Snesli byste, kdyby vám do postele skočil vlk? To asi málokdo. A co vlk v rouše kočičím? Ani to neláká? Když se k vám ale přitulí lykoi určitě roztajete. S málo známým kočičím plemenem vás seznámí Nina Holíková.
Lykoi je přirozená přírodní mutace kočky domácí. Zakladateli plemene jsou manželé Gooblovi z USA, kteří se jejich chovu věnují od roku 2011. Název Lykoi v řečtině znamená vlčí kočka, což je pro ně vystihující.
Povaha a vzhled
Lykoi jsou přátelští, zvědaví, mazliví, aktivní… Dobře si rozumí se psy i dalšími kočkami a rádi si s nimi hrají. Velmi milují lidi a rádi je doprovází na každém kroku a se vším pomáhají. Chvíli jim, ale trvá, než novému člověku v jejich blízkosti začnou důvěřovat. Mají sice vzhled kočky, ale chování mají spíš jako psi. Standardně mají srst černou s různým podílem bílé (jsou místy melírované). Bílá se mění podle línaní, někdy jsou šedivé, jindy černé. Váha je v rozmezí 3-5 kg, kocouři jsou větší než kočky.
Péče o srst
Na první pohled to vypadá, že nemají moc srsti. Ne každý Lykoi je však stejně osrstěný. Někteří mají srsti více a jiní méně. Také u nich v průběhu roku dochází ke změně barvy srsti a jejího množství. Jejich některé buněčné folikuly nemají schopnost vytvořit chlup a jiné ho zase dlouhodobě neudrží. To způsobuje jejich částečnou bezsrstost a změnu vzhledu v průběhu roku. U koťat jsou tyto změny vzhledu mnohem rychlejší a výraznější. Jejich srst působí na pohled drsně, ale je jemná. O srst není třeba žádná zvláštní péče oproti jiným kočkám. Příležitostně je třeba je vykoupat v dětském přírodním šamponu. Jako všem jiným plemenům koček je jim třeba občas stříhat drápky. Drápky je třeba občas čistit vlhčeným ubrouskem pro děti. Čistí se jim občas i ouška vatovými tyčinkami.
Pobyt na slunci
Lykoi jsou velmi citliví na světlo a teplo, pokud jsou vystaveni slunečnímu světlu, během pár hodin se u nich začnou vytvářet pigmentové skvrny a zhruba za týden se plně opálí. Pokud budou z dosahu slunečních paprsků, veškerá pigmentace zmizí a kůži budou mít zcela růžovou. Lykoi jsou velmi odolní a mají schopnost rychle se hojit. Netrpí na žádné genetické onemocnění.
Publikováno: 31. 10. 2017, Autor: Václav Postránecký , Profil autora: Václav Postránecký