reklama

To pravé domácí štěstí najdete u teplého rodinného krbu

Vyrobte si podpalovač z šišek, který vám umožní vychutnat si ještě více domácího štěstí. Usnadní vám totiž zapálení dřeva v krbu v chladných zimních dnech. Vyrobit si ho přitom můžete třeba ze zbytků svíček, které jste vypálili v průběhu Vánoc.

Vyrobte si podpalovač z šišek, který vám umožní vychutnat si příjemné chvíle u krbu ještě více než doposud (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Co potřebujete k výrobě podpalovače ze šišek neboli sparkle cones

  • vosk ze starých svíček
  • lžíci
  • 1 voskovku
  • papírové košíčky na muffiny
  • otevřené a pořádně vysušené šišky (nejlepší jsou ty borovicové)
  • kleště
  • dva hrnce
  • knotový motouz
Podpalovač ze šišek vyrobíte snadno z těchto několika věcí
Podpalovač z šišek vyrobíte snadno z těchto několika věcí (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Na domácí zapalovač toho příliš mnoho nepotřebujete. Základní potřebou jsou čisté šišky, zbytky vosku ze starých svíček a pro barvu nějaké voskovky. K plotně si postavte plech nebo desku s košíčky na muffiny. Do nich vsaďte šišky.

Pokud budete šišky koupat, měly by být omotané motouzem, aby se s nimi lépe manipulovalo. Jinak to není zapotřebí. Ve vodní lázni (za stálého míchání) rozpusťte zbytky svíček. Rozpuštěný vosk můžete použít k výrobě zapalovačů ohně, ozvláštnit ho však můžete barevnou voskovkou. Jedna voskovka vám velmi rychle rozpuštěný vosk zabarví.

Zbytky svíček za stálého míchání rozpusťte ve vodní lázni
Zbytky svíček za stálého míchání rozpusťte ve vodní lázni (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Jednou z možností, jak takový zapalovač krbu vyrobit, je koupání šišek v roztaveném vosku, ale to je více pracné. Musíte šišku do vosku zcela ponořit, nechat ztuhnout a proces několikrát opakovat. Rychlejší a jednodušší je svíčky posadit do papírových košíčků a lžící polévat roztaveným voskem. Ideální je, když vosk není zcela roztavený, ale již trochu tuhne. V této fázi totiž nejlépe vytváří na šišce voskový potah.

Jednou z možností výroby domácího zapalovače je ta, že šišku ponoříte do roztaveného vosku
Jednou z možností výroby domácího zapalovače je ta, že šišku ponoříte do roztaveného vosku (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Vosk nechte na šiškách zcela zatuhnout a hned je můžete používat. Zapalovač ze šišek můžete použít s košíčkem i bez košíčku.

Lepší variantou je polévání
Lepší variantou je polévání (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Náš tip:

Kromě šišek na výrobu zapalovače můžete použít i další zbytky z Vánoc, jako třeba adventní věnec nebo vánoční stromeček. Přidat do něj lze i voňavé koření, jako je třeba bobkový list, skořice, badyán či suchá kůra z citrusů. Krb s těmito zapalovači nejenže snáze zapálíte, ale bude vám to doma i pěkně vonět.

Zdroj informací: Pinterest

Vyrobte si vánoční stromek ze šišky:

Publikováno: 29. 12. 2021, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová