reklama

Jak zvýraznit přirozenou krásu kresby dřeva aneb Natírání je i není věda

Natírání dřeva nepatří k nejnáročnějším činnostem a s trochou pečlivosti to může zvládnout vlastně každý. Prvním krokem ke spokojenosti s finálním vzhledem natíraného předmětu, v našem případě nového stolu je důkladná příprava dřevěného povrchu - musí být suchý, čistý, hladký a jemně zbroušený, protože jen tak může vyniknout jeho půvab. A pak už se můžete pustit do díla.

Jak budete postupovat

1. krok

Zvolený odstín Voskového oleje nejprve vyzkoušejte na vzorku stejného dřeva jako je deska stolu. Měli byste provést dva nátěry, abyste správně odhadli výsledný odstín. Testovací vzorek je důležitým krokem, protože se může stát, že bude zbytečně tmavý, takže můžete desku stolu natřít pouze jednou a druhou vrstvu provést bezbarvou variantou oleje.

Natírání 1
i (Zdroj: Balakryl)
Natírání 1

2. krok

Vosková olej aplikujte plochým štětcem. Třebaže se štětec může jevit jako ta nejobyčejnější pracovní pomůcka, na které nezáleží, je tomu přesně naopak. Právě on je pro výsledek práce nesmírně důležitý. Štětec volte plochý, ze směsi syntetických a přírodních štětin. Namáčejte jen špičku. Pokud byste namáčeli větší část štětce, bude vám barva při natírání stékat na ruce.

Natírání 3
i (Zdroj: Balakryl)
Natírání 3

3. krok

Natírejte po směru vláken dřeva ve dvou až třech vrstvách podle náročnosti používání povrchu. Po úplném zaschnutí oleje můžete před nanesením další vrstvy povrch lehce zbrousit a následně důkladně očistit od prachu. Teplota podkladu a okolí při natírání by měla být mezi 10 °C a 25 °C. Vlhkost vzduchu nesmí být nižší než 30 % a zároveň vyšší než 75 %. 

Natírání 2
i (Zdroj: Balakryl)
Natírání 2

4. krok

Kovovou nohu stolu natřete nejprve Balakrylem KOV 2v1, který jí poskytne antikorozní ochranu. Po důkladném zaschnutí aplikujte druhou vrstvu.

Natírání 4
i (Zdroj: Balakryl)
Natírání 4

Slovníček pojmů pro milovníky natírání dřeva

  • Lak je bezbarvá (transparentní) nátěrová hmota zanechávající film na natíraném povrchu.
  • Lazurovací lak neboli lazura je nátěr zachovávající a zvýrazňující kresbu a strukturu dřeva. Zatímco tenkovrstvá lazura se zcela vsakuje do dřeva, tím mu vytváří ochranu a dřevo lehce zabarvuje, silnovrstvá lazura na povrchu dřeva vytváří vodoodpudivý film.
  • Mořidlo – roztok určený k barevnému moření dřeva, muže být jak na syntetické bázi, tak i ředitelné vodou.
  • Olej  je vhodný na všechny druhy dřeva – měkké, tvrdé nebo exotické, které se používá na výrobu teras či zahradního nábytku. Dokáže si totiž poradit s množstvím tříslovin, které jsou v těchto druzích dřeva obsažené, a krásně se do něj vsákne. Oleje zabraňují pronikání vlhkosti do dřeva, jeho šednutí a praskání. Zároveň zvyšují jeho odolnost. Lehce dřevo zabarví, ale přitom mu ponechají jeho přirozený vzhled.
  • Vosk  proniká do dřeva a poskytuje mu přirozenou ochranu a příjemnou vůni. Po zaschnutí je však třeba navoskovanou plochu ještě vyleštit.

Publikováno: 20. 10. 2017, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce