reklama

Před pořízením nového strojku si přečtěte 9 zajímavostí o pánském holení

Úprava a pokusy o holení vousů jsou staré jako lidstvo samo, ale teprve na konci 19. století nabraly trendy holení na síle. Dlouhé vousy přestávaly být moderní a místo toho bylo trendem mít upravený vous, knírek nebo mít tvář bez vousů.

9 zajímavostí o pánském holení (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)

Každý muž má jiný typ vousů a stejně tak existuje i nepřeberné množství stylingů, jaké muži preferují – oholení dohladka, pečlivě udržované “strniště” nebo plnovous, všechny typy vousů vyžadují pečlivou péči. A mnohé taje péče o vousy vás možná doteď ani nenapadly, tak se na ně pojďme podívat.

Muži stráví za život holením několik tisíc hodin. To už je důvod pro zakoupení kvalitního holicího strojku
Muži stráví za život holením několik tisíc hodin. To už je důvod pro zakoupení kvalitního holicího strojku (Zdroj: Braun)

1. První jednorázová žiletka, jak ji známe dnes, byla vynalezena až v roce 1900 panem Kingem Campem Gillettem, který pracoval jako obchodní cestující a potřeboval se často holit na cestách, pro což nebyly moc vhodné do té doby používané břitvy.

2. Elektrický holicí strojek má dvě části, které slouží k oholení vousu: tenkou perforovanou kovovou planžetu a soubor tenkých břitů, které se pod touto planžetou velmi rychle pohybují tam a zpět.

3. 89 % mužů se holí alespoň jednou za týden.

4. Asiaty, kteří touží po hladkém oholení, často trápí tzv. večerní vousy, což jsou vousy, které vyrostly na místech, která byla špatně oholena nebo vynechána během ranního oholení. A to vzhledu tváře asijských mužů nesvědčí.

5. Holicí strojek je velmi precizní a jemný nástroj – planžety těch nejnovějších měří pouhých 0,058 mm a obsahují 899 otvorů, do kterých vousy zapadají.

Věděli jste, že planžety holicího strojku měří méně než 0,06 mm?
Věděli jste, že planžety holicího strojku měří méně než 0,06 mm? (Zdroj: Braun)

6. Holicí hlava nejmodernějších holicích strojků vykoná 10 000 drobných pohybů za minutu, což pomáhá vousy zachytit v otvorech planžety, podobně jako když třesete sítem na mouku.

7. A jak je to s dámským holením? I když se ženy v některých kulturách holily už od starověku a některé dámy určitě vyzkoušely i partnerovu žiletku o několik desetiletí dříve, boom dámského holení nastal až po 2. světové válce, a to z jednoduchého důvodu – na chlupatých nohou nedržely tekuté punčochy.

8. Dopředu jdou i technologie – holicí strojky lze aktuálně dobíjet i bezdrátově díky nabíjecímu pouzdru, které si můžete představit jako takovou zavírající se power banku.

Holicí strojek Braun Series 9 Pro je vybaven nabíjecím pouzdrem
Holicí strojek Braun Series 9 Pro je vybaven nabíjecím pouzdrem (Zdroj: Braun)

9. Muži průměrně stráví holením více než 3000 hodin za život. A to už se vyplatí je trávit s pořádnou „mašinkou“!

Publikováno: 11. 12. 2021, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce