reklama

Už nikdy nebudete hledat jehly v kupce… čehokoliv. S naším jehelníčkem je budete mít vždy po ruce

Než se pustíte do šití, měli byste si ušít jehelníček. A my vám ukážeme, jak na to krok za krokem. Jehly se už nebudou nikde povalovat a díky chytře přidané magnetce nebudou ani nikam utíkat. Pár střihů nůžkami, trochu šití a máte za pár minut ušitý šikovný jehelníček i pro kamarádku.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Ušijte si také jehelníček s praktickou magnetkou (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Ušijte si s námi jehelníček s magnetem, kterému se říká neodymový. Můžete použít i obyčejný černý magnet, který z domácnosti určitě znáte, ale tento je silnější a lépe bude pracovat přes látku, do které ho schováme. Určitě jste už někdy potřebovali něco zašít, opravit, nebo si chtěly děti šití alespoň zkusit. Základem jsou sice šicí pomůcky - jehly, špendlíky, nitě, nůžky apod., ale zejména jehly a špendlíky se rády někde povalují a ztrácejí. Nezbytnou výbavou každé švadlenky (i té sezonní) je proto rozhodně jehelníček. A děti můžou začít právě tímto malým a snadným projektem.

Na ušití jehelníčku si připravte:

  • pevnější hezkou látku (bavlna, len, plátno)
  • vycpávku dovnitř (vata, vatelín apod.)
  • jehlu a nit (nit volte v barvě látky)
  • popisovač (křída, fixa nebo tužka)
  • nůžky (větší, ideálně krejčovské)
  • silnější magnet (neodymový magnet)
Připravte si látku a pomůcky pro šití
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Připravte si látku a pomůcky pro šití

Nejdříve si na látku nakreslete kruh, který pak budeme stříhat. Pro 10 cm jehelníček si vystřihněte kruh látky s průměrem 30 cm. Můžete si pomoct třeba miskou s potřebným průměrem nebo větším kružítkem. Šikovnější to můžou zkusit načrtnout volně.

Látku opatrně vystřihněte, přídavky na švy přidávat nemusíte, stříhejte klidně přesně načrtnutou linku. Ideálně si potřebný tvar nakreslete v rohu látky, abyste neměli zbytečně velký odpad. Také se dívejte na vzor, aby vám vyšel hezky na hotovém jehelníčku.

Obkreslete kruh na látku
Obkreslete kruh na látku (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Látku vystřihněte
Látku vystřihněte (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Navlečte si na jehlu delší kus nitě a oba konce k sobě zavažte, abyste měli pro šití připravenou nit dvojitě. Po obvodu vystřižený kus látky prošijte jednoduchým stehem - štepováním. Štepování a dvojitou nit volíme proto, že se bude kruh pak pomocí nitě stahovat k sobě.

Okraj prošijte štepováním
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Okraj prošijte štepováním

Jehlu na konci práce odstřihněte, ale nechte si volný konec nitě. Nit nijak nepřišívejte, steh nebudeme zatím ukončovat, nechte ho jen volně, za chvíli s ním budeme dál pracovat. Připravte si jehlu a novou nit pro přišití magnetu. Magnet vložte doprostřed kruhu z rubové strany a obalte ho natěsno látkou. Z lícové strany by vám měl uprostřed vzniknout knoflík obalený látkou.

Látku lehce podeberte a pomocí prstů magnet z lícové strany látkou obalte. Dávejte pozor, aby vám magnet pořád zůstal uprostřed látky. Jednou rukou takto připravený magnet přidržujte a druhou ho zafixujte šitím. Pod magnetem látku prošijte, několikrát natěsno obtočte nit kolem vzniklého hrdla pod magnetem a pak opět pod magnetem látku prošijte a šití zakončete. Pracujte podobně, jako byste přišívali knoflík. Magnet by měl být i po zapošití obalený látkou natěsno.

Omotejte nic pod magnetem
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Omotejte nic pod magnetem

Látku i s magnetem opět položte na podložku a z rubové strany vložte zvolenou vycpávku. Vycpávku si ideálně upravte do kulatého tvaru s průměrem 10 cm, aby korespondoval se záměrem kulatého jehelníčku. Finální tvarování pak bude snadnější.

Uchopte volný konec nitě, který nám zůstal po štepování obvodu, a opatrně zatahujte. Postupně utahujte a upravujte látku tak, až se vám podaří látku zatáhnout úplně k sobě, čím jehelníček uzavřete.

Vložte vycpávku a zatáhněte volné konce k sobě
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Vložte vycpávku a zatáhněte volné konce k sobě

Nakonec ještě několikrát prošijte jehelníček skrz pod magnetem a na spodní straně šití ukončete. Zbylou nit ustřihněte a jehelníček si ještě hezky natvarujte. Zmáčknutím v rukou po stranách ho hezky natvarujete na baculatější bochánek. Nakonec zapíchejte jehly a špendlíky a můžete se pustit do větších šicích projektů.

Výsledný tvar jehelníčku upravte
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Výsledný tvar jehelníčku upravte

Zdroj: Reportáž Receptář prima nápadů

I plstěný jehelníček je krásný:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 29. 11. 2021, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná