reklama

Plechovku nevyhazujte, vyrobte si z ní netradiční vánoční dekoraci

Nápojové plechovky jsou skvělým materiálem na vánoční dekorace. Rozhodně je tedy po konzumaci nevyhazujte. Zkombinujte ji s vhodnými korálky, opatřete svou vlastní ražbou a originální dekorace třeba i na vánoční stromeček je na světě. Vyzkoušejte to také.

Vytvořte si originální vánoční dekoraci z plechovky (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Na vánoční dekoraci z plechovky si připravte:

  • vymyté plechovky od nápojů
  • různé druhy korálků
  • dráty, slabší a silnější, na které půjdou korálky navléct
  • nářadí – šídlo, kladívko, nůžky

Nejprve si připravte materiál na tvoření. Z plechovky odstřihněte dno i horní část. Měly by k tomu stačit obyčejné nůžky. Vzniklý válec pak ještě rozstřihněte. Vznikne vám tak plochý plech. Vyrovnejte ho, aby se nekroutil.

Skvělou vánoční dekorací je také živá květina s názvem hvězdník. Podívejte se, jak správně o něj pečovat, aby vykvetl na Vánoce.

Odstřihněte oba konce plechovky a rozstřihněte ji
Odstřihněte oba konce plechovky a rozstřihněte ji (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Pak si vyrobte jednoduché papírové šablony. Může to být kolečko, hvězdička nebo třeba stromeček či srdíčko. Tvar tužkou nebo fixou překreslete na vnitřní stranu plechu a vystřihněte.

Obkreslete tvar dekorace a vystřihněte jej
Obkreslete tvar dekorace a vystřihněte jej (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Do tvaru, v našem případě je to kolečko, šídlem vyrazte po okraji dírky. Jedna z nich bude větší, aby se dírkou dal provléknout háček na zavěšení. Pak už vezměte do rukou drátek, korálky a kolečko můžete ozdobit.

Odstřihněte si kus drátu dostatečné délky. Bude třeba na něj navlékat korálky a proplétat dírkami v kolečku. Začněte vedle většího otvoru. Vnitřní část mějte směrem k sobě. Navlékněte na jeden konec drátu korálek a provlékněte dírkou směrem shora dolů. Utáhněte kolem korálku tak, aby zůstal na vrchní straně kolečka. Pokračujte navlečením dalšího korálku a opětovným protažením drátu dírkou vedle toho prvního. Udělejte tak celé kolečko. Drát na konci zajistěte a přečnívající kus odstřihněte.

Do děr vytvořených šídlem provlékejte korálky
Do děr vytvořených šídlem provlékejte korálky (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Vnitřní část kolečka můžete ještě dozdobit ražbou. Použijte k tomu kladívko a kovový kolíček. Použít lze i hřebík. Z kusu silnějšího drátu si vyrobte háček na zavěšení. Na jednom konci si kleštěmi vytvořte očko, které nasadíte do zbývající větší díry. Na tyčku drátu ještě navlékněte další korálky, na konci zahněte a vytvořte háček na zavěšení.

Co dalšího z plechovek vyrobit?

Jakékoli plechovky, nejen ty nápojové, mohou sloužit k výrobě dalších vánočních dekorací. Vroubkované plechovky od barev stačí odstrojit z papírového obalu, natřít je bílou barvou, přidat barevnou stužku a nádobka na větvičky s ozdobami je světě. Z plechovek může být i svícen. Stačí do těla plechovky vyrazit otvory do určitého tvaru. Zkuste srdíčko, stromeček, hvězdu nebo nápis. Pak už stačí jen natřít a vložit dovnitř svíčku. 

Došly vám plechovky? Podívejte se i na další návody na výrobu vánočních dekorací.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů

Podívejte se na další inspirace na vánoční dekorace:

TIP:

Kam uklízíte vánoční ozdoby? Vyrobte si jednoduchou bednu, která ochrání vaše vánoční dekorace pro příští rok.

 

Materiál a nástroje
Materiál a nástroje (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Publikováno: 14. 12. 2021, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová