reklama

Provoňte svůj domov pomocí jednoduchých triků

Řešíte provonění svého domova? Každý domov má svou jedinečnou vůni. A každý chce, aby jeho dům pěkně voněl. Přesto se stává, že některé domy voní lépe než jiné. Děje se tomu tak bez ohledu na to, jak o svůj dům pečujete a jak moc ho uklízíte. Existuje spousta pachů, které se vyvinou zcela přirozeně. Nesouvisí vůbec s domácím nepořádkem nebo přetékajícím odpadkovým košem. Jak ale dosáhnout toho, aby váš dům byl za všech okolností pěkně provoněný a nebylo to umělé?

Provoněný domov je pozitivní vizitkou každého majitele. Jak ale docílit, aby to u vás vonělo stejně krásně jako jinde? Máme pro vás tipy na dezodorizaci vašeho domova (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Máme pro vás tipy na jednoduché a levné způsoby, s nimiž můžete hravě svůj domov příjemně provonět. Používáte zvlhčovač nebo čističku? Zkuste do jejího filtru nakapat pár kapek vysoce kvalitních esenciálních olejů. Velmi příjemné jsou citrusové oleje, levandule nebo třeba hřebíček.

S provoněním vám pomůže i jednoduchá čistička nebo zvlhčovač vzduchu, pokud má v sobě zabudovaný filtr na esenciální oleje
S provoněním vám pomůže i jednoduchá čistička nebo zvlhčovač vzduchu, pokud má v sobě zabudovaný filtr na esenciální oleje (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pomoci může i čerstvě vyrobené potpourri na sporáku. To si můžete připravit i sami s pomocí dvou šálků vody, plátků pomeranče, hřebíčku, několika badyánových lusků a 2 čajových lžiček citronového extraktu. Vůně se bude uvolňovat ve chvíli, když bude voda stále probublávat. Poté stačí směs nechat vychladnout a přelít do nějaké lahvičky. Druhý den ji klidně znovu ohřejte.

Víte, že si velmi snadno můžete i vy sami vyrobit své vlastní potpourri?
Víte, že si velmi snadno můžete i vy sami vyrobit své vlastní potpourri? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Posypte koberce jednou za čas jedlou sodou. Soda má přirozené deodorační vlastnosti. Pohltí pach a dezinfikuje. Nestojí přitom skoro nic. Nechte ji na koberci alespoň 15 minut odležet a pak ji normálně vysajte.

Zápachu i bakterií v koberci se zbavíte pomocí jedlé sody
Zápachu i bakterií v koberci se zbavíte pomocí jedlé sody (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Vyrobte si svůj vlastní sprej pro osvěžení místnosti. Budete mít záruku, že v něm nebudou žádné chemikálie. Postačí vám k tomu pouze voda, alkohol a kvalitní esenciální oleje.

Potřebujete rychle provonět svůj dům? Zkuste se podívat, jestli ve skříni nemáte vanilkový extrakt. Pokud ano, stačí vám ho jen dvě víčka strčit do trouby a péct jej jednu hodinu.

S provoněním domácnosti vám může pomoci i extrakt z vanilky
S provoněním domácnosti vám může pomoci i extrakt z vanilky (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pokud nemáte vanilkový extrakt, vyzkoušet to můžete s kávou. Vezměte několik kávových zrn, vložte je do trouby a pečte je na 400 °C po dobu 7 až 10 minut. Pak nechte dvířka trouby otevřená.

Podobně jako vanilkový extrakt fungují i zrnka kávy
Podobně jako vanilkový extrakt fungují i zrnka kávy (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Nevyhazujte slupky z citrusů. Nemusí jít pouze o citronovou kůru, i když ta je nejaromatičtější. Uvařte vodu spolu s citronovou kůrou a nechte ji po uvaření na sporáku několik hodin louhovat. Vůně citronů vám provoní celý dům.

Slupky z citrusů mají široké využití. Jedním z nich je i možnost provonět s nimi domácnost
Slupky z citrusů mají široké využití. Jedním z nich je i možnost provonět s nimi domácnost (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pořiďte si domů eukalyptus. Živý eukalyptus není pouze hezký, ale vydává i příjemnou vůni, která dokáže osvěžit celý dům.

Víte, že domov mohou zcela přirozeně provonět i vámi pěstované pokojové rostliny? Pokud chcete, aby to u vás doma pěkně vonělo, pořiďte si eukalyptus
Víte, že domov mohou zcela přirozeně provonět i vámi pěstované pokojové rostliny? Pokud chcete, aby to u vás doma pěkně vonělo, pořiďte si eukalyptus (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Zaplňte svůj dům rostlinami, jsou to přirozené čističky vzduchu a dokáží pohltit i různé nežádoucí zápachy.

Něco dobrého a voňavého upečte. Pořiďte si difuzér nebo aromalampu na esenciální oleje. Dobře to funguje i se svíčkami, které jsou rovněž velmi dostupnou možností, jak provonět celý váš dům.

Jedním z nejúčinnějších pohlcovačů vzduchu je aktivní uhlí. Pro rychlou absorpci nežádoucích pachů obvykle stačí, když po místnosti rozmístíte několik misek se zhruba 450 gramy aktivního uhlí.

Velmi účinným odstraňovačem zápachu je i aktivní černé uhlí
Velmi účinným odstraňovačem zápachu je i aktivní černé uhlí (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pokud se chcete zbavit i zápachu z kuchyně, není od věci po ukončení vaření svařit na sporáku bílý ocet nebo ho také můžete nechat ve sklenici přes noc na lince.

Pokud chcete svou domácnost skutečně zbavit všech nežádoucích pachů, objednat si můžete dezodorizaci ozónem - váš domov vyčistí od zápachu i dezinfikuje. Ozon likviduje bakterie a pak se rozpadá na dýchatelný kyslík. Ozon vás dokáže zbavit i pachů, které pronikly hluboko do zdí, nábytku, koberců a čalounění. 

Zdroje: cheatsheet.com; goodhousekeeping.com; puroclean.com; homemadesimple.com; quickanddirtytips.com

Vyrobte si aroma kouli do koupele:

Publikováno: 16. 11. 2021, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová