Fantastická proměna omšelého nočního stolku se samolepicí folií

Starý noční stolek už ztratil glanc, taky mu chybí horní deska, ale vyhodit se vám ho ještě nechce? Zkuste mu dát nový kabátek pomocí samolepicí folie a najít pro něj nové využití.

Náš stolek kromě nového kabátku potřeboval ještě doplnit horní desku a drobnou opravu odštíplé lišty, takže kromě nůžek jsme museli nachystat pilku, akušroubovák, kus sololitu nebo překližky, lepidlo a tmel na dřevo,nové úchyty a samozřejmě také hadřík a čistidlo, abychom s tapetami nepřilepili i pavučiny a prach. 

Noční stolek před renovací
Noční stolek před renovací (Zdroj: Pavel Zeman)

Jak na to

1. krok

Odmontujeme staré úchytky  a uvolníme panty na dvířkách. Odchlíplou lištu přilepíme pomocí lepidla na dřevo.

Proměna stolku se samolepicí folií 1
Proměna stolku se samolepicí folií 1 (Zdroj: Pavel Zeman)

2. krok

Vyštíplé kousky dřeva opravíme pomocí tmelu.

Proměna stolku se samolepicí folií 2
Proměna stolku se samolepicí folií 2 (Zdroj: Pavel Zeman)

3. krok 

Chybějící horní desku nahradíme sololitem (možno i tenkou překližkou), buď si ji uřízneme doma nebo necháme připravit v prodejně nebo u truhláře. Necháme mírnou rezervu, aby šla deska vložit i s nalepenou tapetou.

Proměna stolku se samolepicí folií 3
Proměna stolku se samolepicí folií 3 (Zdroj: Pavel Zeman)

4. krok

 Hrany desky zabrousíme pomocí smirkového papíru. Nachystáme si folii a ustříhneme díl podle rozměrů desky s cca 1,5 cm přesahy na všech stranách.

Proměna stolku se samolepicí folií 4
Proměna stolku se samolepicí folií 4 (Zdroj: Pavel Zeman)

5. krok

Samolepící folie mají na zadní straně rastr, takže stříhat budeme pohodlně. Odlepíme kraj folie a přiložíme na desku, srovnáme tak, aby přesahy byly stejné. Pak postupně odbalujeme spodní folii a pomocí měkkého hadříku nebo houbičky přihlazujeme na desku. Na lepší přilepení si pomůžeme teplým vzduchem z fénu. Po nahřátí folie změkne a lépe se v ohybu přilepí.

Proměna stolku se samolepicí folií 5
Proměna stolku se samolepicí folií 5 (Zdroj: Pavel Zeman)

6. krok

Folii na jednotlivé části stolku ustříhneme s malým přesahem (v milimetrech) protože stolek není úplně rovný a nemusela by se přilepit přesně. Okraje horní desky stolku jsou složitější, deska má zaoblené rohy a přesah. Okolo zakulaceného rohu si necháme folii na přesah, a abychom ji mohli zahnout pod přesah, nastřihneme ji na malé dílky a ty pak postupně zahneme pod přesah desky. 

Proměna stolku se samolepicí folií 6
Proměna stolku se samolepicí folií 6 (Zdroj: Pavel Zeman)

7. krok

Dvířka polepíme dvojbarevně, přesahy na vložených kazetách zařízneme řezákem. Při polepování strany dvířek opatrně prořízneme otvor pro panty tak, aby bylo folii možno zahnout dovnitř dvířek. Panty natřeme akrylovou barvou podle barvy folie a dvířka i boky můžeme ještě ozdobit motivem nalepeným z folie.

Proměna stolku se samolepicí folií 7
Proměna stolku se samolepicí folií 7 (Zdroj: Pavel Zeman)

Našroubujeme nové úchyty, dvířka připevníme zpět na panty a je hotovo.

Autor:

Jsem redaktor, fotograf a kutil srdcem i duší, dvacet let fotím a realizuji fotopostupy krok za krokem. Mou doménou jsou drobné i větší truhlářské realizace. Vše vymýšlím tak, aby si to mohl podle návodu vyrobit nebo vyzkoušet i se základním nářadím každý. Mám rád práci se dřevem. Umím vyrobit nábytek, ale i pergolu nebo zvýšené patro, nebo navrhnout interiér. 

Související k tématu