reklama

Nevítané návštěvníky ubytujte v domečku. Živí se z něj nedostanou

S nastalým podzimem se do tepla domovů nepřesouváme jen my, ale také škůdci. A ti bohužel ne do svých domovů, ale do těch našich. Obtěžují nás a pochutnávají si na našich zásobách. Jak se jich efektivně zbavit? Využijte babské rady i moderní pomocníky.

Nedejte škůdcům šanci, ochraňte si domácnost (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

S jakými škůdci se můžeme doma potkat?

Na podzim se s příchodem chladného počasí stahují nejrůznější škůdci do našich domovů. Je to nejrůznější hmyz, ale i hlodavci. Na některé fungují jednoduché postupy našich babiček, na některé se musí rafinovaněji.

Přinesli jste si se dřevem domů cvrčka? Připravte v blízkosti jeho skrýše misku nebo sklenici s vodou. Do té vložte přehnutý papír nebo kousek plastu tak, aby se přes něj mohl dostat dovnitř. Přijde se napít, ale ven už se nedostane.

Past na cvrčka je jednoduchá
Past na cvrčka je jednoduchá (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Dovnitř vám mohou také v zástupech pochodovat mravenci. Použijte na ně starý dobrý hřebíček. Nám voní, mravenci se mu ale raději vyhnou obloukem.

Stejně jednoduše a za pomoci přírody se můžete zbavit potravinových molů, kteří okupují vaše zásoby jídla. Do pytlíčků (látkových nebo síťovaných) vložte levanduli nebo rýmovník a zavěste je mezi potraviny. Molům tyhle rostliny nevoní. Nejlepší je, když je budete používat preventivně.

Potravinový mol není ničím výjimečným
Potravinový mol není ničím výjimečným (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Jak na hlodavce

Častým škůdcem v našich domovech jsou také hlodavci. A nemůžete-li si k jejich likvidaci pořídit kočku, sáhněte po šikovných pastech a nástrahách. Nejčastěji doma najdete myši, hraboše nebo potkany. Ujídají zásoby, znehodnocují je a kontaminují nejrůznějšími parazity, které přenášejí. S jejich likvidací je to ale složitější. Zaměřte se tedy nejdřív na prevenci – základním kamenem je úklid. Odpadky patří pouze do popelnice nebo jiné uzavíratelné nádoby. Myši pak nebudou mít důvod u vás cokoli hledat. Pak je také potřeba zkontrolovat nejrůznější praskliny či skuliny a zabezpečit je tak, aby se myši domů nedostaly.

Staničky umístěte tam, kde se myši často vyskytují
Staničky umístěte tam, kde se myši často vyskytují (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Pokud je ale i tak objevíte, použijte moderní prostředky. Jsou jimi staničky a návnady. Stanička je v podstatě krabička, ve které je ukrytá návnada. Díky tomu se k ní dostanou jen ta zvířata, která mají. Najdete je v několika variantách z plastu, plné barvy nebo průhledné (se zámečky) - velikosti na myši i potkany. Umísťujte je na tmavé místo, které hlodavci vyhledávají. Pak už jen stačí pořídit vhodnou návnadu.

Nové návnady jsou efektivní
Nové návnady jsou efektivní (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
  • Zrno Rodex má červenou barvu. Nemůžete si ho tak splést s potravinou. Zrno je navíc napuštěno jedem speciální technologií tak, že se nachází až v jeho středu.
  • Polštářky Rodex mají zase modrou barvu, jsou tvořeny měkkou pastou, která je pro hlodavce velmi atraktivní.
  • Parafinové bloky Rodex jsou díky svému složení vhodné i do vlhkého prostředí.

Možná máte strach z toho, že jsou myši chytré, přizpůsobivé a poznají nebezpečí, které z návnad ucítí.  Funguje to u nich jako na královském dvoře. Pošlou ochutnávače. Ten ale vyšle signál, že je vše v pořádku, protože účinná látka začne působit až po 3 - 7 dnech.

Při pokládání návnad buďte vždy velmi obezřetní. Vždy pracujete s jedem, který je toxický. I když jsou návnady napuštěné speciálními látkami, díky kterým chutnají hořce, chraňte děti i domácí mazlíčky před jejich pozřením.

Tyto potraviny vyženou moly z vaší domácnosti:

Publikováno: 16. 11. 2021, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová