reklama

Pokud se nechcete neustále potýkat se zaneseným odtokem, nedávejte do něj věci, které tam nepatří

Víte, které věci rozhodně nepatří do odtoku? A proč? Známe odpověď. Zapamatujte si, váš dřez není odpadkový koš. Bohužel však na tuto skutečnost řada lidí zapomíná, a přestože jim to nejde, snaží se mermomocí dostat zbytky jídla do odtoku. Pokud však k odtoku přistupujete jako k odpadkovému koši, můžete si ho velmi snadno ucpat, čímž si koledujete o velké problémy a nákladné instalatérské řešení.

Víte, co do odtoku nepatří ? A proč? Odtok dřezu není odpadkový koš. Mnoho lidí na to ale zapomíná, ale pak se diví, když se ucpe (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Do odtoku rozhodně nepatří žádný tuk ani oleje

První věc, která do odtoku rozhodně nepatří, je mastnota. I když se to nezdá, ve skutečnosti tuk představuje jednu z nejproblematičtějších položek, která se dostává do odtoku, a přitom by neměla. Tuky a oleje jsou tekuté, proč byste je tedy při umývání pánve nemohli vylévat přímo do kuchyňského odpadu? Jenže ony nezůstávají v tekuté formě.

Po vychladnutí tuhnou a houstnou. Mohou mít konzistenci sádla nebo tekutého lepidla. Je velmi těžké je potom z potrubí odstranit a mohou způsobit nemalé problémy. A jak s tuky správně zacházet? V prvé řadě je nechte vychladnout, setřete je pak do odpadkového koše. Ty tekuté pak přelijte do nějaké nádoby, kterou potom taky vyhodíte. Pánev potom otřete papírovou utěrkou.

Do odtoku rozhodně nepatří žádný tuk
Do odtoku rozhodně nepatří žádný tuk (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jakékoliv slupky nepatří do odpadu

Je přitom jedno, jestli jde o peelingy, rozdrcené slupky, případně skořápky od vajíček nebo třeba ovocné slupky. Všechny mohou ucpat potrubí. Vypadají sice nevinně, ale během let se mohou nahromadit, způsobit nevábný zápach (protože se v potrubí rozkládají) a ve finále i ucpat celé potrubí.

Když jsme u těch slupek, do odtoku nepatří ani kávová sedlina

Také  kávová sedlina se lepí stejně jako slupky a časem může ucpat potrubí i vaše odtoky. Kávovou sedlinu tedy do dřezu nesplachujte, ale nejprve ji vyklepněte do koše, nebo ještě lépe ji sbírejte a použijte ji k hnojení vašich pokojových rostlin. Přidat ji můžete rovněž i do kompostu.

K častým chybám celé řady domácností je vymývání kávové sedliny v dřezu
K častým chybám celé řady domácností je vymývání kávové sedliny v dřezu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Škrobové potraviny dělají v odtoku peklo

Škrobové potraviny, tedy těstoviny, rýže, fazole, ale i brambory a mouka, rozhodně do odtoku nepatří. I když se může na první pohled zdát, že se snadno rozpadají a jsou měkké, takže odtok je pojme, v reálu se v odtoku slepí, nasají tekutinu a nabobtnají. Velmi rychle se situace může dostat do fáze, kdy si bez profesionála jen těžko poradíte. I tyto potraviny proto nepatří do odtoku, ale do koše nebo do kompostu.

Škrob je skvělým lepidlem. Škrobové potraviny, byť sebeměkčí, proto do výlevky v dřezu nepatří, protože ho ucpou
Škrob je skvělým lepidlem. Škrobové potraviny, byť sebeměkčí, proto do výlevky v dřezu nepatří, protože ho ucpou (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Semínka a jádra

Je jedno, zda jde o hrášek, kukuřici, slunečnicová nebo chia semínka. Žádná semínka a jádra samozřejmě do odtoku nepatří. Velmi snadno se totiž v potrubí nabalují a mohou ucpat vaše trubky. Navíc semena se ve vodě rozpínají, což může způsobit vážné problémy. Je velmi obtížné pak tyto ucpávky potrubí rozbít.

Léky rozhodně nepatří do žádného odpadu

Může se to zdát tak jednoduché, zbytky léků jednoduše spláchnout do kanalizace. Když pomineme riziko ucpání odtoku, mnoho studií již prokázalo, že léky se touto cestou dostanou do přírody, kterou znečistí. Léky prostě nepatří do odtoku, ale do lékárny.

Léky sice odpad neucpou, ale projdou i čističkou a dostanou se do vody v přírodě
Léky sice odpad neucpou, ale projdou i čističkou a dostanou se do vody v přírodě (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Barvy

Možná by vás to nenapadlo, ale i smývání barev do odtoku může způsobit nemalé problémy. Může jít totiž o nebezpečný odpad, který by se měl správně likvidovat podle návodu - najdete na každém obalu. Barvy sice neucpou vaše trubky, ale je zde velká pravděpodobnost, že skončí ve vodě v přírodě. A nutno upozornit, že jde o poměrně silné chemikálie, řada z nich může být i toxická.

Podobně jako s léky tomu je i s barvami
Podobně jako s léky tomu je i s barvami (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Zdroj: benjaminfranklinplumbing.com; hopeplumbing.com; modernpi.com; billygo.com

Bojujete s vodním kamenem? Podívejte se, jak si s ním poradit:

Publikováno: 30. 11. 2021, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová