reklama

Nebojte se vykuřování, provoní a ozdraví váš domov

Vykuřování je stará technika, první forma, kkde člověk pracoval s vonnými látkami. Naši předci přišli na to, že pokud se látky jako dřevo, pryskyřice nebo byliny dostanou do kontaktu s teplem, nejčastěji v té době s přímým ohněm, uvolní se z nich vonné látky. Důkazy o tom byly nalezeny při vykopávkách i na různých vyobrazeních.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Na vykuřování nemusíte použít jen kadidlo, možností je spousta (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Dnes se na provonění prostor používají většinou syntetické látky a mnozí už nevědí, že se k tomu používaly přírodní látky. Přitom si získávají oblibu a rozhodně mají své místo i v moderním světě.

Kdy a proč a jak vykuřovat?

Vykuřování - tato starobylá metoda má krom šíření vůní i hlubší, mystický význam a také zdravotní efekt. Používaly ji už nejstarší vonné kultury, a to hlavně jako prostředek spojení s bohem. Tyto kultury dávaly bohům vonné oběti a prosily je přitom o dobrou úrodu, zdraví, vítězství v boji a podobně.

I dnes se používají nejen k provonění, ale také k očistě. Můžete se s nimi setkat kromě domovů i v různých terapeutických místnostech nebo tam, kde se schází větší množství lidí. Kouř umí totiž i dezinfikovat a také se jeho vdechováním dostanou účinné látky až do krevního oběhu.

Z vonných látek znáte určitě myrhu a kadidlo, které jsou považované za posvátné ve všech náboženstvích. A jsou to také takové hlavní báze, kterými můžeme prostory provonět i dnes.

Použít můžete obdobu aromalampy - kadidelnici
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Použít můžete obdobu aromalampy -kadidelnici

Vykuřování je vhodné nejenom při nastěhování do nového, ale vlastně kdykoli během roku. Používat tuto metodu můžete klidně každý den. Při stěhování je to vynikající způsob, jak si zanést svoji energii  a podepsat si domov svou vůní.

Co je k vykuřování potřeba?

Určitě se neobejdete bez vykuřovací nádoby, takzvané kadidelnice nebo vykuřovací pícky. Do té se dává čajová svíčka a tento způsob je velmi jemný. Materiál nehoří, pouze se zahřívá. Pokud bychom princip vykuřování vzali do důsledku a původní podoby, kdy se používal jen oheň, dřevo a pryskyřice, výsledkem byl hodně hustý dým, což my v novodobých domácnostech nepotřebujeme. Nádoby na vykuřování fungují na podobném principu jako aromalampy.

Nahoře je mistička. Při použití pryskyřic a dřeva se použije keramická destička nebo sítko, které se do misky položí, a je vhodné překrýt ho alobalem - na ten je vhodné vykuřovací směs položit. Tím se zabrání tomu, aby pryskyřice stékaly dolů. Pak už stačí zapálit svíčku a vůně se začne po ohřátí uvolňovat, ale bez nepříjemného dýmu. K přípravě vykuřovacích směsí se bude hodit hmoždíř. Může to být obyčejný kuchyňský na byliny a koření. V tom se spolu suroviny roztloukají a smíchají. 

Směs na vykuřování si připravíte v obyčejném hmoždíři
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Směs na vykuřování si připravíte v obyčejném hmoždíři

Materiál na vykuřování

Když si chcete připravit vykuřovací směs, můžete použít nejrůznější materiály. Jsou jimi již zmíněné dřevo, pryskyřice, byliny (oblíbená levandule nebo měsíček), také sušené květy a koření. To je pro adventní čas více než vhodné.

  • Pryskyřice. Jde o suché kusy mízy stromů nebo keřů.
  • Byliny. Nejčastěji se používá bílá šalvěj, ale sáhnout můžete po jakékoli jiné bylince (podle vůně i kýžených účinků).
  • Dřeva. Jsou k dispozici vzácná a drahá dřeva – třeba santal, orlářka atd. Používat můžete ale i běžné dřevo – dub, břízu, jalovec.
K vykuřování se používají pryskyřice, dřevo a byliny
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
K vykuřování se používají pryskyřice, dřevo a byliny

Čeho se vyvarovat

Při vykuřování platí podobná pravidla jako při aromaterapii nebo obyčejném zapálení svíček. Kadidelnici postavte na pevný podklad, aby se nemohla převrhnout. Nezapomínejte svíčku zhasnout vždy, když odcházíte. Dávejte taky pozor na děti a zvířata. Je to pro ně nový podnět, který se mohou vydat prozkoumat, a hrozí jim popálení nebo na sebe mohou směs vysypat. Důležité je také větrání a použití přiměřeného množství vůně. Předejte tím bolestem hlavy.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů

Víte, co udělat, abyste měli  voňavé prádlo?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 24. 12. 2021, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová