reklama

Kde všude můžete mít dřevěnou podlahu?

Všichni bychom nejspíše chtěli bydlet pohodlně, luxusně a také ekologicky, nebo lépe řečeno – šetrně k životnímu prostředí. Materiál, který nám pomůže tato kritéria naplnit, je dřevo. Oblíbené pro své jedinečné vlastnosti i vzhled.

i (Zdroj: Barlinek)
Kde všude můžete mít dřevěnou podlahu? (Zdroj: Barlinek)

Dřevěné podlahy

Přes všechny módní výstřelky je dřevěná podlaha mezi podlahovými krytinami stálice, a co víc – znovu se o ni zvyšuje zájem. Dřevěné podlahy jsou doslova věčné, při dobré péči vydrží desítky let. Příkladem jsou zámecké parkety. Pokud byly v suchém prostředí, přečkaly leckde i 200 let ve výborné formě. Vzhledu dřevěných podlah čas nijak neubližuje, je to spíše naopak – dřevo získává patinu a krásní, domov pak působí zabydleně. Kde všude nám dřevo udělá dobrou službu?

Parkety Barlinek.cz nabízejí francouzský vzor
i (Zdroj: Barlinek)
Parkety Barlinek.cz nabízejí francouzský vzor

Obývací pokoje, repre místnosti, ložnice

Kartáčované povrchy

Díky oblibě patiny se staly posledním hitem kartáčované, tzv. postaršené povrchy. Těch se dociluje už ve výrobě, kde se podlahy drásají ocelovými kartáči. Tím se do hloubky 1 až 2 mm vydřou měkčí letokruhy a povrch je pak plastický na pohmat i viditelně. Při povrchovém ošetření olejem vynikne design i skvělé vlastnosti dřeva.

Kartáčovaná podlaha dobře odolává povrchovým poškozením, a to jednak proto, že měkčí části povrchu už jsou odstraněny a pak proto, že drobné škrábance jsou do jisté míry součástí designu. Dobře tedy obstojí v exponovaných prostorech, třeba i s domácími mazlíčky, kde je zároveň kladen velký důraz na moderní design a reprezentaci.

Parkety

Dřevěné (často dubové) parkety jsou luxusní krytinou jednak pro materiál, z něhož se vyrábějí a dříve také pro náročnost pokládky. Dnes se ale vyrábějí parkety s montážními zámky, které práci usnadňují. Mohou se lepit k podkladu, ale protože se dají pokládat i plovoucím způsobem, může být pokládka rychlá a tím pádem levnější. Montážní zámky na třívrstvých parketách jsou zárukou precizního sesazení podlahy, dlouhé životnosti a bezespárovosti. Nemusíte setrvávat u tradičního stromečkového vzoru, na trhu je i alternativa – francouzský vzor zvaný chevron. Je neokoukaný a moderní. 

Čistý design podlahy Barlinek rozjasní váš interiér
i (Zdroj: Barlinek)
Čistý design podlahy Barlinek rozjasní váš interiér

Dětské pokoje

Děti tráví hraním na zemi spoustu času a měly by trávit čas ve zdravém prostředí s vysokou estetickou hodnotou. Proto jsou pro ně dřevěné podlahy nejvhodnější, tyto požadavky totiž dokonale splní. Navíc se snadno a dobře udržují čisté, jsou tedy vhodné i do domácností alergiků, to je jejich další velké plus. Dřevěné třívrstvé podlahy vyhoví i cenou a je možné vybírat z nepřeberného množství dekorů. Světlé podlahy vnesou optimismus a slunce i do menších pokojíků, kresba dřeva je uklidňující i veselá a pokud je pod podlahou ještě podlahové vytápění, máte jistotu, že jste pro zdraví a pohodlí dětí udělali maximum.

Předsíně, haly a veřejné prostory, taneční sály a tělocvičny

Dřevěné podlahy, které snesou vysokou zátěž musí splňovat následující:

  • vhodně zvolená tvrdá dřevina, nejlépe dub

  • tvrdá povrchová úprava

  • častý (denní) úklid

Pro místnosti, kam se chodí z ulice ve venkovní obuvi platí, že příchozí by si měli vždy důkladně očistit obuv na venkovní rohoži, dřevu (ani lakovanému povrchu) by neděla dobře především zimní posypová sůl. Drobné částečky písku či kamínky povrch snadno poškrábou, proto je nutné pravidelně uklízet. 

V tělocvičnách a tanečních sálech jsou palubovky či parkety jediným vhodným povrchem pro své časem prověřené a nenahraditelné vlastnosti.

Dřevěná podlaha má pouze jednoho nepřítele, a tím je voda
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Dřevěná podlaha má pouze jednoho nepřítele, a tím je voda

Koupelny

Dřevěná podlaha má pouze jednoho nepřítele, a tím je voda. Pouze tvrdé a odolné exotické dřeviny snesou vlhkost, běžná evropská dřeva se na podlahu do koupelen nehodí. 

Jak správně vybrat dřevěnou podlahu?

Objednejte si vzorky až k vám domů! Vyberte si v klidu a pohodlí ze vzorků, které si osaháte a prohlédnete při denním světle na vlastní oči. 

Zdroj: Barlinek

Podívejte se, jak čistit podlahy:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 3. 12. 2021, Autor: Barlinek (text a foto), Profil autora: Redakce