reklama

Nevítané návštěvníky ubytujte v domečku. Živí se z něj nedostanou

S nastalým podzimem se do tepla domovů nepřesouváme jen my, ale také škůdci. A ti bohužel ne do svých domovů, ale do těch našich. Obtěžují nás a pochutnávají si na našich zásobách. Jak se jich efektivně zbavit? Využijte babské rady i moderní pomocníky.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nedejte škůdcům šanci, ochraňte si domácnost (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

S jakými škůdci se můžeme doma potkat?

Na podzim se s příchodem chladného počasí stahují nejrůznější škůdci do našich domovů. Je to nejrůznější hmyz, ale i hlodavci. Na některé fungují jednoduché postupy našich babiček, na některé se musí rafinovaněji.

Přinesli jste si se dřevem domů cvrčka? Připravte v blízkosti jeho skrýše misku nebo sklenici s vodou. Do té vložte přehnutý papír nebo kousek plastu tak, aby se přes něj mohl dostat dovnitř. Přijde se napít, ale ven už se nedostane.

Past na cvrčka je jednoduchá
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Past na cvrčka je jednoduchá

Dovnitř vám mohou také v zástupech pochodovat mravenci. Použijte na ně starý dobrý hřebíček. Nám voní, mravenci se mu ale raději vyhnou obloukem.

Stejně jednoduše a za pomoci přírody se můžete zbavit potravinových molů, kteří okupují vaše zásoby jídla. Do pytlíčků (látkových nebo síťovaných) vložte levanduli nebo rýmovník a zavěste je mezi potraviny. Molům tyhle rostliny nevoní. Nejlepší je, když je budete používat preventivně.

Potravinový mol není ničím výjimečným
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Potravinový mol není ničím výjimečným

Jak na hlodavce

Častým škůdcem v našich domovech jsou také hlodavci. A nemůžete-li si k jejich likvidaci pořídit kočku, sáhněte po šikovných pastech a nástrahách. Nejčastěji doma najdete myši, hraboše nebo potkany. Ujídají zásoby, znehodnocují je a kontaminují nejrůznějšími parazity, které přenášejí. S jejich likvidací je to ale složitější. Zaměřte se tedy nejdřív na prevenci – základním kamenem je úklid. Odpadky patří pouze do popelnice nebo jiné uzavíratelné nádoby. Myši pak nebudou mít důvod u vás cokoli hledat. Pak je také potřeba zkontrolovat nejrůznější praskliny či skuliny a zabezpečit je tak, aby se myši domů nedostaly.

Staničky umístěte tam, kde se myši často vyskytují
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Staničky umístěte tam, kde se myši často vyskytují

Pokud je ale i tak objevíte, použijte moderní prostředky. Jsou jimi staničky a návnady. Stanička je v podstatě krabička, ve které je ukrytá návnada. Díky tomu se k ní dostanou jen ta zvířata, která mají. Najdete je v několika variantách z plastu, plné barvy nebo průhledné (se zámečky) - velikosti na myši i potkany. Umísťujte je na tmavé místo, které hlodavci vyhledávají. Pak už jen stačí pořídit vhodnou návnadu.

Nové návnady jsou efektivní
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Nové návnady jsou efektivní
  • Zrno Rodex má červenou barvu. Nemůžete si ho tak splést s potravinou. Zrno je navíc napuštěno jedem speciální technologií tak, že se nachází až v jeho středu.
  • Polštářky Rodex mají zase modrou barvu, jsou tvořeny měkkou pastou, která je pro hlodavce velmi atraktivní.
  • Parafinové bloky Rodex jsou díky svému složení vhodné i do vlhkého prostředí.

Možná máte strach z toho, že jsou myši chytré, přizpůsobivé a poznají nebezpečí, které z návnad ucítí.  Funguje to u nich jako na královském dvoře. Pošlou ochutnávače. Ten ale vyšle signál, že je vše v pořádku, protože účinná látka začne působit až po 3 - 7 dnech.

Při pokládání návnad buďte vždy velmi obezřetní. Vždy pracujete s jedem, který je toxický. I když jsou návnady napuštěné speciálními látkami, díky kterým chutnají hořce, chraňte děti i domácí mazlíčky před jejich pozřením.

Tyto potraviny vyženou moly z vaší domácnosti:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 16. 11. 2021, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová