reklama

Tmavé se vám již omrzely? Tak zkuste bílé

Chcete mít letos na svých ozdobách bílé šišky? Nevíte, jak na ně? Máme pro vás recept, který vás svou jednoduchostí mile překvapí. Nevyžaduje dokonce ani nějaké extra potřeby. Jen si musíte nejprve zajít do přírody na šišky.

Bílé čili vybělené šišky mají zajímavou patinovou barvu, která dodá dekoracím jedinečný nádech (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Návod na bílé šišky je ideální pro všechny ty, kteří rádi tvoří z věcí, co najdou kolem sebe. V tomto případě k tomu tedy potřebujete šišky, které si domů přinesete z procházky.

Jak vyrobit bílé šišky

Bílé šišky vyrobíte snadno. Nezáleží přitom na tom, jaký typ šišek použijete. Nutno však předem upozornit, že se každý druh šišek bude bělit jinak. Některé nebudou zcela bílé, ale budou mnohem světlejší, jakoby patinované. Získají starobylý až zvětralý vzhled.

K bělení potřebujete jen několik málo snadno dostupných věcí. Ke změně barvy je třeba nějaký čas, buďte proto trpěliví a nečekejte výsledek hned během první hodiny.

Nebo můžete šišky nabarvit a vyrobit si originální kytici, která se skvělé hodí do každého bytu a domu.

Co k bělení šišek potřebujete

  • nádobu
  • šišky
  • bělidlo
  • vodu
  • nějakou zátěž
  • gumové rukavice
  • starý, ale čistý hadr
K výrobě bílých šišek toho příliš mnoho nepotřebujete
K výrobě bílých šišek toho příliš mnoho nepotřebujete (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Nejprve byste měli nasbírat venku šišky, které je třeba doma očistit a vysušit. Mělo by jít o již otevřené šišky. Následně si nasaďte rukavice a do nádoby vložte šišky. Pak nalijte do nádoby tradiční české bělidlo, a to tak, aby byly v něm byly šišky ponořeny. Vzhledem k tomu, že jsou lehké, je nutné je něčím zatížit, třeba nějakým kamenem, miskou a podobně.

Šišky vložte do nádoby a zalijte je bělidlem
Šišky vložte do nádoby a zalijte je bělidlem (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Nechte šišky v bělícím roztoku ponořené 24 hodin, ne déle. Jinak začnou chátrat a mohly by se i rozpadnout. Po 12 hodinách šišky zkontrolujte, v rukavicích je otočte a opět zatižte. Nevyděste se. Šišky se zcela automaticky začnou v bělidle zavírat, ale potom, co uschnou, se zase otevřou.

Protože jsou šišky lehké a plavou, je nutné je zatížit. Proto jsme do nádoby vložili ještě jednu nádobu, přikryli víkem a zatížili
Protože jsou šišky lehké a plavou, je nutné je zatížit. Proto jsme do nádoby vložili ještě jednu nádobu, přikryli víkem a zatížili (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Po 24 hodinách si nasaďte rukavice a šišky vytáhněte na staré noviny nebo třeba na papírové tašky z obchodu. Šišky propláchněte v čisté vodě. Opláchnuté šišky rozložte na papír a nechte je uschnout.

Jak budou schnout, začnou se pozvolna opět otevírat. Úplné otevření může trvat i několik dní. Jakmile šišky uschnou, budete překvapeni -  bělené šišky získají stříbřitý lesk. Pokud sušení chcete urychlit, můžete je usušit i v troubě, kterou nastavíte na nejnižší stupeň, a necháte v ní šišky několik hodin sušit. Jakmile se otevřou, tak je vyjměte. Pozor, pokud se upečou, získají opět nazlátlý hnědý povrch.

Ze šišek si potom můžete vyrobit hezkou a jemnou valentýnskou dekoraci na dveře nebo na stůl.

Po jednom dni vytáhněte šišky ven. Pořádně je opláchněte a nechte je uschnout
Po jednom dni vytáhněte šišky ven. Pořádně je opláchněte a nechte je uschnout (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Pak už jen stačí, abyste je použili k dalšímu tvoření.

Zdroje: gardentherapy.com; apieceofrainbow.com

Můžete si vyrobit i zlaté dekorační kamínky:

TIP:

Zapojte také děti a vyrobte si roztomilé sovičky z borovicových šišek nebo jezevčíky. Je to jednoduché!

Publikováno: 4. 12. 2021, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová