reklama

Keramický dřez: ideální řešení do kuchyně

V čem je keramický dřez lepší než klasický nerezový? A na co si dát při jeho výběru pozor? Přečtěte si náš článek a zjistěte více informací o tomto trendu.

Keramický dřez: ideální řešení do kuchyně (Zdroj: SANITINO s.r.o.)

Keramický dřez

Dřez patří mezi nejvytíženější zařízení bytu či domu. Týká se to jak velkých rodinných domácností, tak malých bytů pro páry nebo jednotlivce. Kuchyňský dřez je zkrátka základ domova. A jako takový by měl být v souladu se životním stylem svých uživatelů. Platí to zejména pro ergonomickou stránku – je jasné, že dřez musí mít odpovídající výšku a uspořádání tak, aby jeho každodenní užití bylo co nejpohodlnější. Neméně důležitý je ale také vzhled a vlastnosti dřezu.

Dnes se stále větší popularitě těší alternativní materiály

S tím se pojí otázka výběru materiálu. V domácnostech je stále častěji k vidění dřez nerezový. Jeho pozice ale začíná slábnout. Kdo nerez dlouhodobě užívá, ten ví, jaké jsou jeho nedostatky. Jsou na něm vidět nečistoty, k nimž můžeme počítat i zaschlé kapky vody. Podepisuje se na něm zub času. Je to vidět na stále četnějších škrábancích, které negativně ovlivňují vzhled dřezu. Ale ani zbrusu nový nerezový dřez do kuchyně nemusí po estetické stránce vyhovovat. Zvláště v moderním interiéru, kde je kladen velký důraz na volbu barev. Proto se do popředí dostávají jiné materiály. Vedle granitu slaví úspěch také osvědčená keramika.

Kuchyňský dřez z keramiky nové generace má vylepšené vlastnosti

Keramika coby materiál je v kuchyních zabydlena od nepaměti. Hrnce, hrnečky i talíře se z keramiky vyráběly v době, kdy lidé ještě neuměli číst ani psát. Keramický dřez v minulosti rovněž nebyl žádnou zvláštností. V posledních desetiletích ale zažil ústup ze slávy. Nezapadal do pojetí moderní domácnosti, přežíval jen v rustikálně pojatých interiérech.

Teď se ale keramika vrací. Nutno říci, že velký podíl na tom má rozvoj technologií. Nový kuchyňský dřez z keramiky je solidnější než jeho předchůdci. Vyvíjejí se speciální glazury, které jednak dodávají dřezům dodatečnou ochranu, jednak posilují jejich atraktivní vzhled. Ani z hlediska tvarů už nejsou keramické dřezy jeden jako druhý. Nové technologie dávají výrobcům možnost dosáhnout zajímavých tvarů.

Nové technologie dávají výrobcům možnost dosáhnout zajímavých tvarů
Nové technologie dávají výrobcům možnost dosáhnout zajímavých tvarů (Zdroj: SANITINO s.r.o.)

Odolnost vůči škrábancům, vysokým teplotám i vodnímu kameni

Byla řeč o náchylnosti jiných materiálů vůči škrábancům a skvrnám. Pro moderní keramické dřezy to neplatí. Nevzhledné rýhy se na keramickém povrchu neobjevují. Dřezy jsou rovněž odolné vůči nárazům. To je nesmírně důležité. Pády těžkých předmětů, pokládání pánví či velkých hrnců, to vše představuje pro dřez do kuchyně zátěž. Zvláště pokud jde o předměty zahřáté na vysokou teplotu.

Keramické dřezy všemi těmito testy projdou na výbornou. Vždyť samotná keramika coby materiál vzniká vypalováním při teplotě nad 1200 °C. Rozpálené nádobí nebo pekáč vytažený z trouby tak na keramickém dřezu stopy nezanechají.

Keramika je rovněž hygienicky nezávadná. Dřez je kompaktní kus s povrchem opatřeným glazurou. Ta je v celé ploše hladká a lesklá. Nečistoty se nemají kde zachytávat. Rovněž je zabráněno přilnutí pachů a také barevných pigmentů z potravin. S keramickým dřezem si nezadá ani další velký nepřítel kuchyňského vybavení – vodní kámen.

Údržba? Stačí jen hadřík a univerzální prostředek

Dřez do kuchyně z keramiky vyniká jednoduchou údržbou. Glazura má strukturu podobnou sklu, která žádné cizí látky dovnitř nepustí. Platí to i pro čistidla. Pokud pořídíte kvalitní keramický dřez, můžete se spolehnout na povrch odolný vůči běžným používaným čističům a saponátům. Často zjistíte, že tyto drahé a leckdy neekologické přípravky v případě keramického dřezu ani nepotřebujete. Pro základní údržbu postačí hadřík a voda, případně univerzální čisticí prostředek.

Vybrat si může každý

Keramický dřez, to je sázka na tradiční materiál, který v kuchyni působí přirozeně a příjemně. Keramice stále nejlépe sedí rustikálně působící kuchyně. Pokud se vám líbí interiérový design ve stylu Provence, pak je keramický dřez skoro nutností. Protože se ale keramické dřezy vyrábí dnes v pokrokových designech a v široké škále barev, mohou si vybrat i majitelé odlišně zařízených interiérů.

K dostání je mnoho variant. Jednodřezy nebo dvoudřezy, s horním typem montáže či spodním, s odkapávací plochou nebo bez ní. Není problém zvolit takový dřez, který po funkční i vzhledové stránce ladí se zbytkem kuchyně.

Podívejte se, jak opravit rýhu v keramickém dřezu:

Publikováno: 23. 12. 2021, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce