Podzim, to není jen spadané listí, stále kratší dny a ranní mlhy, ale také čas Dušiček neboli Památky zesnulých, který připadá na 2. listopad. Tradiční jsou v tomto čase návštěvy hřbitovů, úpravy a aranžmá na hroby našich blízkých.
Nespoléhejte se pouze na prodej slaměnkových věnečků s plastovými mašlemi, které jsou v nabídce prodejců u vchodu na hřbitov. Vyrobte si tzv. sesazené aranžmá z hrnkových sezonních květin.
Co budete potřebovat na aranžmá na hrob
- terakotovou nebo hliněnou nádobu – čím těžší, tím lepší, s odtokovým otvorem
- kousek cihly nebo kamínky
- drenáž – keramzit, Seramis nebo Zeoponic
- zahradnický substrát
- listopadku (Chrysanthemum), 1 ks
- netřesk (Sempervivum), 2 ks
- drátovec (Leucophyta brownii), 1 ks
- mulenbekie závěs (Muehlenbeckia complexa), 1 ks
- mech
Jak na aranžmá na hrob
1. krok
Dospodu mísy nasypte drenáž (je třeba pro snadný odtok přebytečné vody od kořenů rostlin). Protože by vespod nádoby měl být odtokový otvor, doporučuji jej zvenku zalepit lepenkou, aby se drenáž při práci a pak i při převozu nesypala ven. Při instalaci na hrob lepenku sejměte. Drenáž by měla zabírat zhruba 1/3 výplně nádoby.
2. krok
Vložte kámen nebo kousek cihly pro zatížení.
3. krok
Zasypte zahradnickou zeminou.
4. krok
Postupně sázejte jednotlivé rostliny, a vyplňte jimi celou nádobu. Začínáme od těch nejvýraznějších – listopadek, které doporučuji umístit k okraji, aby nezakrývaly menší rostliny.
5. krok
Rovněž k okraji je dobré dát nějakou převislou rostlinu, v tomto případě mulenbekii.
6. krok
Po zasazení všech rostlin vyplňte prázdná místa mezi nimi kousky mechu a dosypte opět drenáží – tentokrát přidáváme jen z estetického hlediska.
7. krok
Na úplný závěr můžete dozdobit kamínky.
Prima tip
Počítejte s tím, že vaše aranžmá na hrob bude nejhezčí široko daleko, lákat bude i nenechavce z řad ostatních návštěvníků hřbitova. Pokud uděláte aranžmá na hrob co nejtěžší – pořídíte si betonový květináč či hodně těžké cihly jako výplň do něj – pravděpodobnost, že se aranžmá „ztratí“ do několika dnů, se výrazně snižuje. Zároveň je odolnější i z hlediska povětrnostních vlivů.
Návody pocházejí z knihy Můj květinový ateliér, vydalo nakladatelství Smart Press, www.smartpress.cz
Autorka, zkušená a úspěšná floristka Markéta Keclíková, zasvěcuje čtenáře srozumitelnou a čtivou formou do základů praktické floristiky, jejích technik a pojetí, ale kniha obsahuje také řadu užitečných rad týkajících se nákupu květin, péče o ně a jejich vlastností. Kniha obsahuje přes 200 návodných a ilustračních fotografií, podle kterých dokáže i začátečník vyrobit půvabnou a originální dekoraci nebo dárek pro dívku, ženu či muže.
Publikováno: 23. 10. 2017, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce