Renovace nábytku je vždy tak trochu sázka do loterie. Podaří se to tak, jak jsme chtěli? A jakou techniku a jaký styl použít? Natřít, lakovat, opálit, polepit, krakelovat nebo zdobit? Inspirací na toto téma je mnoho a my vám dnes představíme staronovou techniku decoupage.
Decoupage
Decoupage je v podstatě ubrousková dekorativní technika, která spočívá v polepování předmětů vrchní vrstvou ubrousků. Název pochází z francouzského slova „decouper“, které v překladu znamená „vyřezávat“. Tato výtvarná technika pochází z 18. století, kdy původně nešlo o nalepování ubrousků, jak je známe dnes, ale o vrstvení různých materiálů. Mísilo se přitom mnoho stylů a technik.
Dnešní technika decoupage je hlavně o ubrouskové technice.
Pomůcky na decoupage
Nejčastěji se používají zdobné papírové třívrstvé ubrousky, ale je možné používat i další materiály, v našem případě to bude nepálský, ručně vyráběný papír s dekorem zlatých listů se žilkováním.
Dále je potřeba mít po ruce tekuté lepidlo na papír.
Budou se také hodit štětce a nůžky. Protože jsme se rozhodli technikou decoupage zrenovovat malou komodu a chceme jí mít barevnou, připravíme si také barvy. Rozhodli jsme se pro křídové barvy. Křídovou barvu si můžeme připravit sami doma, abychom nemuseli utrácet za originální barvy v obchodě.
Postup výroby křídové barvy:
Základem je vodní disperzní barva, nejlépe latexová nebo akrylová. Jako zahušťovadlo nám poslouží prášková sádra. Do základní bílé barvy přimícháme jakoukoliv akrylovou nebo latexovou barvu podle vlastního uvážení a namícháme si zvolený odstín, který budeme chtít mít na komodě. V našem případě je výsledný odstín mátově zelená barva. Do barvy přisypeme malé množství sádry a rozmícháme. Barva dostane pastelový nádech.
Výhodou křídových barev je jejich rychlé zasychání, při nanášení není třeba samotný podklad nijak upravovat (maximálně odmastit, případně přebrousit při hlubokém poškození povrchu), barvy jsou navíc netoxické a neprůhledné, takže spolehlivě překryjí i původní nátěr.
Postup renovace komody
Komodu očistíme od prachu a mastného povlaku. Dále už nemusíme nijak brousit ani odstraňovat starý lak, křídová barva původní nátěr schová. Komodu pečlivě křídovou barvou natřeme a necháme zaschnout.
Z nepálského papíru si vystřihneme takovou část, která bude nalepená na horní stranu komody, a ze zbytku papíru si ještě vystřihneme několik samostatných lístků. Budou originálně zdobit šuplíky komody.
Horní stranu komody natřeme lepidlem na papír (můžeme si ve specializované prodejně s papírenským zbožím koupit přímo lepidlo na decoupage) a položíme nepálský papír - i ten lze koupit v papírnictví.
Papír pečlivě uhladíme do stran, aby nám nevznikly hrbolky a bubliny.
Na čelní stranu, kde jsou šuplíky, potom střídavě stylem cik-cak nalepíme vystříhané papírové lístky. Můžeme tak navodit dojem podzimu a padajícího listí.
Na závěr bude třeba povrch komody zakonzervovat, aby se dala omývat a křídová barva se nepoškodila. Konzervaci provedeme pomocí tekutého vosku, který rozetřeme a rozleštíme po celé komodě. Vosk navíc zvýrazní použité barvy. Vosk naneseme pomocí plochého štětce a měkkým hadříkem potom přebytek vosku setřeme.
Zvláštní poděkování: Nikola Korčáková, lektorka kurzů Naučmese, www.nikolakorcakova.com.
Zdroj informací: pořad Tajemství domova
Publikováno: 16. 12. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová