Máte před sebou předvánoční úklid? Pak je nejvyšší čas se do něj pustit. Na pomoc si vezměte přírodu i technické vymoženosti. Ocet, soda a citron pomůžou vydezinfikovat, vyčistit a vybělit. Parní čistič pak dotáhne práci do konce, a to na jakémkoli povrchu.
Máte před sebou vánoční úklid? Pak je nejvyšší čas se do něj pustit. Na pomoc si vezměte přírodu i technické vymoženosti. Ocet, soda a citron pomůžou vydezinfikovat, vyčistit a vybělit, parní čistič pak dotáhne práci do konce, a to na jakémkoli povrchu.
Na vánoční úklid s celoroční klasikou
Na pomoc s úklidem si i před Vánoci vezměte prostředky, které používáte běžně během roku. Najdete je v kuchyni. Že tuto ekologickou a také ekonomickou cestu ještě neznáte? Tak vám je nyní představíme. Opravdové kombo pak získáte, když všechny tři tyto suroviny smícháte dohromady ve zhruba 0,5 l vody. Rozmíchejte a dejte do nádoby s rozprašovačem. Stačí pak nastříkat a vydrbat kartáčkem nebo houbičkou.
Ocet: Klasický kvasný lihový ocet, který máte doma ve spíži, je vlastně slabá kyselina, kterou najdete i v přírodě, kde přirozené vzniká. Využijete ho nejenom v kuchyni k ochucování. Umí účinně odstraňovat vodní kámen a usazenou špínu. Pomůže tak při čištění zanesené rychlovarné konvice nebo kávovaru, vyčistí i pračku od usazenin a odstraní z ní zápach. To samé platí pro odstranění zápachu z lednice. Jeho roztokem vyleštíte dlaždičky i skleněné povrchy v celém domě – okna, dlaždice, stěny ve sprchovém koutu. Stejně dobře odstraní vodní kámen i ze záchodové mísy. Poradí si v kuchyni také s připečenými hrnci, nánosem v troubě nebo mikrovlnce.
Jedlá soda: Zásaditý prášek, který běžně využíváte při pečení nebo při pálení žáhy. Umí ale i mnohem více, než je nadýchané pečivo. Neutralizuje nejrůznější zápachy. Z ledničky, z bot, psího pelechu. Stačí vložit do prostoru misku s jedlou sodou nebo sodou předmět vysypat a nechat působit. Pomocí sody umyjete připálené a mastné nádobí. S troškou vody vznikne ze sody písek, který můžete použít v koupelně, kuchyni i na toaletě. Vezměte si ji k ruce i v případě, když potřebujete uvolnit ucpaný odpad. Zajistí voňavou myčku i pračku a zároveň je zbaví usazenin.
Citron: Využijeme do čaje i cukroví, ale také na nádobí a spáry. Citron dezinfikuje, bělí a také voní. Zatočí i s plísněmi. Poradí si s vodním kamenem na povrchu i třeba v rychlovarné konvici. Odstraní skvrny na nádobí i mezi dlaždicemi. Zároveň předměty i odmastí. Můžete s ním jednoduše dezinfikovat kuchyňská prkénka i kuchyňskou pracovní desku.
Vánoční vůně vždy při ruce
Abyste to doma měli doma voňavé a zůstali přitom u přírodních ingrediencí, vyrobte si vlastní vůni, která přinese vánoční atmosféru. Do uzavíratelné nádoby dejte líh a přidejte koření. Hřebíček, vanilkový lusk, badyán a skořici. Nechte jeden týden odležet na tmavém místě. Přelijte do nádobky s rozprašovačem a používejte kdekoli, kde chcete příjemnou vůni rozptýlit.
Povolejte na pomoc techniku
Vypomoci vám s předvánočním úklidem můžou i technické vymoženosti. Parní mop je v tomto směru skvělým pomocníkem. Potom, co spáry vyčistíte, můžete je místo obyčejnou vodou setřít parním čističem. Parní čistič ze stroje pohodlně vyjmete a díky flexibilním hadicím na něj napojíte další příslušenství.
Nástavce šikovně využijete na nejrůznější povrchy. Kartáčovací nástavce jsou skvělé na dočištění koberců a čalounění po použití vysavače. Vše vydezinfikují, dočistí a také oživí. Na okna a zástěny ve sprchovém koutu můžete použít stěrku. Předtím ji vydrhněte sodou smíchanou s citronovou šťávou. K parnímu čištění dlaždic je určena praktická rukavice.
Zdroj informací: pořad vychytávky Ládi Hrušky
Podívejte se na to.co parní čistič všechno umí:
Publikováno: 21. 12. 2021, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová