reklama

Naučíme vás trpělivosti! Bude vám k tomu stačit pouze pytel slupek od pistácií

Milujete exotické pistácie? Jíte je často? A co potom děláte se všemi slupkami, které vám po nich zbydou? Vyhazujete je do koše nebo je dokonce pálíte? A není to tak trochu škoda? Inspirujte se domácností paní Veroniky Víkové, kde nic nepřijde vniveč a kde i z pistáciových slupek vyrábějí malá umělecká díla.

Kytičky z pistáciových slupek jsou originálním řešením, jak využít slupky z těchto lahodných oříšků (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Ukážeme vám, že i vy si z pistáciových slupek můžete vyrobit dekorace, jimiž si můžete ozdobit svůj dům. Základem toho všeho jsou především originální kytičky, z nichž pak lze vyrobit třeba i věnce z pistáciových slupek. Tak se pojďte s námi podívat, jak takovou kytičku z pistáciových slupek vyrobit.

Co k výrobě kytiček z pistáciových slupek budete potřebovat:

Připravte si slupky z pistácií, které byste normálně vyhodili, tavnou pistoli, látku a ostatní potřeby
Připravte si slupky z pistácií, které byste normálně vyhodili, tavnou pistoli, látku a ostatní potřeby (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Nejprve si z látky odstřihněte čtverec, na který budete pistáciové slupky lepit. Výroba kytiček a dalších tvarů je s využitím látky snazší. Bude se nám potom s hotovými kytičkami lépe pracovat. Samozřejmě, že je možné kytičky přímo lepit na dřevo.

Slupky lepte do žádaného tvaru na ústřižek látky
Slupky lepte do žádaného tvaru na ústřižek látky (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Nejprve si najděte dvě podobně tvarované a velké slupky z pistácií. Složte je k sobě do podoby oříšku. Pak vezměte tavnou pistoli a kápněte na jejich spodek trochu lepidla a přilepte je do středu ustřižené látky. Slupky k látce na chvíli přitlačte. Vytvořili jste si tak střed kytičky.

S tavnou pistolí budete lepit kytičky ze slupek
S tavnou pistolí budete lepit kytičky ze slupek (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Následně už berte po jedné slupce, kterou vždy lepte do kříže ke spodní hraně středové kytičky. Slupky lepte podobně i v dalších řadách. Při lepení mezi slupkami nedělejte příliš velké mezery.

A co dělat s vyloupanými pistáciemi? Vyzkoušejte si připravit domácí turecký med, do kterého pistácie můžete přimíchat.

Tvorba pistáciových kytiček není nic složitého
Tvorba pistáciových kytiček není nic složitého (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Potom, co jste spokojeni s velikostí kytičky, ustřihněte zbytek přečnívající látky, aby nebyla vidět. S dostatečným počtem těchto kytiček se můžete pustit do následovného tvoření. V našem případě třeba originálního svícnu z kulatiny. Ten jsme ozdobili kromě několika kytiček z pistáciových slupek také svícnem se svíčkou, několika klacíky, tkaninou, levandulí a tím, co jsme měli po ruce.

Následně pak můžete jednotlivé kytičky použít k ozdobení
Následně pak můžete jednotlivé kytičky použít k ozdobení (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Proč jíst pistácie?

A abychom vás ještě více motivovali k tvoření z pistáciových slupek, prozradíme vám, proč je dobré jíst pistácie.

To, že jsou oříšky zdravé, samozřejmě není žádné překvapení, ale pistácie mají přece jen zajímavé superschopnosti. Pistácie jsou totiž bohaté na beta-karoten, melatonin (který je důležitý pro zdravý spánek), antioxidanty, měď, draslík, vitamín B6, vysoký obsah bílkovin, esenciální aminokyseliny, fytosteroly, železo, vitamin E a L-arginin a v neposlední řadě obsahují také vydatné množství kyseliny listové.

Zdroje: pořad Vychytávky Ládi Hrušky; svetplodu.cz

Vyrobte si originální svícen ze svetru a zavařovačky:

TIP:

Vyzkoušejte také dekorace z jiným skořápek. Přinášííme vám návod na čerty ze skořápek od ořechů nebo velikonoční květináčky ze skořápek od vajíček.

 

Publikováno: 21. 11. 2021, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová