reklama

Němý sluha: Vyrobte si dřevěný stojan na šaty

Schází vám tichý společník, který nikdy neodmlouvá a pohlídá a podrží vám oblečení tak, aby bylo nezmuchlané a čisté. Vyrobte si tichého sluhu. Dřevěný stojan na šaty je v našich domácnostech zabydlený už mnoho desítek let. Pro malé děti ho můžete pestře pomalovat nebo mu třeba nakreslit veselý obličej.

Tichý společník se hodí do každé domácnosti
Tichý společník se hodí do každé domácnosti
Tichý společník se hodí do každé domácnosti (Zdroj: Pavel Zeman)

Konstrukce sluhy je vyrobena ze smrkového dřeva. Profil latěk, ze kterých je základní kostra vyrobena, je 2x4cm. Základem sluhy je horní oblouk. Na ten budeme potřebovat materiál o průřezu 4 x 8 cm a šířce 50 cm.

Jak na to

1. krok 

Tvar zaoblení nejlépe narýsujeme podle prohnuté laťky přímo na materiál. Podle rysky jej pak vyřízneme pomocí přímočaré piky. Materiál je silný, použijeme proto ostrou pilku, aby při řezu nepodřezávala. Načisto horní zaoblený díl sluhy dokončíme na pásové brusce. Tu otočíme a připevníme k podkladu. Není- li takto uzpůsobena, poprosíme někoho o její přidržení. Postupně načisto celý díl vybrousíme.

Němý sluha 1
Němý sluha 1 (Zdroj: Pavel Zeman)

2. krok

V pokosnici si ostrou pilkou s jemnějším zubem nařežeme na přesný rozměr laťky, potřebné na konstrukci sluhy. Budeme potřebovat dvě dlouhé 95 cm na stojky, dvě kratší na vnitřní rozpěry o délce 38 cm (ty určují šířku sluhy) a dvě o délce 40 cm na nohy.

Němý sluha 2
Němý sluha 2 (Zdroj: Pavel Zeman)

3. krok

Dva krátké díly na podpěry, které tvoří ruce sluhy, vyrobíme ze širšího prkénka. Jeho rozměr je 8 x 18 cm. Vrtákem o průměru 25 mm vyvrtáme 3,5 cm od kraje kratší hrany průchozí otvor. Vyvrtaný díl rozpůlíme pomocí pilky po podélně narýsované ose. Rozpůlený tvar nám vytvoří dvě vybrání pro držení odkládací tyčky na kalhoty. Oba díly na koncích zakulatíme nejprve pilkou a načisto pak na brusce.

Němý sluha 3
Němý sluha 3 (Zdroj: Pavel Zeman)

4. krok

Na výrobu dřevěného stojanu budeme potřebovat tři kulatinky o průměru 25mm. Nejvhodnější je obyčejná násada od koštěte. V pokosnici si z ní odřízneme jeden díl potřebný na tyčku na šaty o délce 50 cm. Lepidlem pak přilepíme k jejím koncům dvě dřevěné úchytky. Tím tyčku elegantně zakončíme.

Němý sluha 4
Němý sluha 4 (Zdroj: Pavel Zeman)

5.krok

Abychom si na dřevěném stojanu vyrobili malý odkládací prostor na věci z kapes, jako jsou klíče telefon, nebo drobné peníze, přilepíme ke středové příčce dvě boční lišty. Ty jsou o 0,5 cm vyšší než je laťka. Na obou koncích lišty přesahují o 2 cm. Tak přesně zapadnou svým přesahem do stojek sluhy.

Němý sluha 5
Němý sluha 5 (Zdroj: Pavel Zeman)

6. krok

Dvě laťky, ze kterých budou vyrobeny nohy a spodní rámeček, na obou koncích zakulatíme. Malý rádius obkreslíme podle hrnku nebo jej vyznačíme kružítkem. Pilkou jej pak vyřízneme.

Němý sluha 6
Němý sluha 6 (Zdroj: Pavel Zeman)

7. krok

Zaoblené nohy spojíme pomocí kulatinek do rámečku. Kulatinky můžeme do nohou zapustit do vyvrtaného slepého otvoru, nebo je natřít lepidlem a přichytit šroubkem. Na přesnou délku je v pokosnici zakrátíme podle šířky sluhy ze zbytku násady. Všechny díly na sluhu máme připraveny. Ještě jednou je do hladka vybrousíme jemným smirkovým papírem. Ostré hrany strhneme, aby se nám o ně později nezachytávalo oblečení, a pak povrchově upravíme lakem nebo lazurou. Díly je jednodušší natírat po částech a jako hotové je potom pouze poskládat.

Němý sluha 7
Němý sluha 7 (Zdroj: Pavel Zeman)

8. krok 

Povrchově upravené díly začneme postupně sestavovat. Nejprve připevníme 18 cm od vrchu oba krátké díly s vybráním pro držení tyčky. Pak připevníme obě středové příčky. Tu odkládací s lištami těsně nad obě „ruce“ sluhy. Z každé strany použijeme vždy dva delší vruty  4 x 50. Spodní příčka bude kvůli zvýšení stability připevněna nastojato 25 cm od spodu. Po přišroubování příček připevníme horní oblouk. Do konců latěk i rovné části oblouku vyvrtáme otvory pro vložení dřevěného spojovacího kolíčku o průměru 8 mm. Naneseme lepidlo a oba díly sesadíme. Přes příčku pak po dobu schnutí lepidla zajistíme oblouk svěrkou.

Němý sluha 8
Němý sluha 8 (Zdroj: Pavel Zeman)

9. krok

Sluha je hotov. Zbývá postavit jej na nohy. Ty připevníme pomocí čtyř spojovacích šroubů na nábytek  12 cm od konce nohou. Vrtákem o průměru 8 mm vyvrtáme do každé strany nad sebe dva otvory. Jimi pak pevně sešroubujeme oba protikusy spojovacího šroubu.

Němý sluha 9
Němý sluha 9 (Zdroj: Pavel Zeman)

Prima tip

Při spojování nohou s tělem sluhy je nutné, aby byly spojeny přesně pod pravým úhlem. Jen tak zabráníme tomu, aby se nám sluha kácel nebo předkláněl. Kolmost proto kontrolujeme pomocí úhelníku. 

Publikováno: 29. 10. 2017, Autor: Pavel "Kutil" Zeman, Profil autora: Pavel "Kutil" Zeman