reklama

Jak na renovaci komod: Pro dámy s romantickými květy, pro chlapy v námořnickém stylu

Komody se zásuvkami jsou nedílnou součástí našich domovů, a protože je používáme denně, po čase ztrácejí lesk a už nevypadají tak hezky, jako když jsme je koupili. Můžeme je sice vyměnit, ale dost často je to škoda, protože kromě omšelého kabátku neztratily na funkčnosti, takže stačí nápad, šikovné ruce a zrenovovaná komoda může dál sloužit i dělat parádu.

Renovace komody 13
Renovace komody 13
Renovace komody 13 (Zdroj: Pavel Zeman)

Jak na to

1. krok

Tentokrát mají komody jen dost odřená čílka, jinak ještě fungují, jak mají. Bude stačit vylepšit jejich vzhled pomocí barvy a krásné tapety nebo plakátu. Pokud by byl poškozený mechanismus kování, je potřeba jej napřed opravit. U starých dřevěných komod se může stát, že mají poškozené úchyty nebo třeba odštíplý kus materiálu, ale i to je řešitelné. Úchyty se odmontují a nahradí novými, vyštíplá místa v čílkách zatmelíme tmelem na dřevo, přebrousíme a pak už můžeme kouzlit s tapetou.

Renovace komody 1
Renovace komody 1 (Zdroj: Pavel Zeman)

2. krok 

Rozhodli jsme se, že větší komodu zrenovujeme pomocí krycí barvy a tapety. Nejprve očistíme a odmastíme odřená čílka komody. Boky jsou nepoškozené, necháme je tedy v původní úpravě, jen je před natíráním oblepíme krycí páskou, abychom si je zbytečně neušpinili.

Renovace komody 2
Renovace komody 2 (Zdroj: Pavel Zeman)

3. krok

Čílka i přední stěnu komody natřeme krycí barvou, nejlepší je akrylátová, můžeme s ní pracovat i v interiéru a dobře schne. Tato komoda přijde do holčičího pokoje, rozhodli jsme se proto pro květinový motiv.

Renovace komody 3
Renovace komody 3 (Zdroj: Pavel Zeman)

4. krok 

Jednotlivé části květinového motivu si pečlivě vystříháme z barevné tapety. Pokud bychom chtěli docílit jemnější vzhled, můžeme zvolit i motivy z barevných ubrousků, ale tentokrát jsme si vybrali  výrazný vzor.

Renovace komody 4
Renovace komody 4 (Zdroj: Pavel Zeman)

5. krok

Celý motiv z rubové strany dobře potřeme lepidlem. Pohlídáme si, že lepidlo se dostalo i do úplných krajů, aby se nám pak při lepení neohýbal a nemačkal. Na větší plochy je lépe nanášet lepidlo válečkem, dosáhneme tak rovnoměrného rozetření. 

Renovace komody 5
Renovace komody 5 (Zdroj: Pavel Zeman)

6. krok

Motiv si přitiskneme na čílko a čistým, nejlépe gumovým válečkem uhladíme a „utáhneme“. Pokud se někde přece jen odlepí kraj motivu, podmázneme lepidlo prstem, přihladíme a okraje pak otřeme vlhkým hadříkem. Na lepení zvolíme obyčejné kancelářské (domácí)  lepidlo.

Renovace komody 6
Renovace komody 6 (Zdroj: Pavel Zeman)

7. krok

Aby nám květinový motiv pěkně navazoval, nalepili jsme jej přes dvě čílka a přebytečné části odřízneme opatrně na hranách. Dáme pozor, abychom si nepoškodili barvu na hranách čílek. Mohli bychom si motiv rozstříhat samozřejmě na pruhy i předem, ale to by se nám při lepení mohlo stát, že se motiv posune a už nebude vypadat ani navazovat tak pěkně. Druhou variantou je, že přesahující motiv rozstřihneme nebo podle pravítka  prořízneme uprostřed mezi čílky a zahneme na jejich hranách.

Renovace komody 7
Renovace komody 7 (Zdroj: Pavel Zeman)

8. krok

Na závěr ještě čílka přestříkáme bezbarvým lakem, zafixuje jak nalepené motivy, tak barvu. Komodu pak můžeme otírat vlhkým hadříkem bez obav z toho, že nalepené motivy odmočíme nebo poškodíme.

Renovace komody 8
Renovace komody 8 (Zdroj: Pavel Zeman)

9. krok

Druhou komodu jsme se rozhodli upravit do „námořnického stylu“, tentokrát bez použití krycí barvy. Odřená čílka polepíme celá, takže po jejich odmaštění si naneseme lepidlo válečkem přímo na plochu čílek. Aby se nám  dobře lepil plakát, podložíme si ještě před natíráním čílka dřevěnou latí v povytažené poloze.

Renovace komody 9
Renovace komody 9 (Zdroj: Pavel Zeman)

10. krok

Na natřenou plochu čílek položíme plakát a opět ořízneme, buď zarovnáme hrany podle čílek nebo s mírným přesahem na přehnutí.

Renovace komody 10
Renovace komody 10 (Zdroj: Pavel Zeman)

11. krok

K „chlapské“ komodě patří pořádný úchyt, vyrobíme si jej z hrubého provazu přesně na míru, jednoduše tak, že kus silného provazu omotáme dalším kusem a na koncích zafixujeme buď přilepením, nebo, pokud bychom zvolili syntetický provaz, zatavením.

Renovace komody 11
Renovace komody 11 (Zdroj: Pavel Zeman)

12. krok

Vyměříme místo pro úchyty, provrtáme otvor skrz čílko a konce úchytů provlékneme. Uvnitř zásuvky zafixujeme jednoduše uzlem. Až se úchyty otřepí nebo zašpiní, nebude problém je odvázat, vyvléknout a nahradit novými.

Renovace komody 12
Renovace komody 12 (Zdroj: Pavel Zeman)

Publikováno: 3. 11. 2017, Autor: Pavel "Kutil" Zeman , Profil autora: Pavel "Kutil" Zeman