Vyrobte si barevný hedvábný povlak na polštář metodou batiky, což je velmi oblíbená technika zdobení textilu a oblečení. Můžete kouzlit voskem, vázáním nebo kuchyňskou solí. Hedvábí se batikuje také velmi snadno. Ukážeme vám, jak se dají díky kuchyňské soli barvy rozpustit a zapustit do sebe. Vznikne tak krásný, velmi jemný vzor, který vám nijak nenaruší odpočinek v ložnici, a zároveň krásně barevně doplní třeba závěsy.
Hedvábný polštář si můžete vyrobit různě. Batikování je stará a pořád velmi oblíbená technika. Původně se vzory nejdříve nanášely na bílou látku voskem. Poté se látka obarvila, nechala uschnout a přebytečný vostk se odstranil. Tím vzniklo opačné vzorování. Zdobení zůstalo bílé a zbytek látky barevný. Mistři této techniky umí vytvořit i vrstvení vzorů - voskem batikovaná látka je tak vícebarevná a opravdu bohatá na vzorování. Techniky zdobení látek batikováním se hodně využívají v Indii a Indonésii.
V našich podmínkách se batikuje nejčastěji technikou vázání. Textil se na různých místech sváže nití, nebo se celá látka omotá nití. Poté se materiál barví v teplé lázni. Po rozvázání zůstanou zajímavě tvořená neobarvená místa. Tady je také možné kombinovat barvy, vázání různě přemísťovat a doplňovat. Je potřeba dopředu promyslet barevnost a začít světlejšími barvami. Místa, která se postupně obarvují, pak také více tmavnou. Výsledek je často hodně zajímavý a finální podobu barvení zjistíme až po dokončení práce.
Pro batikování hedvábného polštáře si připravte:
- hedvábný povlak na polštář
- vodou ředitelné barvy na textil (ideálně zažehlovací barvy na hedvábí)
- hrubou kuchyňskou sůl (klasickou jedlou)
- žehličku
- misku s vodou
- pracovní podložku
- nádoby na barvy
- výtvarný štětec
Hedvábný povlak na polštář seženete v hobby prodejnách, výtvarných potřebách či prodejnách s bytovým textilem.
Jak batikovat hedvábí technikou zapouštění barev
Jako první krok si hedvábný povlak namočte do vlažné vody a důkladně vyždímejte. Poté ho rozložte na pracovní podložku a můžete začít nanášet vybrané barvy. Štětcem namočeným v barvě stačí aplikovat různě velké kaňky barvy na látku. Barvy různě střídejte, na pravidelnosti vzoru nezáleží, klidně postupujte podle fantazie.
Další možnost je aplikovat barvu s překvapením. Výsledný vzor uvidíte až později. Hedvábný povlak v tomto případě rozložte a poskládejte několikrát přes sebe, klidně šest až osmkrát, jak se vám podaří materiál přeložit. Další možností je různě látku svázat nití a pak zase rozvazovat a vázat na jiných místech. Je to ale pracnější a zdlouhavější.
Barvu si v misce zřeďte vodou podle doporučení od výrobce barvy. Štětcem naneste na různá místa barvu, můžete barvit i uvnitř skládaného materiálu. Nemalujte celou plochu, jenom naneste barvu na různá místa látky technikou tupování, vytvářejte kaňky a flíčky.
Přidejte také další barvu, nebo rovnou více barev. Na místa, kam jste nedali barvu, naneste další, aby se nesmíchaly. Nebojte se propíjení barvy, můžete ještě několikrát poskládat materiál přes sebe, aby se barvy dobře rozpily.
Pak obarvenou (ještě mokrou) látku rozložte a posypte hrubou kuchyňskou solí. Nechte sůl působit až do zaschnutí látky. Vlhkost a sůl způsobí, že se barvy do sebe zajímavě propojí.
Po vysušení látky zbylou sůl odstraňte a hedvábnou látku přežehlete vhodným teplotním stupněm. To barvy zafixuje. Vzhledem k tomu, že se jedná o dekorační povlak, můžete ho hned použít. Barvy můžete zafixovat i v lázni s octem.
Jak se o hedvábný batikovaný polštář starat
Perte ho ideálně jemně v ruce ve vlažné vodě, do které přidáte trochu octa nebo kapku šamponu. Nepoužívejte vysoké teploty praní. Pokud budete prát v pračce, zvolte program jemného praní. Do pračky používejte separační pytlíčky a nepoužívejte klasické prací prostředky. Důkladně žehlete po každém praní. Nepoužívejte vysoké teploty žehlení.
Zdroj: pořad Receptář prima nápadů
Vyrobte si hřejivý polštářek za pár minut:
Publikováno: 27. 11. 2021, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná