reklama

Efektní a pohodlné osvětlení chodby či předsíně: jak na to?

Nástěnná svítidla, bodovky, LED panely, přisazená stropní svítidla. Tyto typy světel jsou k hlavnímu osvětlení chodby či předsíně využívané nejčastěji, a pokud nepodceníte intenzitu světla – v případě LED osvětlení cca 1 W na m² – budete spokojeni. Protože chodba je komunikační prostor, určitě doporučujeme osvětlení zautomatizovat. Nebudete tak muset po dětech zhasínat a vyhnete se neustálému zapínání a vypínání osvětlení, zvlášť pokud máte chodbu propojenou se schodištěm.

Efektní a pohodlné osvětlení chodby či předsíně - jak na to? (Zdroj: Shutterstock)

Zapnutí osvětlení na základě pohybu

Nejčastěji se pro automatické řízení chodby využívají senzory pohybu. Ty se sepnou na základě pohybu a v závislosti na hladině okolního osvětlení. Po nastaveném čase zase automaticky zhasnou. Můžete si buď přímo koupit svítidlo s čidlem, nebo zvlášť čidlo a zvlášť světlo. „Existují tři základní typy senzorů pohybu, a to jsou PIR čidla, HF senzory a US čidla. Pro chodby je nejčastěji využívaný prvně zmiňovaný typ,“ uvádí odborník na osvětlení a majitel e-shopu e-light.cz Ludvík Málek.

Bodovky jsou vhodné do stropu i do stěny jako orientační osvětlení
Bodovky jsou vhodné do stropu i do stěny jako orientační osvětlení (Zdroj: Shutterstock)

Využití systému řízení budov

Sofistikovanějším řešením k pohodlnému spínání chodbového osvětlení je napojení na systémy řízení budov (např. Loxone, KNX, Nico). Jde o dražší provedení, ale můžete tak zkombinovat soumrak, spínací hodiny a čas sepnutí. „Například od soumraku do 23 hodin se osvětlení automaticky rozsvítí na 80 % , ale v noci do rozednění jen na 20 %. A rozsvícení může být plynulé, aby se minimalizoval náraz světla na oči,“ upřesňuje Málek.

LED pásky instalované v sádrokartonové kapse dokážou i obyčejnou chodbu proměnit v zajímavý prostor
LED pásky instalované v sádrokartonové kapse dokážou i obyčejnou chodbu proměnit v zajímavý prostor (Zdroj: Shutterstock)

Napojení na denní biorytmus

Zajímavou a zároveň cenově dostupnou možností (díky bezdrátovému provedení široce aplikovatelnou) je chytrý systém TUYA, který nabízí automatické řízení v závislosti na denním biorytmu. Nejenže se svítidla rozsvítí na určitou intenzitu světla, ale v závislosti na denní době se mění i barva. Tedy například během dne (když je potřeba svítit v případě chodeb bez okna) svítidla svítí na 100 % s denní bílou barvou, která aktivizuje k činnosti. Večer se tatáž svítidla rozsvítí jen s menší intenzitou a barva světla je mírně nažloutlá (teple bílá).

Bodové osvětlení je do předsíní hojně využívané, ozvláštnit tento prostor můžete ještě LED páskem zabudovaným do šatní skříně
Bodové osvětlení je do předsíní hojně využívané, ozvláštnit tento prostor můžete ještě LED páskem zabudovaným do šatní skříně (Zdroj: Shutterstock)

Potřebovali byste se o vhodném osvětlení do chodby nebo předsíně dozvědět ještě více? Uvažujete, že si do těchto prostor pořídíte také orientační osvětlení? Obraťte se na odborníky z e-shopu e-light.cz, rádi vám s výběrem a montáží pomohou. Mnoho zajímavých informací najdete také na blogu e-shopu v článku Osvětlení chodby: kompletní průvodce .

Vyrobte si snadno originální osvětlení:

Publikováno: 22. 11. 2021, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce