reklama

Tuto jihoamerickou krásku s listy ve tvaru šipky si zamilujete

Syngonium je pokojová rostlina, která není u nás až tak často pěstovaná a jež je ozdobná především svými listy. Je to vlastně liána vytvářející různě zelené šípovité listy se světlým žíháním o velikosti 7 až 13 cm. Výhony mohou být až 2 m dlouhé. Známé jsou i odrůdy s růžovou barvou, které se říká Pink nebo Red heart. Jde o skvělou čističku vzduchu a její pěstování zvládnou i začátečníci.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Syngonium je krásná pokojová rostlina, která zdobí svými zajímavě tvarovanými barevnými listy (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Syngonium

Syngonium je exotická tropická rostlina, která k nám dorazila ze Střední a Jižní Ameriky, kde roste v tropických pralesích. Čím je rostlina starší, tím je více popínavá nebo převislá, nicméně oporu nepotřebuje. Rostlina vytváří dlouhé liány se vzdušnými kořeny. Období květu probíhá na jaře a v létě. Jako pokojová rostlina však kvete jen výjimečně. Pokud ovšem vykvete, úžasné růžovo-lososové květy jsou její největší ozdobou. Rostlina je však krásná i bez květů.

Syngonium je tropickou rostlinou, která je krásná i bez květů
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Syngonium je tropickou rostlinou, která je krásná i bez květů

Jak pěstovat syngonium

Aby se rostlině u vás dařilo, je nutné ji postavit na dostatečně teplé místo (bez přímého slunečního záření). Rostlina má ráda ostré, ale rozptýlené světlo. V létě je nutné rostlinu před prudkým sluncem ochránit.  Druhy s tmavými zelenými listy snesou i lehký polostín. V zimě je pak důležité rostlině zajistit dobré osvětlení, protože jinak se jí začnou zmenšovat listy, které budou ztrácet barvu. Bez slunce se jí prostě dobře nevede a pomalu hyne.

Teplota by se měla optimálně pohybovat mezi 20 až 30 °C. Nesmí klesnout pod 15 °C. Takže běžná pokojová teplota jí vyhovuje. V zimě má pak ráda suchá a chladná stanoviště, kde se teplota pohybuje mezi 6 až 8 °C. Příliš chladné stanoviště způsobuje, že rostlina neroste a začne od kořenů uhnívat. V létě ji můžete letnit. Pokud se ji rozhodnete dát ven, najděte jí ale takové stanoviště, které je chráněné před deštěm a větrem.

Syngonium je možné pěstovat i jako hydroponii
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Syngonium je možné pěstovat i jako hydroponii

Jak zalévat syngonium

Syngonium je poměrně náročná rostlina na vodu a také vlhkost vzduchu. Proto je dobré ji pravidelně rosit. Rostlina by se měla zalévat měkkou odstátou vodou, přičemž v pěstební nádobě by měla být dobrá drenáž, která zabrání jejímu přemokření. Během růstového období je důležité intenzivní zalévání, v zimě však zálivku výrazně omezte. Zemina by v květináči neměla nikdy vyschnout.

Zemina a hnojení

Aby se rostlině u vás dařilo, potřebuje být zasazená do kompostové zeminy, listovky a rašeliny, smíchané v poměru 2:2:1. Pěstovat ji můžete i jako hydroponii. Od dubna do srpna je vhodné, když svou rostlinu jednou za 14 dní budete přihnojovat hnojivem pro pokojové rostliny, které neobsahuje vápník, protože ten způsobuje hnědnutí konců listů. V zimě se doporučuje přihnojovat jednou za měsíc. Mladou rostlinu přesazujte každý rok na jaře. Ty starší pak jednou za tři roky. Díky prořezávání mladých výhonků můžete rostlinu posílit. Rostlinu lze seříznout až na 20 cm výšku.

Syngonium rychle roste, a proto je nutné rostlinu každý rok přesazovat
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Syngonium rychle roste, a proto je nutné rostlinu každý rok přesazovat

Množení

Rostlina se rozmnožuje odnožemi. Ty vznikají na růstových uzlinách, kde vypouští i kořínky. Díky tomu tedy stačí mladou rostlinku pouze odebrat a zasadit. Při teplotě 23 °C a zvýšené vzdušné vlhkosti by se vám pak měla do 14 dnů uchytit.

Choroby a škůdci

Kromě hnědnutí špiček listů, které způsobuje zalévání vápenitou vodou, můžou rostlinu napadnout mšice a štítenky, a to v příliš suchém prostředí. To se projeví například v blízkosti topení.

Pro syngonium jsou mšice největším nepřítelem
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pro syngonium jsou mšice největším nepřítelem

Upozornění nakonec

Pozor, celá rostlina je jedovatá! Obsahuje látky, které mohou dráždit kůži a sliznici. Není proto vhodnou rostlinou tam, kde jsou domácí mazlíčci a malé děti.

Zdroj: mybageecha.com; ugaoo.com; joyusgarden.com; terrariumtribe.com

Ochraňte vaše orchideje před škůdci:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 8. 11. 2021, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová