reklama

Přírodní vánoční věnec je ten nejkrásnější, pověste ho na dveře i letos

Klasický vánoční věnec nesmí chybět na vašich dveřích ani letos. U jeho výroby si odpočinete a čekání na Vánoce si tak příjemně zkrátíte. Na procházce v lese si můžete nasbírat vhodné větvičky a přírodní dekorace. Doma už jenom přidáte nějakou tu třpytivou bonusovou dekoraci. Uvařte si kávu nebo čaj, pohodlně se usaďte a můžete se pustit do práce.

Vyrobte klasický vánoční věnec, stálici našich domovů (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Vánoce se blíží a klasický vánoční věnec patří na dveře i na stůl. Na stole se využívá jako adventní, kdy se postupně zapalují čtyři svíčky, a tím se odpočítává čas do Vánoc. Různě zdobený věnec se pak věší i na vstupní dveře. Základem je kruh z přírodních větviček a dozdobuje se mašlemi, přírodninami a různými vánočními dekoracemi. Na vkusný přírodní věnec vám však stačí kruh z větviček s měkkým jehličím, aby se vám s ním dobře pracovalo, několik přírodnin a jedna dominantní ozdoba. V našem případě to bude fialový třpytivý ptáček z peříček. 

Můžete vyzkoušet také věnec ze skořápek od ořechů. Je krásný, jednoduchý a originální.

Na výrobu klasického vánočního věnce si připravte:

  • základní korpus ve tvaru kola (polystyrenový nebo přírodní)
  • zelený zahradnický vázací drát
  • zahradnické nůžky nebo štípačky
  • tavnou pistoli
  • přírodní dekorace
  • další dekorace podle vašich představ
Vánoční věnec bude nejkrásnější z přírodnin
Vánoční věnec bude nejkrásnější z přírodnin (Zdroj: Silva Pokorná)

Nejdříve si nastříhejte větvičky na kratší kousky. Využijete větvičky o délce 10 až 15 cm. Stříhejte je zešikma tak, aby viditelný řez byl ze zadní strany. Přední strana by měla vypadat neporušeně. Jinak budou světlé části konců vizuálně rušit celou vazbu. Pokud se tak stane, konec zkraťte správným způsobem.

Nastříhejte si větvičky na kratší kousky
Nastříhejte si větvičky na kratší kousky (Zdroj: Silva Pokorná)

Postupně pak přikládejte větvičky na sebe tak, abyste vyplnili pohledovou část kruhu. Tuto vrstvu větviček omotejte pevně několika smyčkami vázacího drátu. Další vrstvu pak skládejte o kus dál a schovejte předchozí část s drátem. Dobře utahujte, aby se větvičky nevysmekly.


Postupně pak přikládejte větvičky na věnec
Postupně pak přikládejte větvičky na sebe (Zdroj: Silva Pokorná)

Na konci celého kruhu ukončete zdobení větvičkami tak, abyste úplně vyplnili celý obvod. Poslední vázání drátem schovejte pod první větvičky. Drát je sice stejně zelený, ale pokud ho bude vidět, dekorace nebude vzhledově tak pěkná. Drát co nejvíce schovávejte pod větvičky po celou dobu vázání.

Drát se snažte po celou dobu schovávat pod větvičkami
Drát se snažte po celou dobu schovávat pod větvičkami (Zdroj: Silva Pokorná)

Nakonec ještě celý věnec překontrolujte, podle potřeby natvarujte a volná místa můžete doplnit posledními větvičkami. Jednoduše je zapíchněte na vhodném místě pod už namotaný drát, nebo drát podle potřeby přidejte. Drát nemusíte po celou dobu stříhat, omotávejte plynule podle potřeby až do konce.

Přidejte poslední větvičky na prázdná místa věnce
Přidejte poslední větvičky na prázdná místa věnce (Zdroj: Silva Pokorná)

Až budete s výsledným věncem spokojeni, ponechte si zhruba 20 cm drátu a zbytek ustřihněte. Konec drátu pak omotejte (několik smyček na zadní straně věnce) a ze zbytku vytvořte očko pro zavěšení. Vyzkoušejte pevnost a můžete se pustit do zdobení.

Drát na konci omotejte a vytvořte smyčku pro zavěšení
Drát na konci omotejte a vytvořte smyčku pro zavěšení (Zdroj: Silva Pokorná)

Nakonec si vyberte doplňky a dekorace. Tavnou pistolí je na věnec přilepte. Přírodní větvičky můžete jednoduše do věnce zapíchnout, zbylé dekorace přilepte napevno. Ptáček má šikovně přidaný skřipec pro upevnění (není nutné lepit), po Vánocích ho můžeme z věnce sundat a odložit pro příští rok.

Věnec na dveře už máme, ale co dát na stůl? Podívejte se také video, jak vytvořit hezký vánoční zápich.

I klasický vánoční věnec si ještě dozdobte různými dekoracemi
I klasický vánoční věnec si ještě dozdobte různými dekoracemi (Zdroj: Silva Pokorná)

Fantazii se meze nekladou a věnce si můžete ozdobit podle svých představ. Mohou být čistě přírodní, jednobarevné, jakkoliv veselé - třpytivé a barevné. Na dveře je pak můžete pověsit pomocí stuhy na háček nebo přilepit pevnější oboustrannou lepicí páskou. Šikovné jsou samolepicí háčky, které na rozdíl od hřebíku nepoškodí vaše dveře.

Věnec si zavěste třeba na vchodové dveře
Věnec si zavěste třeba na vchodové dveře (Zdroj: Silva Pokorná)

Slavnostně vyzdobte i své truhlíky:

TIP:

Nezapomínejte ani na ptáčky na vaší zahradě a připravte jim věnec plný jejich oblíbených pochutin.
 

Publikováno: 1. 12. 2021, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná