Ono se ne nadarmo se říká, že tchýnin jazyk je jedovatý. Tato pokojovka stejného jména má shodou okolností listy podobné jazykům. A je nutné říct, že rozhodně není jediná, která je jedovatá. A proto jsme si pro vás připravili seznam těch nejoblíbenějších pokojovek, do nichž byste neřekli, že jsou jedovaté. Pokud nemáte malé děti nebo zvířecí mazlíčky, tak se toho zase až tolik neděje, jestli je ale máte, možná by stálo za to aspoň na chvíli zpozornět.
Tyto pokojové rostliny jsou krásné, ale mohou být pro nás nebezpečné:
Tchýnin jazyk
Tato jedovatá pokojovka je podle NASA jedna z nejlepších čističek vzduchu. Patří k těm nejznámějším, nejodolnějším a nejoblíbenějším pokojovým rostlinám, které vydrží skoro všechno. Nicméně její požití způsobuje otravu, jež se projevuje zvracením, bolestmi hlavy a břicha. Nejde tedy o ideální pokojovku do prostředí, kde jsou malé děti. Nebezpečná je také pro zvířata, která ráda okusují pokojové rostliny.
Aglaonema
Aglaonema neboli také "Spící panna" je krásná pokojová rostlina, která je ozdobná svými zajímavě barevnými listy, ale také je jedovatá. Má podobné účinky jako difenbachie, jen je o něco mírnější. Jako jedna z mála rostlin snese dobře i zatemnění, proto je ji možné pěstovat v temných prostorách.
Toulcovka
Toulcovka (lopatkovec nebo také spatifylum) je velmi populární a nenáročná pokojová rostlina, která ke svému životu nepotřebuje ani příliš světla. I ona je však překvapivě jedovatá. Pokud tedy máte doma malé děti nebo domácí mazlíčky, měla by být minimálně mimo jejich dosah.
Anturie
Anturie, česky také toulitka, patří k velmi oblíbeným pokojovým rostlinám. Je to velmi nenáročná rostlina, která se může pochlubit zajímavými květy. Nicméně i ona je jedovatá a požití jejích listů způsobuje podráždění sliznice, zvracení, otok rtů a jazyka, ztížené polykání, dýchání a dušení. Vyvolat může rovněž i průjem a krvácivý zánět trávicího traktu. V tom nejhorším případě pak může způsobit i selhání ledvin. Takže i její pořízení zvažte v případě, že máte doma malé děti a nějaké zvířecí mazlíčky.
Caladium
Velmi oblíbenou pokojovou rostlinou je rovněž Caladium, které se může pochlubit zajímavě zbarvenými listy. Nicméně je to rostlina tak jedovatá, že byste na ni měli sahat pouze v rukavicích. Podráždit může i pokožku. Její požití pak může dokonce i zabíjet. V menší míře pak způsobuje otok sliznic, jazyka, rtů i hrdla, zhoršuje dýchání a řeč. Zvláště pro domácí zvířata to může mít fatální následky.
Cykas japonský
Palma, známá jako cykas japonský (Cycas revoluta), případně jako palma ságová, je prastará rostlina, která ve skutečnosti není ani palmou, ani kapradinou. Má z obou rostlin něco. Je to jedna z nejstarších žijících rostlin na světě. Jde o úžasnou exotickou rostlinu, která interiéru dodává exotický nádech. Tak dlouho na světě mohla přežít pouze díky tomu, že ji zvířata nejedí. A to proto, že všechny její části, včetně semen a kořenů, jsou jedovaté. A to tedy výrazně. Požití nějaké části cykasu vyvolává zvracení, průjem a může způsobit i selhání jater. Tudíž ani ona se nehodí do interiéru s domácími mazlíčky a malými dětmi.
Zamiokulkas
Zamiokulkas je jedinečnou rostlinou, která vydrží snad všechno. Nevadí jí ani zanedbávání. Je odolná vůči suchu, daří se jí dokonce i na tmavých místech. Hodí se proto nejen do domácnosti, ale i do kanceláře. Nicméně, co málokdo ví, celá rostlina je jedovatá. Není proto vhodná do interiérů s malými dětmi a domácími mazlíčky. I vy, když s ní budete manipulovat, mějte raději na rukách rukavice, nebo si aspoň potom důkladně umyjte ruce.
Kroton
Kroton, taková roztomilá pokojovka, zdálo by se. V posledních letech získává na oblibě, ale je tak náročná na pěstování, že se jí zalekne i kdejaký profík. Je prostě velmi náročná. Aby se jí dařilo, potřebuje velkou péči. Aby toho nebylo málo, tak je tahle kráska z Malajsie ještě k tomu i jedovatá. Takže není zrovna ideální pokojovkou do domácnosti s domácími mazlíčky a malými dětmi.
Zdroj: pethelpful.com; gearpatrol.com; marthastewart.com; theguardian.com
Víte, co je aerárium a jak je osadit?
Publikováno: 25. 11. 2021, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová