reklama

Letošní Vánoce si zaslouží nevšední dekorace, nebojte se být originální

Letošní Vánoce pobavte návštěvu a kolemjdoucí výrobou nevšedního vánočního věnce z pletené šály. Tento hřejivý věnec nepouští jehličí, takže po něm nemusíte uklízet. Po skončení svátku šálu můžete opět vrátit zpátky ke kabátku. A u dveří může stát i vánoční židle, ale také nebude obyčejná a rozhodně nebude určena pro sezení. 

Vyrobte si originální vánoční dekorace, které jen tak někdo nemá (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Nebojte se originálních vánočních dekorací. Vlastnoručně vyrobený nevšední věnec na dveře vám bude dělat radost několik týdnů a ani ke konci svátků vás nezarmoutí, protože nenadělá pod sebou žádný nepořádek. Věnec z pletené šály po vánočních svátcích jednoduše sundáte, a pokud ho opatrně rozeberete, můžete korpus i dekorace použít také další rok. Šálu si můžete opět omotat kolem krku a vyrazit s ní do ulic.

Aby toho nebylo málo, tak ještě proměníme starou dřevěnou židli na obří svícen. A pokud najdete doma čtyři větší zavařovací sklenice, tak si vykouzlíte rovnou nevšední adventní věnec, nebo spíše adventní vánoční židli.

Už máte všechny vánoční dárky? Máme pro vás TIP na dárek, který potěší. 

Co si připravit na originální vánoční věnec:

  • větší věnec (polystyrenový, slámový, apod.)
  • potravinovou fólii
  • vánoční dekorace a ozdobičky
  • vánoční stuhy
  • velkou pletenou šálu
  • tavnou pistoli
Dekorace pro výrobu nevšedního vánočního věnce
Dekorace pro výrobu nevšedního vánočního věnce (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Jak na výrobu nevšedního vánočního věnce

Nejdříve si základní korpus omotejte potravinovou fólií. Pokud máte například slámový korpus, nebudou z něj díky tomu kousky slámy vypadávat a také ochráníte šálu před poškozením. Pokud budete při zdobení pracovat opatrně, můžete po svátcích šálu z věnce sundat a dále používat běžným způsobem.

Omotejte korpus potravinovou fólií
Omotejte korpus potravinovou fólií (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Omotejte pak připravený korpus vybranou pletenou šálou. Na konci svažte pomocí třásní, které jsou na šále, nebo konce připevněte opatrně špendlíky, aby se vám šála nerozmotala. Šálu nelepte ani nijak nestříhejte, abyste ji mohli dál používat.

Namotejte šálu na základní kruh věnce
Namotejte šálu na základní kruh věnce (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Ze široké stuhy vyrobte větší mašli, kterou na věnec připevněte pomocí špendlíků. Další dekorace připevněte provázkem, drátem nebo je nalepte pomocí tavné pistoli na přidělanou mašli. Nelepte nic na šálu a také dávejte pozor při práci s drátem a špendlíky. Opět z důvodu, abyste si při výrobě nevšedního věnce nezničili pletenou šálu.

Věnec doplňte různými vánočními dekoracemi
Věnec doplňte různými vánočními dekoracemi (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Jak proměnit dřevěnou židli na obří vánoční svícen?

Připravte si starou dřevěnou židli, větší skleněnou zavařovací lahev, větší svíčku, kamínky, korálky nebo mušličky, tavnou pistoli a různé vánoční dekorace. Do skleněné zavařovačky nasypte kamínky (skleněné korálky, mušle, případně jiné nehořlavé dekorace) a vložte do ní svíčku.

Připravte si dřevěnou židli. Do zavařovací sklenice vložte kamínky a svíčku
Připravte si dřevěnou židli. Do zavařovací sklenice vložte kamínky a svíčku (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Horní část sklenice ozdobte stuhou, krajkou a dalšími dekoracemi. Dávejte pozor, abyste umístili dekorace i stuhy bezpečně, tedy mimo dosah plamene svíčky.

Horní část sklenice ozdobte stuhou a vánočními dekoracemi
Horní část sklenice ozdobte stuhou a vánočními dekoracemi (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Sedací část židle vyzdobte živými větvičkami s jehličím. Položte na ni svícen a doplňte kolem další vánoční dekorace.

Pokud už židli nebudete chtít používat, můžete na ni dekorace i větvičky připevnit pomocí tavné pistole. Opěrnou část ještě vyzdobte vánočními koulemi a různými dekoracemi. Podle možností židle můžete dekorace pověsit nebo různě přilepit. Dekorace je ideální vybírat tak, aby ladily s vyrobeným nevšedním věncem z prvního návodu.

Naaranžujte vhodné větvičky na sedací část židle
Naaranžujte vhodné větvičky na sedací část židle (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Svícen umístěte doprostřed židle a svíčku můžete zapálit. Pokud si vytvoříte takové skleněné svícny čtyři, můžete tuto vánočně nazdobenou židli využit i jako netradiční adventní věnec a každou adventní neděli si pak zapalte jednu svíčku.

Nezapomínejte ani na tradiční vánoční cukroví. Skvělou volbou jsou například vosí hnízda podle našeho receptu. 

Umístěte svícen na židli a zapalte v něm svíčku
Umístěte svícen na židli a zapalte v něm svíčku (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Zdroj: Reportáž Vychytávky Ládi Hrušky

Na slavnostní stůl patří krásně složený ubrousek:

TIP:

Nezapomínejte ozdobit i vstupní dveře, například krásným věncem z jehličí. Nezapomínejte ani na dekoraci na stůl - skvěle se k tomu hodí vánoční hvězda, kaktus či libavka

Publikováno: 5. 12. 2021, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná