Než se pustíte do šití, měli byste si ušít jehelníček. A my vám ukážeme, jak na to krok za krokem. Jehly se už nebudou nikde povalovat a díky chytře přidané magnetce nebudou ani nikam utíkat. Pár střihů nůžkami, trochu šití a máte za pár minut ušitý šikovný jehelníček i pro kamarádku.
Ušijte si s námi jehelníček s magnetem, kterému se říká neodymový. Můžete použít i obyčejný černý magnet, který z domácnosti určitě znáte, ale tento je silnější a lépe bude pracovat přes látku, do které ho schováme. Určitě jste už někdy potřebovali něco zašít, opravit, nebo si chtěly děti šití alespoň zkusit. Základem jsou sice šicí pomůcky - jehly, špendlíky, nitě, nůžky apod., ale zejména jehly a špendlíky se rády někde povalují a ztrácejí. Nezbytnou výbavou každé švadlenky (i té sezonní) je proto rozhodně jehelníček. A děti můžou začít právě tímto malým a snadným projektem.
Na ušití jehelníčku si připravte:
- pevnější hezkou látku (bavlna, len, plátno)
- vycpávku dovnitř (vata, vatelín apod.)
- jehlu a nit (nit volte v barvě látky)
- popisovač (křída, fixa nebo tužka)
- nůžky (větší, ideálně krejčovské)
- silnější magnet (neodymový magnet)
Nejdříve si na látku nakreslete kruh, který pak budeme stříhat. Pro 10 cm jehelníček si vystřihněte kruh látky s průměrem 30 cm. Můžete si pomoct třeba miskou s potřebným průměrem nebo větším kružítkem. Šikovnější to můžou zkusit načrtnout volně.
Látku opatrně vystřihněte, přídavky na švy přidávat nemusíte, stříhejte klidně přesně načrtnutou linku. Ideálně si potřebný tvar nakreslete v rohu látky, abyste neměli zbytečně velký odpad. Také se dívejte na vzor, aby vám vyšel hezky na hotovém jehelníčku.
Navlečte si na jehlu delší kus nitě a oba konce k sobě zavažte, abyste měli pro šití připravenou nit dvojitě. Po obvodu vystřižený kus látky prošijte jednoduchým stehem - štepováním. Štepování a dvojitou nit volíme proto, že se bude kruh pak pomocí nitě stahovat k sobě.
Jehlu na konci práce odstřihněte, ale nechte si volný konec nitě. Nit nijak nepřišívejte, steh nebudeme zatím ukončovat, nechte ho jen volně, za chvíli s ním budeme dál pracovat. Připravte si jehlu a novou nit pro přišití magnetu. Magnet vložte doprostřed kruhu z rubové strany a obalte ho natěsno látkou. Z lícové strany by vám měl uprostřed vzniknout knoflík obalený látkou.
Látku lehce podeberte a pomocí prstů magnet z lícové strany látkou obalte. Dávejte pozor, aby vám magnet pořád zůstal uprostřed látky. Jednou rukou takto připravený magnet přidržujte a druhou ho zafixujte šitím. Pod magnetem látku prošijte, několikrát natěsno obtočte nit kolem vzniklého hrdla pod magnetem a pak opět pod magnetem látku prošijte a šití zakončete. Pracujte podobně, jako byste přišívali knoflík. Magnet by měl být i po zapošití obalený látkou natěsno.
Látku i s magnetem opět položte na podložku a z rubové strany vložte zvolenou vycpávku. Vycpávku si ideálně upravte do kulatého tvaru s průměrem 10 cm, aby korespondoval se záměrem kulatého jehelníčku. Finální tvarování pak bude snadnější.
Uchopte volný konec nitě, který nám zůstal po štepování obvodu, a opatrně zatahujte. Postupně utahujte a upravujte látku tak, až se vám podaří látku zatáhnout úplně k sobě, čím jehelníček uzavřete.
Nakonec ještě několikrát prošijte jehelníček skrz pod magnetem a na spodní straně šití ukončete. Zbylou nit ustřihněte a jehelníček si ještě hezky natvarujte. Zmáčknutím v rukou po stranách ho hezky natvarujete na baculatější bochánek. Nakonec zapíchejte jehly a špendlíky a můžete se pustit do větších šicích projektů.
Zdroj: Reportáž Receptář prima nápadů
I plstěný jehelníček je krásný:
Publikováno: 29. 11. 2021, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná