Znáte to, položíte si s nadšením plovoucí podlahu a nasadíte dveře a ony drhnou a nejdou zavřít. Plovoucí podlaha nám výšku zvedla o 7–10 mm a dveře budeme muset podříznout. Máme krásný nábytek a na jednom místě se nám loupe páska... Kuchyňská dvířka jsou hezká, ale tak trochu nakřivo... Tohle se dá zvládnout svépomocí, jen vědět, jak na to.
Podříznutí dveří
Jestliže drhnou jenom mírně, je možné využít podložku do pantu. Prodávají se podložky shodného průměru jako je čep pantu – většinou je to 8 mm. Jestliže jsou dveře svěšené, nebo drhnou jen mírně, jedna nebo dvě podložky do pantu je zvednou o dva až tři mm a náš problém vyřeší. Jestliže máme panty šroubovací a drhnou jenom při plném otevření a na konci, můžeme je zašroubováním horního pantu o jednu nebo dvě otočky snadno vyrovnat. Jedná-li se o menší podříznutí, jen několik mm, můžeme použít elektrický hoblík.
Pokud je potřeba větší podříznutí dveří, například 1–3 cm, použijeme kotoučovou pilu. Můžeme použít pilu s pravítkem a jestliže ji nemáme, přesně si naměříme, odpočteme šířku pracovní plochy ruční kotoučové pily a přebytečný materiál odřízneme. Na podřezávání dveří a delší rovné řezy nepoužíváme raději přímočarou pilku.
Hrany otřepu – tedy spodní hranu dveří, pak strhneme jemným smirkem na špalíčku. Dobrý tip je použít průhlednou pásku a přelepit s ní místo řezu z pohledové části, kam zuby pily vytrhávají. Tím se jejich vytrhávání a otřep o hodně zmenší.
Oprava hrany dvířek nebo desky
U starších kuchyní nebo nábytku se nám občas stane, že původní páska na hraně je poškozená. Může být sloupntutá nebo odřená. Často se to také může stát, jestliže je hrana v blízkosti tepla, jako je například trouba nebo nad horkou párou z rychlovarné konvice.
Hranová páska má na sobě tavné lepidlo. Pomocí žehličky a dlátka odstraníme starou pásku. Žehličku lehce přiložíme na poškozenou pásku a dlátkem ji po nahřátí odloupneme. Zbytky lepidla odstraníme dlátkem nebo smirkovým papírem na špalíčku. Připravíme si novou pásku, kterou koupíme v hobbymarketu o dva tři cm delší než hranu kterou budeme nažehlovat. Na žehličce nastavíme zhruba dvě třetiny výkonu nebo bavlnu. Napařování vypneme. Prsty srovnáme pásku tak, aby na obě strany měla shodný přesah a opatrně a postupně ji pomalu přižehlíme. Mírným tlakem a pokusem o lehké nadzvihnutí za přečnívající hrany vyzkoušíme, zda páska opravdu drží.
Konce nažehlené pásky opatrně zalomíme a zařízneme a zabrousíme dočista. Boční přesah ořízneme ostrým dlátkem nebo řezacím nožem.
Nakonec zabrousíme jemným smirkovým papírem. Dbáme na to, abychom smirkem nepoškodili plochu desky, ale jen strhnuli jemný otřep a zbytky lepidla pásky.
Panty
Po delší době používání se může stát, že nám dvířka na nábytku poklesnou. Nebo přestanou doléhat. Pomoc je snadná. Postačí křížový šroubovák a trocha trpělivosti.
Každý běžný nábytkový pant je možné seřídit. Jsou na něm dva šrouby, kterými je přichycen. Jejich povolením můžeme dvířka posunout nahoru a dolů a pak je dotáhnout.
Další šroubek nám drží dvířka blízko hrany korpusu nebo kousek od ní. To ovlivňuje prostřední spáru. Jestliže je spára mezi dvířky nerovná, musíme seřídit horní i spodní pant. Poslední šroubek nám dělá sílu dovření dveří a rovněž prostřední spáru. Je to vše jen otázkou vyzkoušení. Během chvilky tak mohou být naše dvířka opět hezká na pohled.
Vylomený pant
Jestliže se nám pant z dvířek vylomil, můžeme jej opravit pomocí speciálního dvousložkového lepicího tmelu na dřevo.
Vypadá jako plastelína ve dvou barvách. Kousek si ukrojíme a obě vrstvy promícháme a promneme, tak aby barva hmoty byla jednotná. Tím vznikne chemická reakce a tmel začíná pracovat. Máme cca 5 minut na jeho aplikaci.
Vmáčkneme jej na vyštíplé místo a nahradíme jím dřevo. Vtlačíme pant a přebytečný materiál odstraníme seříznutím pomocí pracovního nože. Tmel je po vytvrdnutí brousitelný. Nakonec ho barevně upravíme do stejného odstínu, jaký mají dvířka.
Publikováno: 17. 10. 2017, Autor: Pavel "Kutil" Zeman , Profil autora: Pavel "Kutil" Zeman