reklama

Co dělat, abyste měli hygienicky čisté prádlo již po jednom vyprání?

V našem článku vás seznámíme s vychytávkami, které vám usnadní praní prádla. Chcete, aby vám oblečení vydrželo co nejdéle jako nové? Aby zářilo čistotou a nepůsobilo příliš fádně a vybledle? Praní prádla je pro ženy rutinou – podobně jako vaření nebo vysávání. Udělat se to zkrátka musí. Proto je dobré vědět, co je třeba, aby oblečení zůstalo dlouho voňavé a čisté. Možná máte svoje vlastní triky, ale třeba mnohé ještě neznáte.

Co dělat, abyste měli hygienicky čisté prádlo již po jednom vyprání? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Vychytávek není nikdy dost... ani v praní prádla

Ponožky jedině do sáčku

Praní prádla už by se asi neobešlo bez ztracených ponožek. Proto je tu vychytávka, kterou je síťový sáček na prádlo, do kterého vložíte všechny špinavé ponožky. Pokud ho dobře uzavřete, můžete si být jisti, že už se vám ponožky během praní nikam nezatoulají. Jenom pozor, abyste ho nepřeplnili a prádlo se kvalitně vypralo.

Ponožky perte v látkovém sáčku, pračka vám je už nikdy nesežere
Ponožky perte v látkovém sáčku, pračka vám je už nikdy nesežere (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Dejte sbohem zažloutlým záclonám

Záclony zútulní snad každý pokoj. V některých místnostech, jako je například kuchyň, ale dostávají pořádně zabrat. Zbavit je prachu a špíny však není jen tak. Jsou veliké a perou se poměrně špatně. Jednoduché pravidlo zní: prát na 30 °C při nízkých otáčkách - pouze něco mezi 300-400 otáčkami. Velkým pomocníkem může být také sůl. Funguje to s ní snadno – napusťte si vanu s vlažnou vodou, rozpusťte v ní tři hrnečky soli a záclony namočte. Takto je můžete nechat klidně celou noc a až druhý den je vyprat se špetkou jedlé sody. Výsledkem budete příjemně překvapeni.

Není nutné vždy nastavovat vysoké teploty, některé prádlo potřebuje šetrné praní
Není nutné vždy nastavovat vysoké teploty, některé prádlo potřebuje šetrné praní (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Usnadněte si práci

Není nutné, abyste záclony při každém úklidu prali. Bohatě postačí, když je namočíte a přidáte speciální multifunkční prostředek využívající síly aktivního kyslíku. „Platí to nejen pro záclony, ale i pro spodní prádlo nebo krajky. Již po pár hodinách v lázni bude prádlo bělejší a hygienicky čisté. Namáčejte maximálně šest hodin a kousky pak důkladně vymáchejte,“ říká Kateřina Přinosilová.

Zázračný ocet

Nové plavky je vhodné ještě před prvním použitím namočit v jádrovém mýdle nebo v jemném dětském šamponu. Můžete přidat i trochu octa – pro zafixování barvy a elasticity. Plavky neždímejte a nechte je volně uschnout. Sušit by se měly naruby a rozhodně ne na přímém slunci, zbytečně by ztrácely barvu. Po každém jejich použití je pak ručně vyperte.

Na zažloutlé záclony nebo bílé prádlo vyzkoušejte ocet
Na zažloutlé záclony nebo bílé prádlo vyzkoušejte ocet (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak na aviváž?

Prádlo vyprané v aviváži zaručeně poznáte – je měkké, hebké a nádherně voní. Navíc se daleko lépe žehlí a vydrží o něco déle čisté. Pozor si ovšem dejte při praní ručníků a sportovního prádla, tady se aviváži raději vyhněte. Pozměnila by totiž strukturu vláken a prádlo by pak bylo méně savé. A že vám vůně aviváže zoufale chybí? Nevěšte hlavu, jde to i jinak. Stačí nalít malé množství do misky a nechat ji chvíli ve skříni. Oblečení bude vonět úplně stejně, jako byste aviváž použili při praní.

Tableta do myčky patří i do pračky

Věnujte péči nejen oblečení, ale i své pračce.  Jednou za čas ji pořádně vyčistěte. Usazeniny můžete odstranit buď speciálním přípravkem nebo za pomoci tablet do myčky. Jejich výhodou je, že nepění a poradí si i se zanesenými trubkami, ve kterých mohou být zbytky pracích přípravků či mastnoty. Dvě tablety hoďte do prázdného bubnu pračky a nastavte dlouhý program na bavlnu, aby měly čas se dokonale rozpustit.

Jakmile si odstraňovač skvrn jednou pořídíte, z ruky už ho nikdy nedáte. A to je jedině dobře. Používat byste ho totiž měli nejen tehdy, když jsou na vašem oblečení patrné fleky či špína, ale pravidelně – tedy při každém praní. Stačí ho jednoduše přidat do pračky spolu s vaším oblíbeným pracím prostředkem. Nejenže zbavuje prádlo skvrn, a to již při 30 °C, ale zároveň minimalizuje nežádoucí zápach a udržuje oblečení hygienicky čisté.

VANISH Oxi Action vaše prádlo vypere i ochrání
VANISH Oxi Action vaše prádlo vypere i ochrání (Zdroj: Vanish)
Vyzkoušejte prací prášek, gel i tablety. Uvidíte, co vašemu prádlu pomůže nejvíc
Vyzkoušejte prací prášek, gel i tablety. Uvidíte, co vašemu prádlu pomůže nejvíc (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Vaše oblíbené kousky vám tak v šatní skříni vydrží mnohem déle a budou vám přinášet radost třeba i několik let. Potěšíte tak nejen svou peněženku, ale zároveň přispějete i k udržitelnosti životního prostředí. Dbejte nicméně na to, abyste biocidy používali bezpečným způsobem – před použitím si vždy přečtěte označení a informace o přípravku.

Používejte Vanish nejen na skvrny, ale při každém praní
Používejte Vanish nejen na skvrny, ale při každém praní (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Publikováno: 14. 12. 2021, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce