reklama

Jak se dá ušetřit za drogerii: 7 přírodních domácích čističů ze surovin, co máte (většinou) doma

Ať už potřebujete umýt toaletu, nebo vyčistit troubu, nemusíte vždy používat více či méně drahé prostředky, které se prodávají v drogerii. Ano, některé mohou být účinnější, protože se v těchto výrobcích používá i silnější chemie, ale ve většině případů doma až takovou sílu nepotřebujete. Navíc mohou být použité látky v těchto přírodních domácích čističích zdraví škodlivé nebo manipulace s nimi riziková, stačí si přečíst návod k použití.

i (Zdroj: istock.com)
Připravte si přírodní domácí čističe ze surovin, které máte běžně doma (Zdroj: istock.com)

Pro běžný úklid vám stačí prostředky, které si vyrobíte sami, respektive v požadovanou chvíli použijete suroviny, které máte doma. I obyčejný ocet má schopnost zničit řadu bakterií, účinná je i jedlá soda. Navíc už mnoho lékařů varuje předtím, že přehnaná dezinfekce domovů může snižovat naši přirozenou imunitu.

1. Univerzální přírodní domácí čistič

Ať už potřebujete cokoliv umýt, otřít, tak vám skvěle poslouží ocet, respektive může být naředěný vodou. Takhle ho můžete mít připravený v rozprašovači. Pokud chcete zvýšit účinnost, připravte si přírodní domácí čistič se sodou. Smíchejte asi 120 mililitrů ideálně bílého octa s 10 kapkami éterického oleje, přidejte trochu vody. Přelijte do nádoby, kde budete uskladňovat a přisypte asi 2 lžíce sody. Pozor, směs bude hodně šumět. Stačí pak nastříkat na špinavou plochu a setřít hadříkem.

Přírodní domácí čističe šetří přírodu
i (Zdroj: istock.com)
Přírodní domácí čističe šetří přírodu

2. Domácí dezinfekční ubrousky

Nastříhejte si stará trička, pleny, prostěradla a podobně na hadříky požadované velikosti. Připravte si uzavíratelnou nádobu, kam hadříky naskládáte. Poté smíchejte šálek vody se čtvrt šálkem octa a asi 20 kapkami éterického oleje (ideálně kombinace tea tree, citron a eukalyptus, ale použijte i jen ty, co doma už například máte). Fungovat může i přidání několika kapek citronu. Nalijte do boxu k hadříkům a nechte nasáknout. Postupně používejte. Můžete vždy po použití ubrousky vyprat s běžným prádlem a postup opět zopakovat, dokud se hadříky nerozpadnou. A pak opět nastříhejte stará trika.

3. Pasta na čištění trouby

Už se nemůžete dívat na připečenou troubu? V misce smíchejte půl šálku jedlé sody s několika lžícemi vody. Poměr upravujte do té doby, než budete mít roztíratelnou pastu. Přírodní domácí čistič rozetřete po celém vnitřním povrchu trouby kromě topných těles. Bude-li málo pasty, přidělejte. Tato část práce je velmi špinavá, soda zhnědne nebo i zčerná. Nechte působit alespoň hodinu, klidně ale přes noc. Potom vlhkým hadříkem odstraňte co nejvíc vyschlé sody.

Buďte připraveni na to, že pokud budete máčet hadřík či houbičku na vypláchnutí v nádobě s vodou, je po chvilce jako kafe – úplně černá. Je tedy třeba často vodu měnit, použitý hadřík bude na odpis. Je-li po setření pasty ještě někde špína (pravděpodobně bude), nastříkejte ideálně rozprašovačem ještě ocet (obyčejný nebo vinný), který bude se sodou reagovat ve formě pěny. Poté setřete. Při velkém zašpinění trouby je možné, že bude nutné postup zopakovat.

Zubní kartáček se jeví jako perfektní aplikátor
i (Zdroj: istock.com)
Zubní kartáček se jeví jako perfektní aplikátor

4. WC tablety

Připravit si můžete i ekologické tablety na čištění toalety. Příprava chvíli trvá, máte pak ale připraveno v zásobě dostatek kostek.

5. Přírodní domácí čistič odpadů / WC

Potřebujete vyčistit toaletu nebo odstranit zápach z odpadů umyvadel a dřezu? Řešení je pro obě situace podobné. Stačí nasypat zhruba dvě lžíce jedlé sody a zalít octem. Nechat probublat, jak v záchodě, tak v umyvadle, poté toaletu vyčistit štětkou, jak jste zvyklí. Do odpadu u dřezu či umyvadla můžete ještě přidat teplou vodu (případně rovnou nalít teplý ocet). Směsi můžete nechat působit v odpadu i delší dobu.

Soda vyčistí i zanesený odpad
i (Zdroj: istock.com)
Soda vyčistí i zanesený odpad

6. Gel na praní prádla

K peněžence i přírodě může být šetrné i praní prádla. Už jste slyšeli o gelu na praní alias mýdlovém slizu. Jak ekologický prací gel vyrobíte? Do kyblíku či jiné vhodné nádoby nastrouhejte najemno celé jádrové mýdlo, které je třeba koupit, a zalijte ho vařící vodou. Celkem potřebujete 10 litrů vody, na začátku na rozmíchání s mýdlem stačí nalít 1–2 litry. Míchejte a čekejte, až se mýdlo rozpustí. Poté přisypte 300 g sody na praní a stále míchejte za přilévání zbývajícího množství vroucí vody. Gel začne postupným mícháním a chladnutím houstnout. Můžete přidat asi 20 kapek éterického oleje. Nechte vychladnout. A můžete prát. Na jednu pračku použijte zhruba 1,5 odměrky.

7. DIY osvěžovač vzduchu

Pokud ale chcete provonět byt, použít opět můžete jedlou sodu. Jednoduše ji nasypte do skleničky a zakápněte oblíbeným éterickým olejíčkem. Čas od času vyměňte. Vyrobit si můžete i gelový osvěžovač – to už je trochu pracnější. Dejte vařit hrnek vody, vmíchejte 30 g želatiny, přidejte sůl, přilijte druhý hrnek vody a stále míchejte. Poté sejměte a za stálého míchání přidejte esenciální olejíček. Chcete-li dosáhnout určité barvy, pak můžete přidat potravinářské barvivo. Až důkladně vše promícháte, přelijte do připravených skleniček či mističek a je hotovo.

Zdroj informací: autorka článku

Publikováno: 24. 10. 2017, Autor: Ivana Kropáčková , Profil autora: Ivana Kropáčková