je nutné pojímat jej už v zárodku nikoliv negativně, ale ryze pozitivně. To znamená ne „už nebudu obézní“, ale „štíhlá linie se blíží“, nebo „těším se, že se na dovolené domluvím anglicky“ místo „jsem naprostý hlupák a neumím cizí jazyky“.

Negativní myšlenky zažeňte, ty k tomu, aby vám vydržela novoroční předsevzetí, rozhodně nevedou
Negativní myšlenky zažeňte, ty k tomu, aby vám vydržela novoroční předsevzetí, rozhodně nevedou (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Vydržet, ale nebýt posedlý

Ani z té sebelepší a nejpozitivnější myšlenky se nesmí stát posedlost. Všichni znají ty smutné příběhy bezdětných párů, které se léta upínají na to, aby počali dítě a ono nic. Až když začnou stavět dům, budovat kariéru a věnovat se něčemu zcela jinému, obvykle to klapne. Stejné je to i s těmi novoročními předsevzetími. Pokud u nich máte vydržet, musíte je chápat jako jeden z mnoha aspektů života, ne jako středobod vesmíru.

Novoroční předsevzetí bychom si měli dávat s rozmyslem a myslet to doopravdy
Novoroční předsevzetí bychom si měli dávat s rozmyslem a myslet to doopravdy (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Dejte tomu jasné obrysy!

V hlavě to máte srovnané a víte, co chcete, teď je to potřeba konkrétně pojmenovat a definovat. Předpokladem úspěchu k tomu, aby jedinec vydržel u novoročních předsevzetí, je to, že své přání přesně pojmenuje a definuje. Výkřiky jako „zhubnu“ jsou fajn, ale když si vytvoříte konkrétní plán, že za měsíc chcete shodit tři kila, dáte tomu reálnou podobu. Učit se cizí jazyky půjde lépe, pokud už budete mít vybranou jazykovou školu, cvičit začnete s větší pravděpodobností v momentě, kdy budete mít jasně zvolenou pohybovou aktivitu, o které víte, že vás baví.

Zkrátka a dobře, chce to opravdu promyšlený plán. Vždy je lepší mít předsevzetí napsané černé na bílém, klidně o svém snažení před rodinou a přáteli pomlčte. Veďte si jen soukromý deníček úspěchu. Naopak v případě, že k udržení motivace potřebujete podporu širokého okolí, směle to vykřičte do světa a nebojte se druhé požádat o podporu.

Jen si to všechno hezky zapište! Co je psáno, je přece dáno
Jen si to všechno hezky zapište! Co je psáno, je přece dáno (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pozor na gigantické plány!

Ale pozor, vaše cíle by měly být reálné. Když se rozhodnete, že budete šetřit, abyste rychle uspořili pár milionů na bydlení, může to skončit tak, že se po čtrnácti dnech zhroutíte s tím, že to nejde. Ano, nejde, šetřením člověk nezbohatne, na to by musel víc vydělávat, šetřením jen něco ušetří. Pokud si tedy chcete ušetřit na letní dovolenou a naplánujete si to tak, že se vzdáte pár večeří v restauracích a jednou týdně místo autem půjdete do práce pěšky, abyste ušetřili za benzín, budete vědět, že do prasátka přidáte tolik a tolik a do léta skutečně něco naškudlíte.

U velkých plánů s výsledkem v nedohlednu to však bude horší. Právě ty bývají nejčastější příčinou, proč jedinec ztrácí motivaci – netrpělivě touží vidět nějaký efekt svého snažení a ten logicky hned není… Některé věci zkrátka vyžadují čas, a proto je s tím třeba při plánování předsevzetí počítat. Takže krůček po krůčku směrem k lehce dosažitelným cílům.

Přestat kouřit? Skvělý nápad! A ve dvou se to určitě lépe táhne, i když někdy je asi lepší jít do toho pouze sám
Přestat kouřit? Skvělý nápad! A ve dvou se to určitě lépe táhne, i když někdy je asi lepší jít do toho pouze sám (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Bacha na hromadné akce!

Holky, jdete do toho hubnutí se mnou? Pánové, přestávám kouřit, kdo se přidá? Poznáváte se v tom? Taky potřebujete ke všemu, co děláte, nějaké tahouny, partu, motivátory? U novoročních předsevzetí to může být trochu ošidné. Co budete dělat, až vašim kamarádkám půjde shazování kil jako po másle, zatímco vám ne? A co si počnete, až si zase zapálíte? Přiznáte se kámošům nebo se budete užírat o samotě?

Jestli vám jde primárně o cíl, je lepší se soustředit vždy jen na sebe. Soutěžit o to, kdo je lepší v dodržování novoročních předsevzetí, je motivace, která obvykle moc dlouho nevydrží. Spíš naštve, otráví. Když ale budete vědět, že to děláte především pro sebe, zafunguje předsevzetí účinněji.

Za selhání se netrestejte

Uplyne pár týdnů a vy najednou nestíháte chodit do posilovny, nemáte chuť drtit se anglická slovíčka a k tomu všemu jste dostali čokoládu, která přímo prosí, abyste ji ochutnali. Neodoláte a podlehnete svodům. Co teď? Odpusťte si! Kvůli jedné tabulce čokolády nepřiberete vše, co jste dva měsíce hubli, stejně tak se svět nezboří kvůli absenci v tělocvičně. Jen si tu chybu ale přiznejte a nedělejte z ní nový zvyk.

Končím s čokoládou, definitivně! Ale když nebudete mít v hlavě nic jiného než myšlenku na čokoládu, nejspíš bez ní dlouho nevydržíte
Končím s čokoládou, definitivně! Ale když nebudete mít v hlavě nic jiného než myšlenku na čokoládu, nejspíš bez ní dlouho nevydržíte (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

A ještě pár rad na závěr:

  • Zažeňte strach a obavy – jestli vás hned poté, co si novoroční předsevzetí stanovíte, přepadne pocit, že určitě selžete, jste už jednou nohou na cestě k neúspěšné misi. Negativní energie se někde promítne, věřit si, je rozhodně přínosnější.
  • Naučte se trpělivosti – obvykle chceme všechno hned, ale bohužel, kdyby to bylo tak snadné, všichni by trpěli chorobnou dokonalostí.
  • A pamatujte na to, že za každý úspěch si zasloužíte malou odměnu! Tak krásný rok 2022 plný naplněných předsevzetí!

Zdroj informací: Sandra Anne Taylorová: Kvantový úspěch

Chcete zhubnout? Pěstujte verbenu!

Publikováno: 1. 1. 2022, Autor: Iva Dušková Zemánková, Profil autora: Iva Dušková Zemánková