reklama

Pusťte do bytu světlo: Světlovod, luxfery i zrcadla…

S nastupujícím podzimem si začínáme stále více uvědomovat, jak moc nám schází slunce a světlo všeobecně. Pro více blahodárného světla ve svých příbytcích můžeme udělat pár maličkostí i menších stavebních úprav.

Okna bez záclon

Ne každý si může dovolit okna bez záclon. Vyžaduje to pěkné rámy, samozřejmě stále umytá skla, a především trochu odvahy, otevřít se pohledům zvenčí. Ale stojí to za to! Váš byt se bez záclon neuvěřitelně prosvětlí.

Pusťte do bytu světlo 3
i (Zdroj: pixabay.com)
Pusťte do bytu světlo 3

Když to musí být

Pokud trváte na oknech se záclonami, pak alespoň volte hladké, bez vzorů, které propouští více světla a snažte se o co nejmenší řasení.

Znovuobjevené luxfery

Skleněné tvárnice – luxfery umožňují průchod světla, a přitom zachovávají vaše soukromí. Jsou vhodné především do tmavých chodeb. Skvěle se uplatní i v koupelnách, které se často nacházejí uprostřed bytu a nemají přímé osvětlení.

Pusťte do bytu světlo 4
i (Zdroj: pixabay.com)
Pusťte do bytu světlo 4

Moderní podsvícení

Příjemné, i když umělé světlo, může pocházet i z moderního nábytku. Podsvícení skleněných polic je momentálně velmi módní.

Světlý nábytek

Světlý, nebo ještě lépe bílý nábytek působí v bytě velmi vzdušně a nezahlcuje tolik prostor, jako nábytek tmavý. Neobstojí ani námitka, že se dříve ušpiní. Naopak, takový každodenní prach na něm, na rozdíl od nábytku tmavého, není skoro vidět.

Působivé zrcadlení

Velké plochy skříňových dveří využijte k umístění velkoplošných zrcadel. Celý prostor pokoje zvětší i prosvětlí. Do malých místností, jako je například koupelna, využijte co největší zrcadla, klidně i celé zrcadlové stěny.

Pro chvíle šera i tmy

Vhodně zvolené lustry, lampy i lampičky dokáží s prostorem zázraky. Pro každou činnost potřebujete jiný druh osvětlení. Vždy je lepší více zdrojů světla, rozmístěných po místnosti než jen jeden centrální lustr.

Víte, co je světlovod?

Světlovod přivádí denní světlo z oblohy bez nároků na elektrickou energii přesně tam, kde ho chcete nebo potřebujete mít. Je to díky speciálně tvarované skleněné kopuli, která je napevno zabudována ve střeše, nebo na fasádě domu. Zachytává denní světlo, které je nasměrováno do světlovodného tubusu. V místnosti je instalován konečný prvek celé sestavy, který zajistí rovnoměrné rozptýlení denního světla v místnosti. Majitel takového domu dostává do interiéru přirozené denní světlo po celý rok. To podpoří nejen psychiku lidí, kteří dům obývají, ale znamená to až 80 % úsporu energie všude tam, kde by jinak muselo být použito umělé osvětlení i přes den.

Pusťte do bytu světlo 2
i (Zdroj: lightway.cz)
Pusťte do bytu světlo 2

Co světlovod přináší?

  • PROSVĚTLÍ prostory osvěžujícím, přirozeným světlem
  • PROMĚNÍ tmavé místnosti na sluncem osvětlené prostředí
  • PŘISPĚJE k odstranění nemocí z umělého osvětlení
  • POVZBUDÍ náladu a výkon doma i na pracovišti
  • POMÁHÁ vašemu rozpočtu uspořit peníze
  • POSÍLÍ odpovědnost za životní prostředí
Pusťte do bytu světlo 5
i (Zdroj: lightway.cz)
Pusťte do bytu světlo 5

Publikováno: 15. 11. 2017, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce