reklama

Letos místo prasátka rozdávejte ručně vyrobené mýdlo s knoflíkem pro štěstí

Ke konci roku se obdarováváme různými předměty, které nám mají přinést v novém roce štěstí, tzv. PF. Místo kupovaných prasátek a podkov můžete tentokrát podarovat své blízké a přátelé ručně vyrobeným mýdlem s knoflíkem pro štěstí.

Vyrobte si vlastní mýdlo s malým překvapením (Zdroj: Silva Pokorná)

Až zjistíte, jak jednoduché je vyrobit si vlastní mýdlo, nebudete už nikdy kupovat ta komerční. U doma vyrobeného mýdla budete mít vždy jistotu kvalitních a čistých surovin bez zbytečných chemických přídavků. Navíc si ho můžete vylepšit tak, jak máte právě chuť. Podle libosti si přidáte vůni, barvu, bylinky nebo jiné přírodní olejíčky. A protože se blíží konec roku, můžete přidat do mýdla knoflík pro štěstí a rodině a blízkým věnovat voňavé péefko.

Jak na domácí výrobu mýdla

Ptáte se, jak si můžeme vyrobit mýdlo doma? Snadno. Není to samozřejmě výroba základní suroviny, ta je o hodně náročnější a zdlouhavá. Na trhu ale najdete velkou nabídku základní mýdlové hmoty a přírodních surovin pro její vylepšení. Můžete si v základu vybrat mýdlo průhledné (transparentní) nebo bílé, z kozího mléka, s bambuckým máslem, olivovým olejem či jiných kvalitních surovin.

Přidávat můžete sušené bylinky, vonné oleje, přírodní barviva, vitamin E, který je navíc přírodním konzervantem. Také můžete dovnitř mýdla schovat malé překvapení. Pro děti malou plastovou hračku, pro malé slečny gumičku do vlasů, kamínek nebo jenom knoflík pro štěstí.

Připravte si:

  • mýdlovou hmotu
  • vůně a barvičky
  • vitamin E
  • barevný knoflík
  • nádobu pro ohřátí hmoty
  • mikrovlnku nebo sporák
  • silikonové formy
  • podložku a nůž
Věci potřebné k výrobě
Věci potřebné k výrobě (Zdroj: Silva Pokorná)

Mýdlovou hmotu si nakrájejte na menší kousky, aby se s ní lépe manipulovalo. Snadněji se bude rozpouštět. Vložte ji do nádoby, ve které můžete mýdlovou hmotu rozpustit. V kastrůlku na sporáku, v misce ve vodní lázni na sporáku nebo ji můžete v plastové nádobě rozpustit jednoduše v mikrovlnce. Ideální teplota je 60 °C, maximální zhruba 85 °C, hmotu rozhodně nevařte.

Pro výrobu mýdla hmotu nakrájejte na menší kousky
Pro výrobu mýdla hmotu nakrájejte na menší kousky (Zdroj: Silva Pokorná)

Pokud budete rozpouštět v mikrovlnce, tak na 65 g při středním stupni ohřevu stačí 20-30 sekund. Raději kontrolujte a ohřev případně zopakujte. V obou případech míchejte opatrně, aby se nevytvářely zbytečně bublinky. V případě, že to chcete jako záměr, můžete bublinky nahnat do hmoty právě pořádným mícháním až kvedláním v rozpuštěné mýdlové hmotě.

Hmotu poté opatrně nalijte do čisté silikonové formy. Nalijte rozpuštěnou hmotu jenom do půlky a nechte mírně zavadnout. Stačí, aby se mírně zatáhla, na povrchu se udělá něco jako škraloup. Položte pak opatrně doprostřed této plochy knoflík a jemně dolijte mýdlovou hmotu po okraj. Pokud vám mezitím hmota začala tuhnout, krátce ji prohřejte, aby se znovu rozpustila. Knoflík bude takové malé překvapení pro štěstí do roku 2022. Můžete takto dovnitř mýdla schovat i něco jiného, například malou hračku z Kinder vajíčka nebo minci. Zvolte ale vždy vhodnou drobnost a obdarovaného raději upozorněte, že uvnitř něco malého postupně najde.

Rozpuštěnou mýdlovou hmotu nalijte do formy
Rozpuštěnou mýdlovou hmotu nalijte do formy (Zdroj: Silva Pokorná)

Mýdlovou hmotu pak stačí nechat při pokojové teplotě vychladit a ztuhnout asi 30 minut. Tuto dobu můžete urychlit vložením do lednice. Díky tomu, že hmota vytuhne opravdu rychle, snadno vyrobíte několik mýdel za velmi rychlou dobu. Případně si můžete pořídit více forem a vyrábět mýdla ve velkém. Sehnat se dají formy přímo určené pro domácí výrobu mýdla nebo můžete použít silikonové formy na pečení. Tyto formy pak už raději nepoužívejte pro styk s potravinami, ale ponechte si je jenom pro tvoření mimo kuchyni.

Do rozpuštěné hmoty můžete před nalitím do forem přidat barvy, oleje, vůně a bylinky. Nasypte barvu a pořádně promíchejte, přidejte další zvolené ingredience a opět důkladně promíchejte. Pokud se barva špatně rozpouští, mírně mýdlovou hmotu opět zahřejte, mnohem lépe se zejména prášková barva rozpustí a rovnoměrně zamíchá do hmoty. Ideálně vždy použijte vitamin E, který působí jako přírodní antioxidant a konzervant.

Nalijte opět připravenou hmotu do poloviny formy a poté dolijte. Můžete také položit knoflík na dno a hmotu opatrně po částech nalít, aby zůstal knoflík viditelný na vrchní straně mýdla. Nebo naopak lze položit knoflík až úplně nakonec a jenom jemně zatlačit do hmoty, aby zůstal knoflík vespod viditelný. Obdarovaný ho hned najde a velmi rychle se k němu při používání mýdla dostane. Může ho pak nosit v peněžence nebo v kapse.

Použít můžete například silikonové formy na muffiny. Do hmoty klidně zamíchejte sušené květy a bylinky. Krásně bude vypadat sušená levandule v mýdlové hmotě s levandulovou vůní. Skvělý efekt udělá kombinace dvou barev. Nejdříve nelijte jednu barvu, nechte ztuhnout a poté nalijte do formy jinak obarvenou hmotu. Před nalitím nové barvy můžete špičkou nože zatuhlou část mírně poškrábat, aby se lépe obě vrstvy k sobě nalepily, ale není to nutné.

Domácí mýdla v různých barevných kombinacích a tvarech
Domácí mýdla v různých barevných kombinacích a tvarech (Zdroj: Silva Pokorná)

Do mýdlové hmoty můžete přidat také zajímavé kameny. Vybírat můžete například podle znamení nebo zvolte pocitově či podle popisu, jaké má daný kámen účinky. Pro dámy se vždy hodí růženín, pro pány například je hodně silný a zajímavý labradorit a na ochranu je skvělý křišťál pro všechny.

Pokud chcete popřát finanční úspěch a zdraví, pak zvolte citrín. Pro klid a očistu duše zvolte noblesní akvamarín, proti depresím a posílení pozitivních myšlenek je vhodný fluorit a silná magická moc je připisovaná jaspisu. Jaspis najdete v různém barevném provedení i v přírodní formě. Kamenů a kamínků můžete zvolit opravdu hodně, ale potěší určitě i obyčejný nalezený kamínek, který vás jako možný dárek zaujal na procházce.

Zdroj informací: autorka článku

Vyrobte si voňavé balíčky do prádla:

Publikováno: 28. 12. 2021, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná