Jak u vás doma skladujete chemikálie? Máte je poblíž kuchyňského dřezu, pod dřezem nebo v koupelně? Víte, že mnoho lidí se vůbec nepozastavuje nad bezpečným skladováním chemikálií pro domácnost? Chceme to mít doma co nejjednodušší a za každých okolností snadno po ruce. Jenže přitom tak nějak nepřemýšlíme, jaké to může mít důsledky pro zdraví našich nejbližších.
Skladovat chemikálie musíme především bezpečně
Skladování chemikálií v domácnosti je často podceňováno. Jsou sice všeobecně považovány za škodlivé, ale jen málokdo je bere za skutečně nebezpečné, a přitom jde o:
- žíraviny - látky, které požírají nebo opotřebovávají mnoho materiálů
- hořlaviny - látky, jež se snadno vznítí, když se dostanou do kontaktu s otevřeným plamenem
- reaktivní látky - mohou pro změnu zase velmi snadno explodovat nebo jinak reagovat. Mohou také tvořit toxické plyny, když se smíchají s jinými - jen zdánlivě absolutně neškodnými látkami
- toxické látky - mohou způsobit při nesprávné manipulaci otravu lidí i zvířat. Tyto produkty jsou obvykle na obale označeny lebkou se zkříženými hnáty
V reálu tak může mít každý z nás doma i několik desítek potencionálně nebezpečných chemických látek, které běžně používá. Všechny ve skutečnosti potřebují být bezpečně skladovány, nejen tak ledabyle postaveny vedle umyvadla. Nevíte, jak správně a bezpečně skladovat své domácí chemikálie? Nedělejte si starosti, my vám poradíme.
S čím začít?
Ještě před nákupem byste si měli důkladně prostudovat štítek kupovaného produktu. Na etiketě obvykle najdete návod na to, jak přípravek bezpečně používat, o jaký typ chemické látky jde, jak ji správně skladovat, a dokonce i to, jak se při jejím používání chránit.
S kterými chemikáliemi se můžete v domácnostech setkat?
Mnoho nebezpečných chemikálií používáme dennodenně, aniž bychom nad nimi více přemýšleli. Tím větší je bezpečnostní riziko, když nádobu správně nezabezpečíme. Jde třeba o bělidlo, prášky do pračky nebo do myčky, prostředky na mytí nádobí, čističe trouby nebo žehličky, čističe odtoků, terpentýn, prostředky na mytí oken, přípravky na hubení plevele, hnojiva pro pokojové rostliny a další zahradnické produkty, bazénovou chemii nebo třeba LPG (zkapalněný plyn).
Chemikálie vždy skladujte mimo dosah dětí a domácích zvířat!
Tento bod je bohužel zanedbáván nejvíce. Chemikálie jsou ve většině domácností uloženy ve skříni pod dřezem nebo v koupelně. Tato skříňka se přitom dá snadno otevřít, což je nebezpečné. Jak tedy ale správně skladovat chemické prostředky?
Chemické prostředky je vhodné skladovat v suché a dobře větrané skříni, která je ideálně ve výšce vašich očí, tedy mimo dosah zvídavých dětí i domácích mazlíčků. Díky tomuto umístění máte rovněž i dobrý přehled o tom, jaké chemikálie doma máte. Budete mít kontrolu nad tím, zda máte všechny uzávěry dobře uzavřeny. Vůbec nejlepší je, když je taková skříňka zajištěna ještě i na zámek, protože některé děti rády šplhají. Vždy, když s chemikáliemi manipulujete, zkontrolujte, zda láhve a jiné nádoby neprosakují. Rozhodně je neskladujte poblíž potravin nebo potravinářských výrobků. Není vhodné, aby byly i vedle hrnců, pánví a dalšího kuchyňského nádobí, které používáte k vaření a ke konzumaci jídla.
Chraňte chemikálie před slunečním zářením. Na slunci se mohou stát nepoužitelnými a škodlivějšími. Nedělejte si chemikálií velké zásoby. Naopak se snažte jich mít co nejméně. Tím, že jich budete mít méně, snižuje se riziko, že je nestihnete spotřebovat do data jejich expirace. Když chemikálii nepotřebujete (nebo prostředek, který obsahuje nějaké chemikálie), bezpečně ho zlikvidujte. Vše mějte v originálních obalech a důkladně označeno. Nikdy nic nemějte uloženo v nádobách, v nichž dříve byly nápoje a jiné potraviny.
Jak bezpečně domácí chemikálie likvidovat?
Vzhledem ke své povaze byste rozhodně neměli chemikálie v žádném případě vylévat do odtoků umyvadel, ani do záchodu. Bohužel to mnoho lidí neví. Chemikálie byste neměli ani vyhazovat do koše. Na jejich obalech obvykle najdete i informaci o jejich likvidaci. Některé chemické prostředky by měly odevzdány na speciálních sběrných místech.
Zdroj: biooo.cz; bgv.cz; cleanright.eu; Sdružení českých spotřebitelů
Vyrobte si účinný dezinfekční prostředek proti virům a bakteriím:
Publikováno: 29. 11. 2021, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová