Hnědošedí osmáci s černým žíháním jsou v posledních letech oblíbenými domácími mazlíčky. Víte, jak se o ně správně starat?
Osmák degu je pro svou inteligenci i sociální povahu oblíbený jako domácí mazlíček. Při jeho chovu však záleží na charakteru jak zvířete, tak chovatele. V přirozeném prostředí žijí ve velkých rodinných skupinách. Chovat osmáky v páru není optimální, jelikož se zvířata budou nekontrolovatelně množit a častými porody se samička vyčerpá natolik, že může dojít k jejímu úhynu. Samota však na jedince nepůsobí dobře. Je proto lepší chov ve skupině. Při seznamování s novým jedincem bude docházet k potyčkám. A to jak u samců, tak u samic.
- Dospělý osmák degu váží mezi 150 - 300 g, i s ocasem (tvoří jednu až dvě třetiny délky těla) měří okolo 20 - 25 cm. Má krátkou srst.
- Dožívá se 5 až 8 let. Tato zvířátka jsou aktivní ve dne, v noci spí.
- Pro chov je dobré vysoké a větratelné terárium, popř. klec, ovšem nesmí být v průvanu. Svými zuby je schopný rozkousat jak dřevo, tak plast. Při vybavování jeho bydlení je dobré na to myslet. Minimální prosto pro dva jedince je 80x60x60 cm. Osmáci s oblibou šplhají, pořiďte jim různé větve, vhodný je běhací kovový kolotoč i různé schovávačky a úkryty, prolézací rukávy apod. Nezapomeňte na domeček, který bude sloužit jako jeho útočiště. Podestýlka je vhodná bezprašná.
- Stejně jako činčily i osmáci degu se rádi „koupají“ v písku. Na dno klece či akvária proto postavte větší kameninovou misku s pískem.
- Potravou pro osmáka je převážně kvalitní seno a voda. Pro obohacení jídelníčku dejte do terária ovocnou větvičku, na které si bude brousit zuby, do misky popř. 1 kousek zeleniny (plátek okurky, cukety nebo list salátu). Obiloviny jsou vhodné všechny druhy, hlídejte však množství, aby zvíře netloustlo. Ovoce není vhodné. Pokud budete kupovat krmnou směs v prodejně, musí být výhradně pro osmáky, nikdy nedávejte směs vhodnou pro jiný živočišný druh.
- Pohlavní dospělost přichází poměrně brzy, u samic už v 6. týdnu. Přesto na připouštění je ještě velmi mladá. Samec dospívá později, mezi 10-12 týdnem života. Březost trvá zhruba 90 dnů, ve vrhu bývá 2-6 mláďat. Mláďata jsou od narození samostatná, odstavují se maximálně do 8 týdnů od matky, nejdříve od 6. týdne. U samic se objevuje poporodní říje, je potřeba ji tedy alespoň na týden po porodu oddělit od samce. Samička by měla rodit maximálně 3x za život s alespoň ročním odstupem.
- Osmák špatně tráví tuky a cukry. Z nemocí, které mohou osmáka postihnout, lze rozdělit na bakteriální či virové, parazitální, plísně, ostatní nemoci a úrazy a otravy.
Publikováno: 6. 11. 2017, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce