reklama

Tuto hračku si za pár korun sami vyrobíte a zabaví celou rodinu

Vyrobte si jednoduše kaleidoskop, interaktivní hračku pro děti. Interaktivní hračka je pro přirozený rozvoj dítěte důležitá. Jedná se o hračku, která dokáže zaujmout. A přesně takovou hračkou je i kaleidoskop. Ten dokáže zaujmout děti i dospělé. Chcete i vy vidět krásné obrázky? Zajímá vás, jak to funguje?

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Interaktivní hračka pro děti zabaví malé i velké zvědavce, kteří mají rádi krásné obrázky (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Vyrobte interaktivní hračku pro děti - kaleidoskop, co to vlastně je?

Interaktivní hračka pro děti, kterou sami vyrobíte, zabaví nejen malé, ale i velké neposedy. Tak přesně to dokáže kaleidoskop. Kaleidoskop, česky také krasohled, vznikl z řeckých slov kalos čili “krásný”, eidos “forma” a slova scopos, což je česky pozorovatel. Jde o optické zařízení, které vytváří překrásné obrazce s pomocí zrcadel a barevných střípků. A my vám ukážeme, jak si ho spolu s dětmi můžete doma sami vytvořit.

Co k výrobě kaleidoskopu potřebujete:

  • kartonovou ruličku třeba po papírových ručnících
  • stříbrný metalický karton
  • plastovou krabičku
  • fix, tužku
  • lepicí pásku
  • vlnitou lepenku
  • washi pásky
  • různobarevné větší třpytky, sklíčka, kamínky (ideálně něco, co se třpytí a dobře odráží světlo)
  • tavnou pistoli s lepidlem
  • pravítko, nůžky
K tvorbě kaleidoskopu potřebujete věci, které najdete okolo sebe. Několik jich najdete v papírnictví nebo ve výtvarných potřebách
i (Zdroj: Adriana Dosedělová)
K tvorbě kaleidoskopu potřebujete věci, které najdete okolo sebe. Několik jich najdete v papírnictví nebo ve výtvarných potřebách

Interaktivní hračka pro děti je vyrobena z ruličky od papírových ručníků nebo toaletního papíru. Dovnitř se pak zasune metalická čtvrtka. Nejprve ji však musíte upravit. Podle průměru ruličky, která je v tomto případě 5 cm, vytvořte na stříbrné čtvrtce tři pruhy o 48 mm. Zbytek čtvrtky odstřihněte. Tam, kde jsou linky, přiložte pravítko a ohněte stříbrným směrem dovnitř. Vytvořte trojúhelníkový tvar. Nahoře okraje slepte k sobě lepicí páskou. Slepenou metalickou čtvrtku zasuňte do ruličky. Trochu hlouběji pod okraj. Do rohů kápněte trochu lepidla z tavné pistole.

Čtvrtku s metalickým povrchem je nutné vytvarovat do tohoto tvaru, který se musí vejít do ruličky
Čtvrtku s metalickým povrchem je nutné vytvarovat do tohoto tvaru, který se musí vejít do ruličky (Zdroj: Adriana Dosedělová)
Trojúhelník v kolečku - tak to vypadá, když sestavenou konstrukci dáte dohromady
Trojúhelník v kolečku - tak to vypadá, když sestavenou konstrukci dáte dohromady (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Vystřihněte 2 kolečka z plastové krabičky nebo jiného průhledného plastu. Jedno kolečko by mělo být menší a mělo by se vlézt do rolky, aby sedlo na trojúhelník. Na kolečko nasypte třpytky.

Různobarevné třpytky nebo sklíčka uzavřete druhým - o něco větším kolečkem. To kolečko nalepte na okraje ruličky. Důležité je, aby třpytky mezi kolečky měly prostor k pohybu. Na druhý konec ruličky pak nalepte kolečko vystřižené ze čtvrtky, do jehož středu vytvořte otvor (průhled).

Na vnitřní sklíčko nasypte třpytky, flitry nebo sklíčka a přikryjte druhým kolečkem
Na vnitřní sklíčko nasypte třpytky, flitry nebo sklíčka a přikryjte druhým kolečkem (Zdroj: Adriana Dosedělová)
Na druhou stranu krashledu nalepte neprůhledné kolečko s otvorem uprostřed
Na druhou stranu krashledu nalepte neprůhledné kolečko s otvorem uprostřed (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Lepenku použijte na zkrášlení ruličky. Oviňte ji okolo rolky a její konce přilepte k sobě. Lepenka by měla být umístěna na rolce tak, aby z ní nevypadla. Zároveň by měla být trochu volná, aby se s rolkou v lepence dalo otáčet. Nakonec kaleidoskop dozdobte washi páskami a bavte se.

Nakonec kaleidoskop ozdobte washi páskami
i (Zdroj: Adriana Dosedělová)
Nakonec kaleidoskop ozdobte washi páskami

Při manipulaci s kaleidoskopem jeho přední hledí nastavte proti světlu a dívejte se dovnitř malým otvorem z druhé strany. Pro změnu obrázku stačí kaleidoskop otočit směrem doprava nebo doleva.

Návod na výrobu efektního konfetovače:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 26. 12. 2021, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.